معرفی دریاچه دوقلو سیاه گاو در ایلام

به گزارش وبلاگ بهسایا، دریاچه دوقلو سیاه گاو

ایلام شهری است که بین حصاری از کوه ها و ارتفاعات جنگلی واقع شده و دارای آب و هوای معتدلی می باشد بعلاوه این شهر کوهستانی سرشار از دیدنی های طبیعی و بکر هست. اگر بخواهیم یکی از جاذبه های گردشگری در شهر ایلام را نام ببریم می توانیم به دریاچه دوقلو سیاه گاو اشاره نماییم. در اطراف این دریاچه دشت ها و کوه های بلندی واقع شده است که همراه با موسیقی پرندگان به همراه سمفونی ملایمی از نسیم باد تبدیل به یک جاذبه گردشگری مناسب به منظور گذراندن ایام تعطیلات و بدست آوردن آرامش شده است. اگر می خواهید بیشتر درباره دریاچه دوقلو سیاه گاو و دسترسی به آن بدانید، خبرنگاران را همراهی کنید.

معرفی دریاچه دوقلو سیاه گاو در ایلام

استان ایلام به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارای می باشد، زمانی مقر ییلاق عشایر بوده است و به اصلاح به آن حسین آباد پشتکوه هم گفته می شده است. این شهر به عنوان سومین شهر کردنشین ایران به شمار می رود. دریاچه سیاه گاو در یکی از روستاهای توابع شهر ایلام به نام آبدانان قرار گرفته است. رودخانه سیاه گاو با عبور از میان دره های میان کبیرکوه که در جنوب شرقی آبدانان واقع شده است، به سمت دریاچه دوقلو حرکت می نماید. ابتدا به دریاچه اول و با کمی اختلاف سطح در، به دریاچه دوم می ریزد. آبی که از دریاچه دوم خارج می گردد به صورت رود نسبتا پر آب راهی زمین های کشاورزی اطراف روستای آبدانان می گردد. دریاچه دوقلو جزئی از جاذبه های گردشگری بکری است، که هنوز برای عموم مردم شناخته نشده است. اگر در پی جایی برای بدست آوردن انرژی از دست رفته خود هستید این دریاچه گزینه مناسبی می تواند باشد.

این دو دریاچه به وسیله یک کانال طبیعی به یکدیگر وصل شده اند، عرض این کانال 8 متر و عمق آن 4 متر است که به طول 70 متر به طور طبیعی ساخته شده است، تا این دو دریاچه را به یکدیگر وصل کند. آب این دریاچه بسیار آبی زلال بوده واگر کمی قوه تخل داشته باشید می توانید آن را به آکواریمی پر آب شباهت دهید و پر از ماهی های متنوع است. عمر دریاچه سیاه گاو به هزاران سال می رسد. که به دلیل عواملی مانند فرسایش، مساحت آن رفته رفته در حال کم شدن می باشد. دلیل نام این دریاچه به دلیل ظاهر آن که شبیه به شاخ گاوی است باعث شده تا این دریاچه شکلی هلالی شبیه به شاخ گاو را بخود بگیرد.

از آنجایی که آب دریاچه دوقلو سیاه گاو از نوع رودخانه ای می باشد و به طور دائم در حال حرکت و تازه شدن است می توان آن ها را در دسته دریاچه هایی که دارای آب شیرین هستند بر شمرد. آب دریاچه دوقلو سیاه گاو بسیار زلال بوده و اگر در میان روز به این منطقه بروید طیف متنوعی از نورها را می توانید مشاهده نمایید. یکی از مهمترین ویژگی دریاچه های دوقلو گاو سیاه وجود املاح مختلف و گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه های جوشان شیرین داخل دریاچه است. این ویژگی ها موجب شده است که دریاچه، آبی شیرین و قابل شرب داشته باشد که سرشار از املاح معدنی است. مقداری از آب دریاچه دوقلو سیاه گاو هم، از رودخانه ای تامین می گردد که از ارتفاعات کبیرکوه شروع شده و با عبور از میان کوه ها و صخره ها به سیاه گاو می ریزد و در راه، با عبور از روی سنگ ها، املاح زیادی را با خود همراه می نماید. وجود چشمه ها و رودخانه سبب شده تا در این دو دریاچه همواره آب در جریان باشد و زلالی خود را حفظ کند. آب دریاچه سیاه گاو با جریان یافتن در رودخانه سیاه گاو به سمت مزارع کشاورزی می رود و باعث آبیاری این قبیل زمین ها می گردد. آب دریاچه سیاه گاو مایه حیات بسیاری روستاهاست و زندگی در روستاها به وجود آب این رودخانه وابسته است.

زیست بوم منطقه آبدانان

میانه بارندگی در این ناحیه 340 میلی لیتر است. محیط اطراف این پدیده طبیعی دارای زیست بوم متنوعی می باشد و از همین رو توانسته است برای حیواناتی نظیر کفتار، شغال، گراز، خرگوش، گرگ، روباه معمولی و تشی و پرندگانی مانند حواصیل خاکستری، اگرت بزرگ، عقاب دشتی، عقاب طلایی، زنبورخوار معمولی، آب چلیک تک زی، شبگرد محیط مناسبی برای سکونت باشد. همچنین در این دریاچه گیاهانی چون گون، تنگرس، تمشک، انجیر و بید هم رشد نموده است. همچنین این منطقه مناسب برای کسانی است که به ماهیگیری علاقمند هستند و چون دریاچه سیاه گاو بستر مناسبی برای پرورش ماهی است، در تمام فصول سال می توانید در این منطقه به ماهی گیری مشغول شویدو و از سفر خود لذت ببرید.

برترین زمان سفر به دریاچه سیاه گاو

فصل بهار برترین زمان برای سفر به این تفرجگاه می باشد، چرا که طبیعت در فصل بهار به اوج شکوفایی خود می رسد و جلوه بی نظیری در اطراف این دریاچه پدید می آورد. البته ناگفته هم نماند که این دریاچه به دلیل شرایط جغرافیایی که دارد در هر فصل سال می تواند برای گردشگران شرایط مساعدی را فراهم آورد تا از سفر خود راضی باشند.

دسترسی به دریاچه سیاه گاو

جهت دسترسی به این دریاچه باید از درون شهرستان آبدانان واقع در استان ایلام 8 کیلومتر یک جهت آسفالتی را بگذرانید، با عبور از پل و 500 متر پیاده روی به دریاچه دسترسی پیدا می کنید. به طور کلی فاصله این دریاچه با شهر ایلام حدود سه ساعت و نیم می باشد و همچنین فاصله سیاه گاو با شهرستان آبدانان هم نیم ساعت می باشد که اگر خواستید در این منطقه گردشگری اقامت داشته باشید می توانید آنجا را انتخاب کنید.

کارهایی که نباید در سفر به دریاچه سیاه گاو یادتان برود

هنگام سفر به دریاچه سیاه گاو نباید فراموش کنید که از منطقه ها باستانی این شهرستان هم تماشا نمایید، همچنین غذاهایی محلی ایلام که به وسیله اهالی محلی این شهرستان طبخ می گردد را هم امتحان کنید از جمله این غذاها شله، کشک دو و … می باشد. همچنین به عنوان یادگاری از این سفر می توانید صنایع دستی ایلام را انتخاب کنید. سفال، گیو، نمد و این گونه موارد برترین گزینه ها برای این که بخواهید یادگاری از سفرتان داشته باشید گزینه های مناسبی هستند.

منبع: الی گشت

به "معرفی دریاچه دوقلو سیاه گاو در ایلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی دریاچه دوقلو سیاه گاو در ایلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید