جاهای دیدنی مهریز ؛ شهر 1600 ساله

به گزارش وبلاگ بهسایا، اگر بخواهیم توان گردشگری استان یزد و دیدنی ترین شهرهای آن را آنالیز کنیم، بدون شک یکی از آن ها شهر مهریز است. شهری کهن و باستانی که بناهای بی نظیرش چشم هر بیننده ای را به خودش خیره نموده است. مهریز یزد از جمله مقاصد گردشگری مهم در ایران به شمار می رود که گردشگران را از سراسر دنیا به سمت خودش کشانده است. شهری که در حدود 1600 سال پیش بنیان نهاده شده و همچنان با بناها و آثار بی نظیری درون خودش پابرجاست.اگر دوست دارید با جاذبه های فراوان و جاهای دیدنی مهریز بیشتر آشنا شوید، در ادامه با خبرنگاران همراه باشید:

جاهای دیدنی مهریز ؛ شهر 1600 ساله

مهریز کجاست؟

مهریز کجاست

مهریز از زیباترین شهرهای تاریخی یزد و برجای مانده از روزگار ساسانیان است. این شهر کهن در قسمت جنوبی دشت یزد قرار گرفته بود و قنات های زیادی درون آن وجود داشت. داستان قنات های مهریز به دختر انوشیروان به نام مهرنگار می رسد که به دستور او ساخته شده بودند. بعد از مدتی که این منطقه به واسطه وجود قنات ها به رونق و آبادانی رسید، امرا و فرماندهان، نام مهرگرد را بر روستای نو گذاشتند. رفته رفته مهرگرد به مهریجرد تغییر نام داد و امروزه با نام مهریز شناخته می شود. شهر توریستپذیری که توان بالایی در توسعه صنعت توریسم دارد و هرساله عده زیادی از توریستان به آنجا سفر می نمایند.

اگر می خواهید که شهر بی نظیر مهریز را از نزدیک ببینید باید تا 35 کیلومتری جنوب استان یزد بروید و زیبایی هایش را از نزدیک لمس کنید.

قنات حسن آباد؛ منتخب یونسکو

قنات حسن آباد | جاهای تماشای مهریز

یکی از شگفت انگیز ترین جاهای تماشای مهریز ، قنات حسن آباد است. همانطور که گفته شد، در مهریز یزد قنات های فراوانی وجود دارد که هر یک با مهندسی حیرت آور خود، در این شهر بنا شده اند. قنات های ایران شاهکارهای معماری کشور اند که آب را از منبع به منطقه ها دور راهنمایی نموده و هر آنچه را که بر سر راهشان است، سیراب می نمایند. سازمان جهانی یونسکو، 11 قنات شاهکار ایرانی را تحت عنوان قنات ایرانی در میراث فرهنگی تاریخ بشر ثبت نموده که یکی از آن ها، قنات حسن آباد مهریز یزد است.

این قنات زیبا از آب شیرین و گوارای شیرکوه پر می شود و پس از سیراب کردن چندین روستا به باغ پهلوان پور مهریز می رسد.

تعداد زیادی از توریستان و مسافران داخلی و خصوصا خارجی، برای تماشا این قنات بی نظیر، چشیدن از آب گوارای آن و سرگرمی و گشت و گذار در اطراف باغ، به آنجا سفر می نمایند.

اگر دوست دارید که شما نیز قنات تاریخی حسن آباد را از نزدیک ببینید، هر چه زودتر برای سفر به مهریز برنامه ریزی کنید.

دق مهریز؛ پهنه ای زیبا از طبیعت یزد

دق مهریز

یکی دیگر از جاهای تماشای مهریز که در میان توریستان بسیار محبوب و مشهور است، دق مهریز نام دارد. برای تماشا این پدیده زیبا، باید به 60 کیلومتری جنوب شرقی مهریز بروید. دق مهریز در واقع یک پهنه وسیع از خاک رس سله بسته است که تصویر بیابانی زیبایی را پیش چشمتان نمایان می نماید. در فصل بارش، در اثر باریدن باران، این دق به شکل باتلاق های رسی در می آید و زیبایی اش را به گونه ای دیگر به نمایش می گذارد. دق مهریز به شکل بیضی قرار گرفته و فاقد پوشش گیاهی است؛ اما در اطراف آن می توانید پوشش گیاهی استپی همانند گون، اسفناج وحشی، تره تیزک، کاکوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق کوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیکا، خارشتر، کلاه میرحسن، کاروانکش، افدرا، اسکنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل کتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخک، اسفند ، علف شور، کلپوره، شیرینک، بادام کوهی، انجیر وحشی، کسور و بنه را ببینید.

بیابان های دق مهریز زیستگاه جانوران کمیابی همانند آهو، جبیر، زاغ بور و هوبره است و از این نظر اهمیت بالایی دارد.

دق مهریز از متفاوت ترین مکان هایی است که می توانید ماندن در آنجا را تجربه کنید.

قلعه هرفته؛ قلعه تاریخی از روزگاران صفوی

قلعه هرفته

از دیگر مکان های تماشای مهریز می توان به قلعه هرفته اشاره نمود. این قلعه تاریخی زیبا از دوران صفویه به جای مانده و در فاصله 200 متری از روستای هرفته قرار گرفته است.

بنای قلعه از خشت و گل ساخته شده و نمایی زیبا از آن را به نمایش گذاشته است. معماری داخلی قلعه در قسمت های مسکونی به صورت اتاق های گهواره ای شکل بنا شده و قسمت های خدماتی و جانبی آن به شکل استوانه ای قرار گرفته است و بر زیبایی قلعه هرفته افزوده است.

یافته های باستان شناسی از این منطقه نیز اهمیت آن را چندین برابر نموده و این منطقه را در فهرست برترین ها قرار داده است.

قلعه کهن هرفته از اصلی ترین مکان های تماشای مهریز و مورد علاقه توریستان داخلی و خارجی است.

روستای منشاد؛ ییلاق مهریز

روستای منشاد

اگر برای سفر، در پی یک روستای خوش آب و هوا و ییلاقی می گشت، روستای منشاد مهریز برترین مکان برای شماست. روستای منشاد در حدود 37 کیلومتری جنوب غربی مهریز قرار گرفته است و منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا به شمار می رود.

طبیعت بی نظیر، آب و هوای خنک و انواع درختان میوه و گیاهان دارویی، این روستا را به یکی از مهم ترین ییلاق های استان یزد تبدیل نموده است. روستای تماشای منشاد مورد توجه عده زیادی از توریستان دارد و جاذبه های فراوان آن سبب شده تا افراد برای بازدید از روستا به آنجا سفر نمایند.

شغل بیشتر مردم منشاد کشاورزی است و اگر به آنجا سفر کنید، تعداد بسیار زیادی از درختان بلند و تنومند گردو را می بینید. علاوه بر گردو، درختان توت، شاه توت، آلو، آلوچه، گیلاس و بادام هم در این روستا به وفور دیده می شود . گیاهان دارویی فراوانی که در روستای تماشایی منشاد می رویند، صنعیت گلابگیری و عرقیات گیاهی را نیز در روستا رواج داده اند. اگر به صنایع دستی علاقه دارید، باید بدانید که در منشاد قالی های با رنگ و طرح های متنوع و هنرمندانه بافته می شود و محل عایدی بسیاری از مردم این منطقه است. از دیگر زیبایی های روستا می توان از خانه های روستایی نام برد که مجذوب کنندهیت آن ها با ایوان های روو به طبیعت دوچندان شده است.

روستای منشاد می تواند تجربه ای مجذوب کننده، ماندگار و خاطره انگیز از سفر به مهریز یزد برایتان باشد.

کوه ریگ مهریز؛ طبیب طبیعت

کوه ریگ مهریز | از جاهای تماشای مهریز

یکی از مهم ترین جاهای تماشای مهریز که از جمله مکان های محبوب برای توریستان نیز به شمار می رود، کوه ریگ است. کوه ریگ در واقع تنها تپه شنی طبیعی در استان یزد است که علاوه بر زیبایی عجیب و غریبش، خاصیت درمانی بالایی دارد.این کوه تلی از ماسه های تمیز و بدون خاک است که طی سالیان دراز و بر اثر جمع شدن چند صدساله شن ها و ریگ ها بر روی یکدیگر به وجود آمده.

نور خورشید به صورت مستقیم بر ریگ های این منطقه می تابد و باعث گرم شدن ریگ ها می شود. نوع ریگ بودن تپه نیز باعث می شود که توریستان تا زانوهایشان در آن فرو بفرایند. همین امر موجب می شود که گرمای آفتاب تابیده بر ریگ ها، به پاها منتقل شود و در کاهش بسیاری از دردهای عضلانی پا و کمر موثر باشد.

کوه ریگ علاوه بر زیبایی اعجاب انگیزش، همانند طبیبی مهربان دردها را کاهش می دهد و خاصیت درمانی دارد.

عمارت تاریخی سنمبر؛ گواه دیرینگی مهریز

عمارت تاریخی سنمبر | جاهای تماشای مهریز

شاید بتوان گفت که یکی از کهن ترین و قدیمی ترین عمارت های تاریخی در مهریز یزد، عمارت تاریخی سنمبر است. قدمت این عمارت، به روزگار ساسانیان باز می شود و گواه دیرینگی مهریز یزد است.

بنای عمارت سنمبر از خشت و گل ساخته شده و در گذشته های دور، قناتی پر آب از وسط آن عبور می نموده. آب این قنات به استخر بزرگی که در میان عمارت بوده می ریخته و از آنجا به سمت باغات و زمین های کشاورزی راهنمایی می شده است.

اگر به عمارت های تاریخی علاقه مند هستید، حتما سری به روستای سریزد مهریز بزنید و این عمارت زیبا را که در روزگاران گذشته از شکوه و رونق چشمگیری برخوردار بوده است ببینید.

سرو کهنسال مهریز؛ دومین موجود زنده یزد

سرو کهنسال مهریز

از دیگر شگفتی ها و زیبایی های مهریز می توان به درخت سرو کهنسال اشاره نمود که نام دومین موجود زنده یزد را، پس از سرو ابرکوه، از آن خود نموده است. این درخت شکوهمند و تماشای، قدمتی در حدود دو هزار سال دارد و همچنان سرسبز و تماشایی ایستاده است. سرو کهنسال، یکی از اصلی ترین جاهای تماشای مهریز به شمار می رود که به تفرجگاهی برای توریستان و مسافران تبدیل شده است. در اطراف سرو مهریز، پارک، فضای سبز و دیگر امکانات رفاهی-سرگرمیی برای توریستان بر پا شده تا در کنار بازدید از این درخت با شکوه، چند ساعتی را نیز به استراحت و سرگرمی در اطراف آن بپردازند.

اگر دوست دارید این پدیده اعجاب انگیز را از نزدیک ببینید، هر چه سریعتر به مهریز یزد سفر کنید.

قلعه کردآباد از جاهای تماشای مهریز

قلعه کردآباد

قلعه کردآباد از قلعه های معروف و تاریخی مهریز است که در فاصله 65 کیلومتری آن واقع شده. قدمت قلعه کردآباد به دوران قاجار باز می شود و برای ساخت آن از مصالحی همانند خشت و گل استفاده شده است.

اگر به قلعه کردآباد وارد شوید، می بینید که در چهار ضلع قلعه، چهار برج دیدبانی دایره ای شکل قرار گرفته است و ورودی قلعه با دری چوبی ساخته شده است که برای استحکام بیشتر روی آن را با پوششی آهنی پوشانده اند. در طرفین راهروی ورودی، اسطبل هایی به چشم می خورند که محل نگهداری اسب ها و دیگر چهارپایان بوده است و می توان گفت تنها بخش سالم قلعه نیز همینجاست. این قلعه در دو طبقه بنا شده و برج های مخروطی شکل آن سه طبقه دارند.

زیبایی قلعه، در عین سادگی آن، یادآور شکوه هنر و معماری ایرانی دوره قاجار است. تماشای قلعه تاریخی کردآباد را از دست ندهید.

خانه محمدآقا ابویی مهریزی

خانه محمدآقا ابویی مهریزی

خانه های تاریخی، یکی از زیباترین تماشای ها در هر شهر به شمار می فرایند که با معماری های مختلف و در دوره های متفاوت بنا شده اند.

خانه محمدآقا ابویی مهریزی از جمله خانه های زیبا و قدیمی استان یزد است که قدمت آن را در حدود 250 سال پیش می دانند و آن را به روزگار قاجاریان نسبت می دهند.

مساحت این خانه تاریخی در حدود 850 متر مربع و ارتفاع بنا حدود چهار متر است. کف ساختمان با آجر فرش شده و بادگیر بسیار زیبایی در بالای تالار بنا وجود دارد. زیرزمین، انباری و کاهدان، اتاق های متعدد در قسمت شرقی و غربی و راهرو ها نیز از دیگر مکان های موجود در خانه محمدآقا ابویی است. تقسیمات هندسی، مثلث بندی سردرها، دو قوسی بودن سقف تالار، گچبری و کنگره ای بودن سردرها، از جمله تزییناتی است که در این بنا به کار رفته و بر زیبایی آن افزوده است. اگر هوادار خانه های تاریخی و کهن هستید، حتما از این خانه زیبا تماشا کنید.

مسجد جامع خورمیز؛ صمیمی و زیبا

مسجد جامع خورمیز | جاهای تماشای مهریز

مسجد جامع خورمیز از دیگر مکان های تماشای شرستان مهریز در روستای خورمیز سفلی استان یزد است که در فاصله سه کیلومتری از مهریز قرار گرفته است. بر اساس نوع معماری، مصالح به کار رفته و تزیینات موجود در مسجد، قدمت آن را به دوره صفویه نسبت داده اند. البته باید گفت هیچ کتیبه و یا نوشته ای که به صورت مستقیم به این موضوع اشاره کند وجود ندارد.

این مسجد را باید از نزدیک ببینید تا زیبایی بی مثالش را به نیکی دریابید.

دروازه و بازار دروازه؛ عجیب و رازآلو

دروازه و بازار دروازه

یکی از کهن ترین جاهای تماشای مهریز ، دروازه مهریز است که قدمت آن به روزگار باستان باز می شود. این دروازه یکی از قدیمی ترین بناهای یزد به شمار می رود که به ثبت ملی نیز رسیده است.

بازار دروازه مهریز که به یادگار مانده از قاجاریان است، از بازار خان شروع می شود و به این دروازه کهن ختم می شود. مصالح به کار رفته در این بنا از خشت، گل و آجر است و سقف آن به شکل تاق و تویزه ساخته شده. بازار دروازه مهریز 38 مترطول و 3/5 متر عرض دارو که در آن در حدود 20 باب مغازه وجود دارد.

قدم زدن در بازار قدیمی مهریز و عبور از دروازه باستانی شهر، حس و حال نو و خوبی را در شما برمی انگیزد. پس تا دیر نشده به مهریز زیبای یزد سفر کنید.

چگونه به مهریز سفر کنیم؟

برای سفر به مهریز، از آنجایی که این شهرستان فاقد فرودگاه و راه آهن است، باید از اتوبوس و یا خودروی شخصی بهره ببرید. شهرستان مهریز از نظر خطوط جاده ای و مواصلاتی بسیار غنی است و به بافق، انار، تفت، مروست و یزد راه دارد که همگی جاده ها نیز آسفالته و اتوبان هستند.

اگر می خواهید سفر به مهریز را حتما با قطار و یا هواپیما انجام دهید، باید در ابتدا بلیط مستقیمتان را به شهر یزد تهیه کنید و سپس از آنجا به راحتی، با ماشین و یا اتوبوس به مهریز برسید.

برترین فصل سفر به مهریز یزد

مهریز، در قسمت کوهستانی و با آب و هوای گرم و خشک قرار گرفته است. البته باید بدانید که هوای این منطقه نسبت به یزد بسیار معتدل تر و خنک تر است. بخش های شمال شرقی و جنوب مهریز همانند دشت بهاران جزو منطقه ها خشک و قسمت شمال غربی این شهرستان در دامنه شیرکوه، جزو منطقه ها نیمه خشک به شمار می رود.

اما برترین زمان برای سفر به مهریز، اواخر زمستان و اوایل فصل بهار است. چرا که در این زمان، هوای منطقه در مطبوع ترین حالت خودش قرار گرفته است و از گرمای آزاردهنده خبری نیست.

دانستنی های سفر به شهر مهریز

همانطور که می دانید، مهریز یزد، جزو شهرهای تاریخی این استان به شمار می رود و اغلب مکان های تماشای آن را بناها و قلعه ها تشکیل داده اند. بنابراین در هنگام بازدید از بناهای تاریخی این شهر، باید نهایت دقت و وسواس را به کار بگیریم.

از یادگاری نوشتن روی دیوارهای بنا خودداری و از تخریب آن ها جلوگیری کنیم.

یادمان باشد اگر کودکمان را برای تماشا بناهای تاریخی به این شهر می بریم، تذکرات لازم برای حفظ و نگهداری و جلوگیری از آسیب به آثار تاریخی را به او بدهیم.

بافت فرهنگی استان یزد و شهرستات مهریز، سنتی است. پس با احترام به فرهنگ مردم، نوع رفتار، پوشش و … خودمان را شکل دهیم.

مردم مهریز، بسیار مهربان و مهمان نوازاند و خوش صحبتی آنان مثال زدنی است. خوب است که در سفر به این شهر زیبا با بومیان منطقه هم نشین شویم و از مصاحبت با آنان لذت ببریم.

شما برای ما بنویسید

آیا تا به حال به مهریز یزد سفر نموده اید؟ درباره جاهای تماشای مهریز و زیبایی های موجود در آن تا چه میزان اطلاعات دارید؟ به نظر شما استان یزد تا چه حد در حوزه جذب توریست و صنعت توریسم تاثیرگذار بوده است؟ اگر مکان های دیگری را در شهر مهریز می شناسید به ما معرفی کنید. وبلاگ بهسایا منتظر نکات، نظرات و تجربیات ارزشمند شماست، آن ها را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "جاهای دیدنی مهریز ؛ شهر 1600 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی مهریز ؛ شهر 1600 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید