آشنایی با جاذبه های گردشگری دره عشق

به گزارش وبلاگ بهسایا، هر کس با شنیدن نام دره عشق دوست دارد حداقل یک بار به آن سفر کند. این دره در چهار محال و بختیاری واقع شده است و طولانی ترین رود ایران در قلب آن جاری است .

آشنایی با جاذبه های گردشگری دره عشق

دره عشق کجاست ؟

دره عشق یکی از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری است که کمتر نامی از آن به میان آمده است.

رود کارون طولانی ترین رود ایران در قلب این دره جاری است.

جوش و خروش رودخانه به شما اجازه می دهد تا تفریح هیجان انگیز رفتینگ را در آن تجربه کنید.

وجود شالیزارها و باغ های انار جلوه ای خاص به این دره بخشیده است.

میزان دما و نوع آب و هوا در نقاط مختلف این دره متفاوت است و این بر جاذبه دره عشق می افزاید.

در هر گوشه از این دره، می توان زیبایی تازه ای را به تماشا نشست. وجود رودخانه ها، آبشار، روستاها و … همه باعث شده اند تا فضایی متفاوت در این منطقه به وجود بیاید؛ فضایی بکر که می تواند آرامش را برایتان به ارمغان بیاورد.

ارتفاع کم کناره های رودخانه و تغییر بسیار زیاد ارتفاعات در فواصل بسیار کم، موجب شده تا آب و هوایی خاص در این منطقه ایجاد گردد و از آب و هوای گرم تا تا آب و هوای سرد را فاصله حدود دو تا سه هزار متری بتوان لمس کرد.

این تنوع آب و هوایی در جنس سنگ ها، شیب دامنه ها، شکل دامنه ها از جمله پرتگاه ها، صخره ها، دره های کوچک و.. و پوشش گیاهی کاملا تاثیر گذار بوده و اشکال گوناگونی را در گوشه و کنار این دره شکل داده اند که هر کدامشان می توانند انسان را عاشق این طبیعت کند.

علت نامگذاری این دره، به دره عشق

دقیقا معین نیست که این اسم چرا و چطور روی این دره گذاشته شده است اما از آن جا که این دره، طبیعت عجیب و دل فریبی دارد برخی می گویند که هر کسی بلافاصله بعد از دیدن دره عشق چهارمحال بختیاری عاشق آن می گردد و به همین دلیل این اسم را روی آن گذاشته اند.

برخی از محلی های این منطقه نیز می گویند که در زمان های گذشته 2 نفر دلباخته یکدیگر می شوند که یکی از آن ها در یک سمت دره و نفر دیگر در سمت دیگر دره بوده است، در آن دوران پلی وجود نداشته است که این دو نفر را به هم برساند و به همین دلیل این 2 نفر خودشان را داخل آب دره می اندازند تا به هم برسند، اما هر دو می میرند.

دیدنی های دره عشق

جاذبه های بسیاری در دره عشق چهارمحال و بختیاری وجود دارد که عبارت است از:

رودخانه کارون

رودخانه کارون مهم ترین رودخانه استان است که در میانه های راهش از دره عشق گذر می نماید. گذر این رودخانه از میان دره باعث شده تا حیات در این سرزمین ماندگار گردد و روستاهای کوچک و عظیمی شکل بگیرند.

کارون پرآب ترین رودخانه ایران است که با طول 950 کیلومتر به عنوان طولانی ترین رود ایران نیز شناخته می گردد.

آبشارهای کوچک و عظیم

در قسمت هایی از دره، آب به زیبایی از ارتفاع سقوط می نماید تا آبشاری را به طبیعت هدیه دهد. آبشارهای متعددی در دره عشق وجود دارد که برخی از آنها فصلی و برخی دیگر دائمی هستند.

مهم ترین آبشارهای این ناحیه، آبشار دره عشق است که در آن آب با سرعت زیاد از دل کوه به بیرون می آید و از ارتفاع بیش از 100 متر سقوط می نماید. وجود این آبشار در کنار انارستان ها و شالیزارها منظره ای کم نظیر را به وجود آورده که دل هر رهگذری را می رباید.

چشمه ها

چشمه سارها نیز از دیگر جاذبه های دره عشق است که خواص درمانی بسیاری را دارند. نمونه ای از این چشمه ها در روستایی به نام معدن در میان همین دره واقع شده است.

روستاهایی تماشایی

روستاهای زیبایی در این دره وجود دارند که با معماری بسیار دیدنی در کنار جاذبه های طبیعی تصویری خاص را در منطقه ایجاد نموده اند.

از روستاهای مهم این دره از شمال غرب به سوی جنوب غرب می توان به گل سفید، جوزستان، پوراز، برنجگان، دورک، دره عشق، دره بید، دره یاس، گل کله و معدن و … اشاره نمود. هنگامی که در دره پیش روی می کنید چشمتان به این روستاها خواهد افتاد که یکی پس از دیگری ظاهر می شوند.

شالیزارها و انارستان ها

به سبب وجود رود کارون، کشاورزی در این منطقه رواج زیادی دارد و همین امر موجب شده تا شالیزارها و باغ های انار با جلوه های خاص خودشان، رنگی تازه به طبیعت بدهند و بر زیبایی منطقه بیفزایند.

وجود شالیزارهای گسترده در قسمت هایی از دره، زیبایی جالب توجهی را به دره بخشیده و لباسی سبز را بر تن آن نشانده اند، به گونه ای که گویی کل منطقه را رنگ سبز فرا گرفته است.

باغ های انار روستای دورک نیز در این میان دلبری می نمایند در حالی که پیش از رسیدن به روستا حتی یک درخت انار هم به چشم نمی خورد و این حکایت از تنوع آب و هوایی منطقه دارد.

منطقه حفاظت شده هلن

نام این منطقه به نشان احترام به پرستاری آمریکایی که در سال 1931 در آنجا به مداوای مردم می پرداخته، هلن گذاشته شده و میزبان گونه های گیاهی شامل بلوط غرب، گز، بادام، ارژن، گون، زالزالک و … است. جاندارانی مانند شغال، تشی، گراز، خرگوش، خرس قهوه ای، عقاب طلایی، افعی و … در آن زندگی می نمایند.

کوه های سر به فلک کشیده

دره عشق در میان کوه هایی راسخ و سر به فلک کشیده واقع شده است که سایه شان را بر سر زیبایی های آن انداخته اند. کوه های سبزکوه و لجی به صورت دیواره ای در بخش شمال شرقی دره کشیده شده و کوه بزمنی، کرمان و کرکنجی نیز به صورت دامنه های تند در کنار صخره ها و پرتگاه های فراوان در جنوب غرب جا خوش نموده اند.

عشایر

در برخی قسمت های دره عشق به ویژه در منطقه حفاظت شده هلن، عشایر، چادرهای خود را برپا نموده و با حضورشان جلوه ای خاص به منطقه بخشیده اند. لباس های رنگین، چهره هایی که لبخند از آنها پاک نمی گردد و طعم اصیل زندگی سوغات همیشگی آنها برای دره عشق است.

پل سیمی کوچ رو

در میانه های دره عشق و در روستای دوپلان، پلی سیمی وجود دارد که بقایای جهت کوچ عشایر بوده و روزگار شلوغی داشته است اما امروز در گوشه ای آرام گرفته و فقط به عنوان یک اثر تاریخی در این منطقه نگهداری می گردد.

تناسبات و محاسبات این پل آنقدر دقیق بوده که به هنگام عبور انسان یا حیوان نه تنها نمی چرخیده و سر و ته نمی شده بلکه کمترین حرکت تناوبی را هم داشته است.

رفتینگ در کارون

به سبب شیب مناسب کارون و آبدهی بالای آن، می توانید هیجان رفتینگ را در این دره و در آب های خروشان رود آن تجربه نموده و خاطره ای خوش را در ذهنتان حک کنید.

تفریح در دره عشق

  • گشت و گذار و عکاسی: می توانید ساعت ها وقت بگذارید و همه این دره را کشف کنید. با دیدن زیبایی های این دره معطل نکنید و دست به دوربین شوید تا بتوانید تصاویر حیرت انگیزی را به ثبت برسانید.
  • پیک نیک: وسایل و خوراکیهای مورد نیازتان را بردارید و گوشه ای از این طبیعت بکر را برگزینید.
  • کوهنوردی: کوه های راسخ این منطقه امکان تجربه یک کوهنوردی متفاوت را برای شما فراهم می نمایند. می توانید بر فراز این کوه ها بایستید و شاهد شاهکار خلقت در دره عشق باشید.
  • ماهیگیری: برخی از کسانی که علاقه مند به ماهیگیری هستند با وسایلشان به دره عشق می فرایند و به صید ماهی در رودخانه می پردازند.

بهترین فصل سفر به دره عشق

پر آب بودن آبشارها در بهار باعث می گردد تا منطقه به زیباترین شکل خود برسد.

بهار: با ذوب شدن برف میزان آب آبشارها و رودخانه افزایش یافته و چهره ای زیبا به طبیعت می بخشند.

تابستان: با گرم شدن هوا این منطقه آب و هوای معتدلی پیدا می نماید.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا، دما به شدت کاهش می یابد و ممکن است کمی آزاردهنده باشد

منبع: مجله دلگرم

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری دره عشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری دره عشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید