ماجراجویی در ترکیه فراتر از بازارها و سواحل آن

به گزارش وبلاگ بهسایا، کشور ترکیه برای گردشگران هم از نظر تاریخی مجذوب کننده است و هم از نظر طبیعت زیبا. این کشور فقط در جاهای دیدنی مشهور خلاصه نمی شود؛ این کشور را باید وجب به وجب گشت و غرق در زیبایی اش شد. ترکیه برای ماجراجویان هم مجذوب کنندهیت های خاص خود را دارد.

ماجراجویی در ترکیه فراتر از بازارها و سواحل آن

بیشتر جهانگردانی که به ترکیه سفر می کنند، معمولا فقط از جاهایی مثل سواحل شلوغ و پرجهانگرد مدیترانه یا مساجد و کاخ های بزرگ استانبول تماشا می کنند. اما ترکیه کشوری بزرگ است و به جز نقاط جهانگردی پر از جهانگرد، جاذبه های زیاد دیگری نیز دارد. آثار باستانی و عتیقه هایی از تمدن هایی که دیگر وجود ندارد، جزیره بزرگی با گربه های که عاشق آب است و کوه مقدسی که چشم انداز زیبایی بر ایران و ارمنستان دارد، تنها چند دلیل برای سفر به ترکیه محسوب می شوند.

1. تماشای این کشور از پشت پنجره های قطار

برای کسانی که می خواهند سفرهای جسورانه را دوست دارند، به خصوص زمانی که نشسته یا دراز کشیده از جایی تماشا کنند، استفاده از سیستم راه آهن ترکیه برای آن ها بهترین گزینه ممکن محسوب می شود.از فوریه سال 2014 قطارهای تازه سریع السیر بین آنکارا و استانبول برقرار شده است. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، می توانید فاصله بین مرکز تا استانبول را با قطار بپیمایید و زیبایی های جهت را از پشت پنجره قطار به تماشا بنشینید.

معمولا قطارهایی که به سمت شهرهایی که در شرق آنکارا واقع شده اند، می فرایند، سریع السیر نیستند.

قطارهای Dogu Expresi هر روز ساعت 6 عصر حرکت می کند و فقط 24 ساعت طول می کشد که به شهر کارس در شمال شرق ترکیه برسید؛ این شهر با آنکارا 1500 کیلومتر فاصله دارد و یکی از دورافتاده ترین شهرهای این کشور محسوب می شود. این قطار در شهرهای کایسری، سیواس و ارزروم توقف می کند و از میان چمن زارها و مزارع آناتولی عبور می کند و در نهایت در میان کوه های پوشیده از برف شرقی، به پایان می رسد.

کابین های دو تخته دارای یخچال های کوچک است که با آب معدنی و نوشابه های گازدار پر شده و روشویی های آن به آب گرم و سرد متصل است. یکی از کارکنان قطار تخت تان را آماده می کند و در طول روز خوراکی و نوشیدنی می آورد؛ این قطارها یک واگن رستوران هم دارند.

شما می توانید به راحتی با مراجعه به ایستگاه هایی قطار، بلیط تهیه کنید. هزینه بلیط جهت آنکارا-کارس در کابین یک تخته 45 دلار است.

بازدید از ویرانه های بی نظیر

یکی از لازمه های سفر به ترکیه، بازدید از ویرانه های باستانی است که در سراسر این کشور وجود دارد. برخی بناها مثل شهر افسوس همیشه در طول سال پر از جهانگرد است.

اما تعداد بسیار کمی برای بازدید از شهر باستانی آفرودیسیاس می فرایند که به اندازه شهر افسوس مجذوب کننده است. اینجا شما می توانید چندین کیلومتر در میان ویرانه های معابد و تئاترها پرسه بزنید و تنها همراه و هم جهت شما، لاک پشت ها هستند.

حدود 2 هزار سال قبل این شهر در اوج شکوه و عظمت خود قرار داشت و زمانی به خاطر مجسمه سازهای ماهری که در آن زندگی می کردند، به معروفیت رسیده بود. شما می توانید برخی از آثار آن ها را در موزه ای که در همین شهر باستانی برپا است، مشاهده کنید.

شهر باستانی آفرودیسیاس حدود 160 کیلومتر از تفرجگاه های ساحلی بدروم، مارماریس یا کوش آداسی فاصله دارد. آسان ترین راه برای بازدید از این شهر باستانی، استفاده از خودرو است؛ شما می توانید از تمامی تفرجگاه ها و همچنین فرودگاه دالامان، ماشین کرایه کنید.

3. قایق سواری و بازدید از یک جزیره

دریاچه وان با 400 متر عمق و 120 کیلومتر عرض، به معنی واقعی کلمه یک دریای کوچک است.

آب این دریاچه که هیچ مجرای خروجی ندارد، با نمک های معدنی اشباع شده و به آن رنگ آبی زیبایی داده است.

عمق این دریاچه مستعمره شکل برخی از باکتری ها که اشکال عجیبی به ارتفاع 40 متر را ایجاد کرده اند. فقط یک نوع ماهی می تواند در آب هایی با خاصیت قلیایی بالا زندگی کند: شاه ماهی مروارید (که ترک ها به آن اینجی کفالی می گویند).

وان همچنین به خاطر داشتن گربه هایی که عاشق آب هستند و رنگ چشم شان تا به تا است، معروفیت دارد. یکی از چشم های این نژاد زرد کهربایی و رنگ چشم دیگر آبی است.

شما می توانید در قسمت های کم عمق دریاچه شنا کنید، جایی که غرق شدن در آن تقریبا غیرممکن است.

بیش از هزار سال پیش، این دریاچه بخشی از پادشاهی ارمنستان بود. یک کلیسا در جزیره آکدامار، در 3 کیلومتری ساحل دریاچه قرار گرفته است و دارای نمای خارجی و حکاکی های زیبا است که به تازگی بازسازی شده است. جهانگردان با قایق های کوچک و لنج ها به این جزیره می فرایند. دریاچه وان در 50 کیلومتری شهر وان قرار گرفته است.

4. گشت و گذار در منطقه ها کوهستانی

ترکیه هزاران مایل جهت کوهستانی و جنگلی دارد. یکی از تماشای ترین جای این کشور، رشته کوه کاچکار (Kackar) و دره رودخانه چوروح (Coruh) است؛ در این رودخانه می توانید در آب های خروشان قایق رانی کنید. رشته کوه کاچکار (Kackar) چند قله بالای 3 هزار متری دارد که در بیشتر روزهای سال پوشیده از برف است. در تابستان (که بهترین زمان بازدید از ماه ژوئن تا اوت است)، این منطقه ها خنک تر از جهتهای مشهور و شناخته شده نزدیک به دریای مدیترانه است.

برای تجربه یک سفر ماجراجویانه واقعی می توانید جاده های کوهستانی را انتخاب کنید و به سپس به سمت سواحل دریای سیاه بروید و با با هواپیما از ترابزون به آنکارا یا استانبول برگشت.

شما می توانید از استانبول یا آنکارا با هواپیما یا قطار به ارزروم بروید. دره چوروح در 120 کیلومتری شمال ارزروم و بیش از هزار کیلومتری استانبول قرار گرفته است.

5. گذر از جهتی باشکوه

راه لیسیان (Lycian Way) شاید به نظر برسد که در عهد باستان ایجاد شده باشد، اما در حقیقت این جهت پیاده روی از سواحل دریای اژه تا سواحل دریای مدیترانه، در سال 2000 میلادی از طریق فردی به نام Kate Clow ایجاد شده است.

بخش زیادی از این راه، موازی با خط ساحلی لیسیان است، اما در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا، در امتداد کوه تاهتالی (تاهتالی داغی) قرار گرفته است.

بهترین جا برای آغاز یا پایان این راه، تفرجگاه کوچک Olu Deniz است؛ اینجا مسافرخانه های روستایی و کمپ هایی وجود دارد که با هزینه مناسب می توانید شب را بمانید. برای اینکه بتوانید این جهت 509 کیلومتری را کامل بپیمایید، باید حداقل 4 هفته زمان صرف کنید، اما می توانید بخشی از راه را با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی طی کتید و در طول یک هفته به مقصد برسید.

چند شرکت هواپیمایی پروازهایی به فرودگاه دالامان (که در 50 کیلومتری Olu Deniz قرار گرفته است) دارند و می توانید با این پروازها خود را به این منطقه برسانید. بهترین زمان سفر به راه لیسیان، از ماه آوریل و مه تا اکتبر است.

6. کوهنوردی در کوه آرارات

گفته می شود کشتی نوح در بالاترین قله مرتقغ ترین کوه ترکیه، یعنی کوه آرارات (با 5137 متر ارتفاع) پهلو گرفته است. برخی معتقد هستند که هنوز هم این کشتی آنجا قرار گرفته است. از قله آرارات می توانید چشم انداز وسیعی از ترکیه و همچنین دورنمایی از ایران و ارمنستان را به تماشا بنشینید.

صعود به قله کوه آرارات سخت است و به مهارت های تخصصی کوهنوردی نیاز دارد. زمین این کوهستان ناهموار است و ممکن است دمای هوا یا به شدت گرم باشد یا سرد؛ قله کوه در تمام طول سال پوشیده از برف است و در کوهپایه ها در تابستان، احتمال دارد هوا تا بیش از 30 درجه سانتی گراد گرم شود.

اگر می خواهید به قله آرارات صعود کنید، حتما باید به همراه یک شرکت کوهنوردی ماهر و قابل اعتماد بروید؛ به راهنماهای تازه کار محلی که ادعا می کنند کوهستان را می شناسند اعتماد نکنید، چون معمولا فاقد مهارت های کافی و لازم برای یک کوهنوردی ایمن هستند. صعود به قله و برگشتن، حداقل 5 روز طول می کشد و برای حمل چادر و لوازم مورد نیاز، از قاطر استفاده می شود.

صعود از شهر دغوبایزید (Dogubayazit) آغاز می شود که در 1500 کیلومتری شرق استانبول واقع شده است.

نزدیک ترین فرودگاه به این منطقه، فرودگاه ارزروم و وان است که هر دوی آن ها با ماشین، حدود 4 تا 5 ساعت با دغوبایزید فاصله دارند.

علاوه بر آنچه که در این مقاله معرفی گشت، ترکیه جاذبه های جهانگردی بی شمار دیگری نیز دارد. اگر می خواهید روزی به این کشور سفر کنید و قبل از سفر تمامی جاذبه های آن را بشناسید و برای سفرتان برنامه ریزی کنید، می توانید فهرست کاملی از جاهای تماشای ترکیه را در وبلاگ بهسایا مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

منبع: کجارو / blog.urbansurf.me / edition.cnn.com

به "ماجراجویی در ترکیه فراتر از بازارها و سواحل آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجراجویی در ترکیه فراتر از بازارها و سواحل آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید