راه هایی برای تشخیص ماهی سالم و تازه

به گزارش وبلاگ بهسایا، ماهی تازه یک وعده غذایی سالم، مغذی و خوشمزه است. اما اگر قبلا ماهی نخریده اید، شاید مطمئن نباشید که چگونه می توانید تازه ترین گزینه های موجود در بازار را پیدا کنید. خوشبختانه نشانه های واضحی وجود دارد که باید هنگام خرید ماهی در پی آن ها باشید. ماهی تازه بوی تند و نامطبوعی ندارد. دانستن نحوه انتخاب ماهی تازه یا غذاهای دریایی یک مهارت حیاتی برای یک آشپز غذای دریایی است. تا زمانی که خودتان ماهی را صید نکرده باشید، باید از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید. اما اگر بدانید در پی چه چیزی باشید، خرید ماهی تازه آسان خواهد بود. به طور کلی، راه هایی برای تشخیص ماهی سالم و تازه وجود دارد که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

راه هایی برای تشخیص ماهی سالم و تازه

تشخیص ماهی سالم و تازه

روش های متعددی برای تشخیص ماهی سالم و تازه وجود دارد که در اشکال مختلف ماهی نظیر ماهی کامل، فیله ماهی، ماهی زنده و ماهی منجمد مورد استفاده قرار می گیرد. آشنایی با این روش ها می تواند به میزان قابل توجهی به شما در انتخاب برترین ماهی یاری کند.

ماهی کامل

هنگام خرید ماهی کامل، در پی چشمان روشن و شفاف باشید. چشم ها دریچه ای برای تشخیص تازگی ماهی هستند، زیرا چشمان ماهی به سرعت کدر و خاکستری می شوند. ممکن است ماهی هایی که چشم کدری دارند برای خوردن بی خطر باشند، اما دیگر تازگی روزهای اول را ندارند. در مرحله بعد به ظاهر ماهی نگاه کنید. آیا ماهی براق و تمیز به نظر می رسد؟ اگر جواب مثبت باشد، ماهی تازه است. اما اگر ظاهر ماهی کدر بود یا بخش هایی از آن دچار تغییر رنگ شده بود، به احتمال زیاد ماهی تازه نیست.

یکی دیگر از راه های تشخیص ماهی سالم و تازه، بو کردن آن است. ماهی تازه باید بوی آب تمیز بدهد. به هیچ عنوان نباید ماهی را که بوی زننده و نامطبوعی دارد را انتخاب کنید. حتی حرارت دادن و پختن ماهی مانده تاثیری در تغییر بوی ناخوشایند آن نخواهد گذاشت. بعلاوه می توانید به آبشش های ماهی نگاه کنید که باید قرمز کم رنگ باشند. اگر ماهی کهنه باشد، آبشش ها رنگ پریده خواهند بود.

فیله ماهی

در پی گوشت هایی باشید که رنگ روشنی دارند. همه ماهی ها با افزایش سن کمرنگ می شوند. اگر فیله ماهی همراه با پوست است، آن پوست باید مانند پوست یک ماهی کامل کاملا براق و درخشان به نظر برسد. آزمایش بو بخصوص در فیله ها بسیار مهم و موثر است. آن ها نباید هیچ بوی تند و زننده ای داشته باشند.

اگر روی سطح گوشت ماهی میزانی مایع مشاهده کردید، مطمئن شوید که مایع حتما شفاف باشد، نه شیری رنگ. مایع شیری روی یک تکه فیله نشان دهنده اولین مرحله پوسیدگی است. اگر ماهی فروش به شما اجازه می دهد، گوشت را با انگشت فشار دهید. گوشت باید به مقدار کافی انعطاف پذیر باشد، به طوری که تورفتگی به سرعت به حالت اولیه بازگردد. اگر گوشت انسجام لازم را نداشت و اثر انگشت شما روی آن باقی ماند، از خرید آن خودداری کنید.

وقتی فیله آغاز به خراب شدن می نماید، بافت آن پاره و جدا می شوند. یک فیله تازه دارای یک سطح صاف و یکنواخت است. گاهی اوقات برش ناهموار فیله می تواند شبیه پاره شدن باشد. در چنین شرایطی، از نزدیک به فیله نگاه کنید و ببینید آیا پوست روی فیله واقعا پوسته پوسته شده یا اینکه فقط یک برش ناهموار این حالت را ایجاد نموده است.

ماهی زنده

برترین راه برای انتخاب ماهی زنده، خرچنگ یا لابستر جستجوی علائم حیاتی است. اگر ماهی یا خرچنک داخل آکواریوم دائما در حال جنب و جوش یا شنا بودند، سالم و سرزنده هستند، اما بی حرکتی و کز کردن آن ها در گوشه آکواریوم نشانه خوبی نیست، بنابراین بهتر است در چنین حالتی از خریدشان خودداری کنید. بعلاوه، می توانید برای اطمینان کامل از تازگی آبزیان از فروشنده بخواهید که به محض رسیدن بار تازه شما را آگاه کند.

ماهی منجمد

اگر ماهی منجمد هنگام حمل و نقل ذوب گردد و مدت زیادی قبل از پخت و پز در دمای بالا بماند، احتمال خراب شدن آن افزایش پیدا می نماید. بعلاوه، در صورت باز یا پاره بودن بسته بندی غذاهای دریایی منجمد، آن ها را خریداری نکنید. از خرید بسته بندی هایی که دارای علائم یخ زدگی یا بلورهای یخ هستند، خودداری کنید، این بدان معنی است که ماهی مدت طولانی ذخیره یا ذوب شده و دوباره تحت انجماد قرار گرفته است. از خرید ماهی هایی که گوشت یخ زده آن ها سخت نیست، خودداری کنید. ماهی منجمد نباید نرم باشد.

خرید ماهی های مربوط به همان فصل

ماهی هایی را انتخاب کنید که مربوط به همان فصل باشند. ماهی های خارج از فصل باید منجمد شوند، که البته این کار طراوت آن ها را از بین می برد. با جستجوی گزینه های مناسب فصل آغاز کنید. اگر مطمئن نیستید از کجا آغاز کنید، از فروشنده بپرسید که کدام ماهی ها تازه صید شده اند. بیشتر ماهی های اقیانوسی در اواخر بهار و تابستان تازه ترین هستند. برخی از صدف های دریایی در پاییز و زمستان تازه ترند. ماهی های دیگر در طول سال صید می شوند، در چنین حالتی بهتر است از فروشنده سوال کنید که تازه ترین گزینه ها کدام هستند.

انتخاب فروشگاه مناسب

هنگام خرید ماهی، فروشگاه هایی را انتخاب کنید که هنگام ورود بوی شدید ماهی آزار دهنده نباشد. ماهی تازه بوی قوی و تندی ندارد. بر این اساس، فروشگاهی که ماهی تازه می فروشد نیز نباید چنین حالتی داشته باشد. اگر وارد بازار یا فروشگاه شدید و بوی ماهی بسیار شدید بود، این احتمال وجود دارد که در این منطقه ماهی خراب عرضه می گردد. بنابراین، بهتر است ماهی مورد احتیاجتان را از این فروشگاه خریداری نکنید.

فواید مصرف ماهی

ماهی یکی از سالم ترین غذاهای روی کره زمین محسوب می گردد. این غذای دریایی مملو از مواد مغذی مهمی مانند امگا 3، پروتئین و ویتامین D است. در ادامه به برخی از مهمترین فواید مصرف ماهی اشاره می کنیم.

سرشار از مواد مغذی ضروری

ماهی مملو از مواد مغذی بسیاری است که بیشتر مردم فاقد آن هستند. از جمله این مواد مغذی می توان به پروتئین با کیفیت بالا، ید و ویتامین ها و مواد معدنی مختلف اشاره نمود. گونه های چرب ماهی ها برخی اوقات به عنوان سالم ترین ها انواع ماهی به شمار می فرایند. به این علت که ماهی های چرب، از جمله ماهی قزل آلا، سالمون، ساردین، ماهی تن و ماهی ماکرل، از نظر مواد مغذی دارای چربی بیشتری هستند. به عنوان مثال، ویتامین D، ماده مغذی محلول در چربی است که بسیاری از افراد فاقد آن هستند. ماهی های چرب بعلاوه دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند، که برای عملکرد مطلوب بدن و مغز بسیار مهم هستند و به شدت با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها ارتباط دارند.

بهبود عملکرد مغز

در حالی که کاهش خفیف توان ذهنی طبیعی است، بیماری های جدی تخریب عصبی مانند بیماری آلزایمر نیز وجود دارد. بسیاری از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد افرادی که ماهی بیشتری می خورند، سرعت زوال عقل در آن ها کاهش پیدا می نماید.

کاهش خطر سکته قلبی

حملات قلبی و سکته مغزی دو علت عمده مرگ زودرس در دنیا هستند. ماهی یکی از سالم ترین غذاها برای قلب شماست. محققان بر این باورند که انواع چرب ماهی ها به علت داشتن اسید چرب امگا 3 برای سلامت قلب بسیار مفیدتر هستند. جای تعجب نیست که بسیاری از مطالعات بزرگ نشان می دهند افرادی که به طور منظم ماهی می خورند کمتر در معرض حمله های قلبی، سکته های مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی هستند.

درمان افسردگی

افسردگی یک بیماری روانی رایج است. افسردگی با بی حوصلگی، اندوه، کاهش انرژی و از بین رفتن علاقه به زندگی و فعالیت ها تعیین می گردد. اگرچه افسردگی تقریبا به مقدار بیماری قلبی یا چاقی مورد بحث قرار نگرفته، در حال حاضر افسردگی یکی از بزرگترین مسائل سلامتی در دنیا است. مطالعات نشان داده است که افرادی که به طور منظم ماهی می خورند، کمتر دچار افسردگی می شوند. آزمایش های کنترل شده متعدد بعلاوه نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است با افسردگی مقابله نموده و به طور قابل توجهی اثربخشی داروهای ضد افسردگی را افزایش دهند. ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 بعلاوه ممکن است به سایر شرایط روحی مانند اختلال دو قطبی یاری نمایند.

منبع خوب ویتامین D

ویتامین D مانند یک هورمون استروئیدی در بدن شما عمل می نماید و در حال حاضر، 41.6٪ از جمعیت ایالات متحده با کمبود آن روبه رو هستند. ماهی و فرآورده های ماهی از برترین منابع غذایی ویتامین D هستند. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و شاه ماهی حاوی بالاترین میزان از این ویتامین هستند. برخی روغن های ماهی مانند روغن کبد ماهی نیز دارای ویتامین D بسیار بالایی هستند و بیش از 200٪ احتیاج روزانه (DV) را در یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) تأمین می نمایند.

کاهش خطر بیماری های خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع 1 زمانی اتفاق می افتند که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به بافت های سالم بدن حمله نموده و آن ها را از بین ببرد. چندین مطالعه مصرف امگا 3 یا روغن ماهی را با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 در بچه ها و بعلاوه نوعی دیابت خود ایمنی در بزرگسالان مرتبط دانسته است. اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D موجود در ماهی و روغن ماهی ممکن است مسئول این امر باشند. برخی از متخصصان معتقدند که ممکن است مصرف ماهی خطر آرتریت روماتوئید و مولتیپل اسکلروزیس را نیز کاهش دهد، اما شواهد برای تائید این موضوع کافی نیستند.

خوردن ماهی فواید زیادی برای سلامتی دارد. به عنوان مثال، اگر هر روز ماهی می خورید، به احتمال زیاد مغزی سالم خواهید داشت. از آنجا که ماهی سرشار از امگا 3 است، مغز شما می تواند از افزایش ماهی به رژیم غذایی تان بهره مند گردد. طبق اعلام سازمان دنیای EPA و DHA، مصرف امگا 3 با بهبود عملکرد و حفظ سلامت مغز ارتباط مثبت دارد.

نتیجه گیری

نشانه های تعیینی برای تشخیص تازه بودن ماهی وجود دارد. ماهی های تازه باید رایحه ملایم و گوشت مرطوبی داشته باشند. ماهی هایی که بوی تند و نامطبوعی دارند را خریداری نکنید. یک ماهی کامل باید چشم های براق و برآمده و آبشش هایی به رنگ قرمز یا صورتی روشن داشته باشد. ماهی های منجمد باید بسته بندی محکمی داشته و فاقد یخ زدگی باشند. ماهی تازه بهتر است فورا مصرف گردد، در غیر این صورت، آن را تا دو روز در سردترین قسمت یخچال نگهداری کنید.

منبع: اسنپ مارکت

به "راه هایی برای تشخیص ماهی سالم و تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی برای تشخیص ماهی سالم و تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید