خبرنگاران پرورش گل سنگ

به گزارش وبلاگ بهسایا، کافی است نگاهی به برگ های خال خالی و رگه دار این گیاه زیبا بیاندازید، دیگر نمی توانید در برابر خریدنش مقاومت کنید! پرورش آسانی دارد، خودتان ببینید!

خبرنگاران پرورش گل سنگ

گیاه گل سنگ گیاهی کوچک و سرزنده است با برگ هایی روشن و لکه دار که در ترکیب با دیگر گیاهان برگ سبز بسیار عالی می شوند. ترکیب آنها با خزه هم، ترکیب چشم گیری خواهد شد.

محبوب ترین و معمول ترین گیاه گل سنگ در مغازه ها، نوع صورتی آن است، اما در سال های اخیر رنگ های بیشتری از این گیاه مانند سفید و قرمز به بازار معرفی شده است. گونه های نو برگ هایی با رنگ های پر رنگ تر و با تضاد بیشتر دارند و مجذوب کننده تر به نظر می رسند!

گل سنگ پرورش آسانی دارد و اگر بعد از چند وقت نگهداری از گیاه تمام شاخ و برگ بدون هیچ دلیلی آغاز به خشک شدن از سر شاخه ها کرد، بدانید که عمر گیاه تمام شده. این گیاه عمر کوتاهی دارد. بعد از گل دهی گیاه به دوره استراحت می رود و یا می میرد. در کل بهتر است هر بهار گیاه قدیمی خود را دور بیاندازید و گیاهی نو تهیه کنید.

شرایط رشد

- نور

مکانی روشن برترین جا برای نگهداری گل سنگ است. اگر گیاه را در مکانی با نور کم قرار دهید برگ ها به رنگ سبز یک دست درمی آیند و جلوه گیاه گرفته می گردد. اگر گیاه تان کم رنگ شده یا به اندازه کافی رنگ ندارد، اندازهی نور مستقیم به گیاه بدهید. بعد از مدتی رنگ ها دوباره برمی گردند.

- آبیاری

در طول تابستان که فصل رشد گیاه است، خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید. در فصل زمستان آبیاری را کاش دهید. اگر گیاه تان گل داد و بعد از آن وارد دوره کمون شد، آبیاری را کاهش دهید و تنها بعد از تماشا رشد نو گیاه آبیاری را به حالت قبل برگردانید.

- خاک

خاکی سبک با زهکشی خوب برترین خاک برای گل سنگ است.

- کود دهی

در طول فصل رشد گیاه را با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند کود دهی کنید. اگر کودی که انتخاب نموده اید کودی قوی است، محلولی که برای کود دهی گیاه درست می کنید را رقیق تر از اندازه گفته شده روی بسته کود تهیه کنید.

- گل دهی

در کل بخش زینتی گیاه گل سنگ برگ های رنگی آن است و گل آن جلوه خاصی ندارد و کوچک است، پس برای حفظ انرژی گیاه و طولانی کردن عمر آن، به محض ظهور گل ها آنها را بچینید و از گیاه جدا کنید.

تکثیر

گل سنگ از طریق کاشت دانه و قلمه ساقه قابل تکثیر است. اگر می خواهید گیاه تان را از طریق دانه تکثیر کنید، دانه ها را در اوایل بهار در داخل خانه و درون خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و برای آنها نور زیادی فراهم کنید. از نورهای مصنوعی هم می توانید بهره ببرید. دانه ها را همیشه مرطوب نگه دارید. با ظهور جوانه ها، آنهایی که ضعیف تر هستند را دور بریزید و بقیه را نگه دارید. جوانه ها را بعد از اندکی رشد بیشتر، به گلدان های کوچک منتقل کنید و خاک شان را همیشه مرطوب نگه دارید. بعلاوه برای شان نور مناسبی فراهم کنید تا رنگ های برگ به زیبایی پدیدار شوند.

همانطور که گفتیم روش دیگر تکثیر گل سنگ قلمه ساقه است. قلمه هایی از ساقه های نسبتا جوان گیاه تهیه کنید. می توانید آنها را ابتدا در آب ریشه دار کنید و سپس به خاک منتقل کنید. برای افزایش شانس گرفتن قلمه ها از هورمون ریشه زایی بهره ببرید. زمانی که قلمه ها به اندازه کافی ریشه دادند آنها را در خاک بکارید. بهتر است این کار را در اوایل بهار انجام دهید.

بیشتر گل سنگ ها بعد از یک تا دو سال به گل می فرایند و بعد از آن هم وارد دوره کمون می شوند. همانطور که گفتیم می توانید با چیدن به موقع گل های گیاه، عمر آن را بیشتر کنید.

اگر در اواسط تابستان رشد گیاه کند و متوقف شد، این به معنی کوچک شدن گلدان فعلی برای گیاه است. در این زمان گلدان گل سنگ تان را با گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه عوض کنید و خاکی تازه برایش بریزید.

منبع: فوت و فن

به "خبرنگاران پرورش گل سنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پرورش گل سنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید