جدال کدخدایی با نمایندگان مجلس

به گزارش وبلاگ بهسایا، به نظر می رسد چالش های مجلس دهم با شورای نگهبان تا آخرین روز ها ادامه دارد. این بار طرح دوفوریتی الحاق یک تبصره به قانون انتخابات، سخنگوی شورای نگهبان را به واکنش واداشته است. این در حالی است که فقط فوریت طرح یادشده در مجلس تصویب شده و کلیات آن در اولین جلسه علنی هفته پیش رو بررسی خواهد شد.

جدال کدخدایی با نمایندگان مجلس

به گفته شهاب الدین بی مقدار، عضو کمیسیون شورا ها و امور داخلی، این طرح امروز نیز در این کمیسیون بررسی می شود. اما سخنگوی شورای نگهبان پیش از همه این ها به استقبال طرح مجلس رفته است. او در متنی انتقادی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته: وسط بحران کرونا چه چیز واجب تر از اصلاح قانون انتخابات؟!. طرح اخیر مجلس قرار است با الحاق یک تبصره، امکان تظلم خواهی و پیگیری قضائی گزارش ها و اتهام های کذب بعد از انتخابات را مهیا کند؛ طرحی که فوریت آن با رأی بالایی در مجلس تصویب شد و همین هم بود که کنندگان یادداشت کدخدایی را بی پاسخ نگذاشتند.

مطهری: یادداشتی حاکی از عذاب وجدان

علی مطهری در توییتی خطاب به کدخدایی نوشته: واکنش آقای کدخدایی به طرح دوفوریتی مجلس برای اصلاح قانون انتخابات قابل تأمل است. ظاهراً ایشان مایل است شورای نگهبان مطلق العنان باقی بماند. اصرار پی درپی وی بر این که کار شورا درست بوده، حاکی از عذاب وجدان ایشان از برخی ردصلاحیت های بی حساب است که امری مبارک است. اما سخنگوی شورای نگهبان چه گفته. او در یادداشت خود نوشته: اول خیال کردم وظیفه ناتمام مجلس یعنی اصلاح قانون انتخابات و اجرای سیاست های کلی انتخابات موضوع دوفوریتی است! اما زهی خیال باطل! احقاق حق آن دسته از کنندگانی که علیه آن ها مثلاً گزارش خلاف واقع داده شده است! موضوعی حیاتی و ضروری برای کشور آن هم در این وانفسای کرونایی! آن قدر مهم که سایر مصوبات مورد نیاز کشور به تأخیر افتد و حقوق ازدست رفته احتمالی آن 75 نفر کننده که از اوجب واجبات شناخته شده اولویت یابد و البته که فی التاخیر آفات؟

او در بخش دیگری از یادداشت خود نوشته: ما در شورای نگهبان البته موافق هستیم که هر کس ادعای کذبی به کنندگان و غیرکنندگان وارد کرد باید در محاکم پاسخ گو باشد، هم قانون داریم و هم می توان دوباره بر آن تأکید کرد، اما از آن طرف طراحان این طرح هم قول دهند وقتی مطالب برایشان روشن شد و دلایل آن هم نه در یک که بعضا در چند جلسه توضیح داده شده از توسل به این مقام و آن مقام خودداری کرده و از حاشیه سازی پرهیز کنند. خودتان به مردم حوزه انتخابیه بفرمایید که دلایل چه بوده است! شاید بهتر باشد یک بند دیگر به این دوفوریتی اضافه شود که هر کننده بعد از استماع دلایل ردصلاحیت خود موظف باشد در یک میتینگ انتخاباتی آن ها را بیان و یا در رسانه ها منتشر نماید؟!

بی مقدار: شورای نگهبان هرچه را باب میل خود نباشد رد می کند

شهاب الدین بی مقدار، کننده تبریز، درباره یادداشت کدخدایی می گوید: فکر می کنم آقای مطهری به نکته درستی اشاره کردند. اما سؤال من از آقای کدخدایی این است که مگر کنندگان دلایل ردصلاحیت خود را در انتخابات مجلس یازدهم منتشر نکردند؟

او به علی مطهری و غلامرضا حیدری، کنندگان تهران، اشاره می کند که بعد از ردصلاحیت روایتی از دلایل ردصلاحیت خود را در رسانه ها مطرح کردند.

بی مقدار می گوید: متأسفانه شورای نگهبان هر چیزی را که باب میل خود نباشد رد خواهد کرد. اما این موضوع نباید بر وظیفه ما در مجلس تأثیر بگذارد. حال باید دید که کنندگان در جلسه پیش رو به کلیت این طرح رأی خواهند داد یا نه.

محسن کوهکن، کننده ولایی، در توضیح این تبصره گفته: در این طرح می خواهیم کسی که از محل گزارش متضرر شده است بتواند به محکمه صالحه اقامه دعوا کند، محکمه صالحه گزارش را بررسی کند، اگر گزارش کذب بود، گزارش دهنده؛ چه مأمور دولت باشد یا غیرمأمور دولت برای وی مجازات تعیین کنیم.

منبع: فرارو

به "جدال کدخدایی با نمایندگان مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال کدخدایی با نمایندگان مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید