اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس از آمریکا به فرانسه رسید

به گزارش وبلاگ بهسایا، با وجود آنکه پلیس فرانسه برگزاری هر نوع تجمع برای روز سه شنبه در پایتخت این کشور را ممنوع اعلام نموده بود، هزاران تظاهرکننده در حمایت از خانواده آدام ترائوره به خیابان های پاریس آمدند و در اعتراض به خشونت پلیس شعار دادند.

اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس از آمریکا به فرانسه رسید

به گزارش وبلاگ بهسایا به نقل از ایسنا، مشابه این تظاهرات در شهرهای لیون، لیل و مارسی هم برگزار گردید.

آدام ترائوره، جوان سیاهپوست 24 ساله در 19 ژوئیه سال 2016 میلادی هنگامیکه در بازداشت نیروهای ژاندارمری فرانسه به سر می برد، جان باخت. مرگ او حدود دو ساعت پس از دستگیری در شهر بومون سوراواز فرانسه و پس از تعقیب و گریزی میان او و نیروهای ژاندارمری روی داد.

دادگاه رسیدگی به این حادثه پایان هفته گذشته، ژاندارم ها را در قبال حادثه مرگ او تبرئه کرد. این حکم اعتراض بسیاری بویژه فعالان حقوق رنگین پوستان فرانسه را در پی داشت.

بر این اساس با فراخوان کمیته حمایت از خانواده آدام ترائوره موسوم به کمیتۀ حقیقت برای آدام و با حمایت گسترده کاربران در شبکه های اجتماعی، تجمعی برای عصر سه شنبه 2 ژوئن مقابل کاخ دادگستری پاریس برنامه ریزی شد.

اگرچه فرماندار پاریس دربارۀ ممنوعیت برگزاری هر نوع تجمعی با این موضوع در روز سه شنبه هشدار داده و حتی بر حاکم بودن شرایط اضطراری در فرانسه در پی شیوع کرونا تاکید نموده بود اما هزاران معترض طبق برنامه مقابل ساختمان دادگاه شهر تجمع کردند و از حادثه مرگ آدام ترائوره به عنوان نماد خشونت پلیس فرانسه یاد کردند.

این راهپیمایی همزمان با اعتراضات گسترده ای برگزار گردید که از هفته گذشته در بسیاری از شهرهای ایالات متحده آمریکا در پی مرگ جورج فلوید آغاز شده است.

در جریان تجمع و راهپیمایی پاریس، آسا ترائوره، خواهر فرد قربانی و سخنگوی خانواده او حکم دادگاه را محکوم نموده و انکار عدالت خواند.

او همچنین با اشاره به وقایع اعتراضی اخیر ایالات متحده گفت: آنچه در آمریکا روی می دهد، تکرار حوادثی است که در فرانسه شاهد آن هستیم.

راهپیمایی در لیل؛ گرامیداشت یاد همۀ قربانیان خشونت های پلیس

علاوه بر پاریس، عصر سه شنبه در شهر لیل واقع در شمال فرانسه نیز راهپیمایی عظیمی با شعار زندگی سیاهپوستان مهم است برگزار گردید.

این تجمع در واقع فراخوانی برای حضور در میدان اصلی شهر، با هدف گرامیداشت یاد جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی بود که هفته گذشته زیر پای یک افسر پلیس در مینیاپولیس جان باخت اما تجمع کنندگان به این موضوع و توقف در میدان شهر بسنده ننموده و راهپیمایی در خیابان های شهر را آغاز کردند.

بیش از 1500 نفر پیر و جوان که در این تجمع حضور داشتند، علاوه بر سر دادن شعارهایی در یابود جورج فلوید، به حمایت از آدام ترائوره نیز پرداختند.

به این ترتیب به تدریج راهپیمایی شهر لیل به تجمعی در گرامیداشت یاد همه قربانیان خشونت های پلیس تبدیل شد.

در جریان راهپیمایی های عظیم شامگاه سه شنبه، گروه های معترض مشهور به جلیقه زرد نیز حضور داشتند که در حمایت از آدام ترائوره به خیابان آمده بودند.

حنبش جلیقه زردهای فرانسه که نوامبر سال 2018 میلادی در اعتراض به افزایش قیمت سوخت و مالیات ها آغاز شد، به سرعت به سراسر این کشور گسترش یافت و به اعتراضی فراگیر به مسائل مالی و معیشتی طبقات پایین جامعه تبدیل شد.

اعتراضات جلیقه زردها که برای مدتی بیش از یک سال هر شنبه برگزار می شد، در نهایت با شیوع کرونا متوقف شد.

منبع: جام جم آنلاین

به "اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس از آمریکا به فرانسه رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس از آمریکا به فرانسه رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید