واکنش مکرون به رد شدن پیشنهاد نشست مشترک با روسیه

به گزارش وبلاگ بهسایا، رئیس جمهور فرانسه در واکنش به رد پیشنهاد برای نشست مشترک با روسیه ازسوی کشورهای اروپای شرقی، خواهان اتحاد میان کشورهای اروپایی شد.

واکنش مکرون به رد شدن پیشنهاد نشست مشترک با روسیه

به گزارش، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، در واکنش به رد شدن پیشنهاد مشترک این کشور و آلمان برای برگزاری نشستی میان کشور های اروپایی و روسیه، گفت همچنان چنددستگی میان کشور های اروپایی مشهود است.

مکرون در بخشی از سخنان خود با بیان آن که کشور های اروپای شرقی با رد این پیشنهاد پیامی اشتباه را به مسکو رساندند، اضافه نمود: برای اجلاس سریع با روسیه هیچ تعجلی وجود نداشت، از نظر من مهم ترین مسئله اتحاد میان اروپا بود که در این مسئله دیدم هنوز اروپای شرقی و غربی وجود دارد.

او در ادامه اضافه نمود: مسئله امروز این است که با آن که روسیه کشور همسایه ماست، گویی سرسختانه مقابلشان ایستاده ایم. بعلاوه ازسوی رهبران اروپایی رویکردی یکسان در واکنش به نشست رؤسای جمهور روسیه و آمریکا مشاهده نشد.

ملاقات میان روسیه و اتحادیه اروپا در سال 2014 (1393) پس از آن متوقف شد که الحاق شبه جزیره کریمه به اوکراین انجام شد و غرب تحریم هایی به این علت اعمال کرد.

روزگذشته آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، در بیانیه ای گفت اتحادیه اروپا باید قالبی برای مذاکرات با روسیه ترتیب دهد تا در رایزنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور، اختلافات حل گردد. گفته می گردد مرکل در چند روز گذشته در این زمینه با مکرون و نخست وزیر ایتالیا ارتباطی نزدیک داشته است.

این ایده ازسوی صدراعظم اتریش و نخست وزیر ایتالیا حمایت شد؛ اما در مقابل کشور های اروپای شرقی تمایلی برای این نشست نشان ندادند. به گفته منبعی از بلومبرگ، حدود 10 کشور با خود این ایده و یا با قرار دادن آن در دستور کار، مخالف هستند. این پایگاه خبری به نام این کشور ها اشاره ای ننموده است.

در مقابل سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه در واکنش به پیشنهاد مرکل گفت کرملین از پیشنهاد مطرح شده ازسوی صدر اعظم آلمان برای نشست مشترک بروکسل با مسکو استقبال می نماید.

پیش تر از آن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل به رایزنی پرداخت. کرملین پس از این مکالمه تلفنی گفت: پوتین در این تماس نکاتی کلیدی را درباره نشست هفته گذشته خود با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مطرح نموده است و برای تماس های بیشتر در آینده هم توافق شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "واکنش مکرون به رد شدن پیشنهاد نشست مشترک با روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مکرون به رد شدن پیشنهاد نشست مشترک با روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید