استرس قبل از مسافرت چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، طی ایام تعطیلات، افراد به جاهای مختلفی سفر می نمایند. سفر در هر زمانی می تواند استرس زا باشد، زیرا لباس های مناسب برای سفر باید برداشته شوند، بچه ها را باید آماده کرد و … . در این مطلب 6 نکته را برای کاهش استرس در طی مسافرت برای شما می گوییم.

استرس قبل از مسافرت چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟
  1. شرایط رسیدن به فرودگاه، راه آهن و موقعیت های دیگر را ارزیابی کنید.

خیابان های شلوغ، هوای سرد و تاخیر غیرمنتظره وسیله مسافرتی (مثل هواپیما) همگی بر استرس سفر اثر دارند و شما نمی توانید این عوامل را کنترل کنید.

فرض کنید به یکی و یا همه این موارد برخورد کنید و نتوانید آنها را تغییر دهد، پس چه کنید؟ برترین کار این است که بر خودتان مسلط باشید و آرامش خود را حفظ کنید.

از قبل فکر کنید که ممکن است با یکی از این عوامل استرس زا برخورد کنید. لذا یک روش برای کسب آرامش و کنترل استرس در ذهنتان در نظر بگیرید تا به اصطلاح از کوره در نروید.

اگر هم با وسیله نقلیه خودتان می خواهید سفر کنید، سعی کنید مواقعی که خیابان ها خلوت است (مثل صبح زود) از شهرتان خارج شوید تا به ترافیک نخورید.

در جاده هم هیچ عجله ای نداشته باشید تا زودتر به مقصددتان برسید، چون شما برای تفریح و گردش بیرون آمده اید و اگر قرار باشد در حین سفر هم مرتبا استرس زودتر رسیدن را داشته باشید، دیگر آرامش نخواهید داشت. پس با حوصله و با سرعت ایمن رانندگی کنید تا خطری برای شما و خانواده تان پیش نیاید.

  1. زمان کافی در اختیار داشته باشید.

از قبل طوری برنامه ریزی کنید که زمان کافی برای رسیدن به فرودگاه، ترمینال و راه آهن و انجام اعمال لازم در آنجا را داشته باشید؛ به طور مثال ترافیک خیابان های شلوغ ممکن است باعث تاخیر شما در رسیدن به مقصد گردد.

افرادی که با خانواده به سفر می فرایند، نسبت به کسانی که تنها به مسافرت می فرایند، به زمان بیشتری احتیاج دارند.

اگر از قبل برای مسافرت خود برنامه ریزی داشته باشید، در این صورت زمان کافی برای مقابله با هرگونه واقعه غیرمنتظره را خواهید داشت و اضطراب و استرس شما کم خواهد شد

این را به یاد داشته باشید که اگر زودتر به فرودگاه، ترمینال و راه آهن برسید و در آنجا منتظر بمانید، آرامش بیشتری خواهید داشت تا این که دقیقا موقع حرکت وسیله مسافرتی، به محل برسید.

اگر هم با وسیله نقلیه خودتان می خواهید سفر کنید، طوری برنامه ریزی کنید مواقعی که جاده خلوت تر است، رانندگی کنید تا استرس کمتری داشته باشید؛ مثلا شب قبل از مسافرت، زودتر بخوابید تا صبح زود از منزل خارج شوید.

حتما به خاطر داشته باشید که قبل از سفر باید به میزان کافی بخوابید تا موقع رانندگی دچار خواب آلودگی نشوید. یک ثانیه خوابیدن راننده در حین رانندگی، عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت.

  1. چند واقعه غیرمنتظره را پیش بینی کنید.

بعضی شرایط واقعا غیرمنتظره می باشند، مثل تصادف. مثلا آژانس گرفته اید تا به ترمینال برسید، ولی ناگهان ماشین آژانش تصادف می نماید و شما مجبور می شوید ماشین دیگری بگیرید.

همواره زمان حرکت وسیله مسافرتی، آب و هوا، ترافیک و … را قبل از حرکت آنالیز نمایید تا از بروز استرس جلوگیری کنید.

  1. بچه ها را سرگرم کنید.

اگر زمان حرکت وسیله مسافرتی تاخیر دارد، باید حواس بچه ها را با تفریح های مختلف، مشغول کنید تا خسته نشوند و اذیت ننمایند. در وسیله نقلیه خودتان هم باید آنها را سرگرم کنید.

از آنجا که بچه ها هنگام گرسنگی، اضطراب و استرس بیشتری خواند داشت و بیشتر اذیت می نمایند، لذا همواره در طی سفر میزانی خوراکی همراه خودتان داشته باشید تا سر موقع به کودکتان بدهید.

  1. لباس کودک را عوض کنید.

بعضی لباس های کودک را درون کیف دستی خود بگذارید تا اگر کودک لباس خود را کثیف کرد، بتوانید به راحتی آن راعوض کنید.

بهتر است لباس های راحت به تن کودک کنید که راحت بتوانید آن را تعویض کنید.

  1. برای تعطیلات آینده برنامه داشته باشید.

اگر قبلا به جایی رفته اید که برایتان مطلوب نبوده است، با خانواده خود مشورت کنید که این دفعه به چه مکانی سفر کنید.

بهتر است سه هفته قبل از تعطیلات، برنامه سفر خود را طرح ریزی نموده باشید.

در تقویم خود یادداشت کنید که چه روزی می خواهید به مسافرت بروید و با آرامش برنامه سفر خود را شروع کنید.

راههای کاهش سریع استرس

کاهش فوری استرس، کمتر از 30 دقیقه با 20 استراتژی تضمینی

عوارض استرس بر روی پوست، مو و ناخن

برای کاهش استرس چه بخوریم؟

منبع: آلامتو

به "استرس قبل از مسافرت چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس قبل از مسافرت چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید