پیشنهاد درج نام مادر در کارت ملی به کجا رسید؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، حدود پنج ماه پیش بود که معصومه ابتکار از مکاتبه با وزیر کشور و درخواست درج نام مادر در کارت ملی اطلاع داد. درخواستی که معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری آن را در راستای توجه دادن به لزوم تغییر رویکردها و نه هزینه تراشی می دانست؛ به گفته سخنگوی دولت با اصلاح آیین نامه اجرایی مربوطه از 1401 به بعد قابلیت اجرا شدن دارد.

پیشنهاد درج نام مادر در کارت ملی به کجا رسید؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، در حالی که پس از اعلام این درخواست در توییتر معصومه ابتکار، کاربران فضای مجازی واکنش های متفاوتی داشتند و همین امر منجر شد تا معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اعلام کند که این طرح هیچ هزینه مضاعفی نخواهد داشت و تنها پس از ابلاغ در کارت ملی بچه هایی که به جهان می آیند و کسانی که اقدام به تعویض کارت ملی می نمایند اعمال خواهد شد.

در این راستا مرضیه محبی فعال حقوق زنان با بیان اینکه درج نام مادر در کارت ملی می تواند تکانی به فرهنگ مرد سالار بدهد و بر حضور زنان تاکید کند، معتقد است: حداقل ممکن است آن دسته از مسئولان مدارس که حتی در امور مربوط به نقل و انتقال دانش آموزان هم مادر را به رسمیت نمی شناسند یا مراکز درمانی و بهداشتی و ... از این موضوع متاثر شوند. در عین اینکه تعارض روح مقررات مربوط به حضانت و خروج از کشور فرزندان و اداره امور اقتصادی و ... آن ها با درج نام مادر در شناسنامه همچنان بر جای هست و آثار خود را دارد، اما می توان امیدوار بود که این اقدام در آینده شیوه نگرش و فرهنگ حاکم بر خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.

این در حالی است که مینا جعفری دیگر فعال حقوق زنان معتقد است که درج نام مادر در کارت ملی راهکاری برای به رسمیت شناختن زنان در سایر حوزه ها است اما عملا این پیشنهاد کارکرد حقوقی نخواهد داشت چراکه زنان خواسته های مهم تری نظیر حق حضانت فرزند، حق طلاق، حق خروج از کشور و... دارند و تمامی فعالان حوزه زنان و وکلا در این راستا فعالیت می نمایند.

در این راستا چندی پیش به همسر شهید رضایی نژاد -خانم پیرانی- هنگام مراجعه به کانتر فرودگاه در پرواز بازگشت از مشهد به تهران (همراه با دخترشان) گفته می گردد باید نسبت و حضانت شما با دخترتان معین گردد که معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری نیز نسبت به آن واکنش نشان داد و در حساب توییتری خود نوشت: اگر نام مادر در کارت ملی درج گردد این مسائل به وجود نمی آید، صندلی مادر باید در عمل والا و مورد احترام باشد، نه در حرف و شعار.

به همین دلیل پیش تر ابتکار از موافقت وزیر کشور با درج نام مادر در کارت ملی و آنالیز این پیشنهاد در وزارت کشور خبر داده بود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز چندی پیش در مورد افزودن نام مادر روی کارت ملی گفته بود: در مورد افزودن نام مادر روی کارت ملی، با توجه به موانع زمانی و اقتصادی که در حال حاضر وجود دارد، باید بگویم که یک نظر کارشناسی توسط همکاران ما در وزارت کشور تمهید شده و در حال آنالیز است، مبنی بر اینکه پس از اصلاح آیین نامه آیین نامه اجرایی مربوطه درخصوص اطلاعات چاپی روی کارت، برای متقاضیات کارت ملی از 1401 به بعد بتوانیم این امر را شامل حال مادر هم بکنیم.

به گزارش وبلاگ بهسایا، با توجه به مباحث ذکر شده و عدم امکان اجرایی شدن درج نام مادر در کارت ملی تا سرانجام دولت دوازدهم، باید دید اصلاح آیین نامه اجرایی مربوطه تا چه زمانی به طول می انجامد و آیا مورد توجه دولت بعدی قرار می گیرد یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشنهاد درج نام مادر در کارت ملی به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد درج نام مادر در کارت ملی به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید