اقدامات مهاجرتی کانادا در گیرودار پندمی کرونا

به گزارش وبلاگ بهسایا، با شیوع عالمگیر ویروس کووید 19 موسوم به کرونا، کانادا تدابیر ویژه ای را برای جلوگیری از توسعه این ویروس مرگبار در داخل و هم یاری به مهاجران و مسافرانی که با اختلال در خدمت رسانی روبرو شده اند اندیشیده است. در زیر خلاصه ای از سیاست گذاری های کانادا که به وسیله دولت فدرال کانادا اعلام شده را با هم مرور کنیم:

اقدامات مهاجرتی کانادا در گیرودار پندمی کرونا

محدودیت های مسافرت های خارجی به داخل کانادا

دیروز دوشنبه 16 مارس کانادا اعلام نمود که مرزهای خود را به روی افرادی که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستند می بندد. البته خانواده های نزدیک و درجه اول کانادایی ها، شهروندان ایالات متحده، خدمه هواپیما و دیپلمات ها مستثنی هستند. دولت فدرال کانادا بیان نموده که در خصوص شرایط افرادی که دارای ویزای کار و تحصیل معتبر هستند و در حال حاضر خارج از کانادا به سر می برند اطلاع رسانی خواهد نمود. در حال حاضر معین نیست چه افرادی مجاز به بازگشت به کانادا هستند. ضمناً محدودیت های مرزی در خصوص جابجایی کالاها اعمال نمی گردد.

به همین دلیل ایرلاین ها موظف شده اند تمام مسافران داخل هواپیما را برای وجود یا فقدان علائم کرونا چک نمایند و هیچ مسافری که دارای علائم کرونا باشد مجاز به پرواز به کانادا نیست. از روز چهارشنبه 18 مارس یعنی فردا تنها چهار فرودگاه کانادا پذیرای پروازهای بین المللی خواهند بود: فرودگاه بین المللی پیرسن تورنتو، فرودگاه بین المللی پی یر الیوت ترودوی مونترال، فرودگاه بین المللی کلگری و فرودگاه بین المللی ونکوور. فعلا پروازهای ایالات متحده، مکزیک، جزایر کاراییب و هم سنت پی یر و میکلون از این قاعده مستثنی هستند و می توانند وارد کانادا شوند. پروازهای داخلی خود کانادا هم همچنان برقرار خواهند بود.

اقدامات ویژه اداره مهاجرت کانادا

اما روز 15 مارس اداره مهاجرت هم رهنمودهای تازه ای را برای مسئولین و مهاجرانی که تحت تاثیر کرونا قرار گرفته اند منتشر نموده است: تمام مراسمات و آزمون های شهروندی تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاده اند. این اقدامات در راستای ممانعت از نفوذ و توسعه ویروس مرگبار کرونا به داخل کانادا و هم به یاری به افرادی که درخواست اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندی کانادا را دارند اتخاذ شده اند. بعلاوه، لندینگ های حضوری افراد مقیم دائم و مدعیان پناهندگی تا 13 آوریل به تاخیر افتاده است.

تسریع رسیدگی به درخواست های افرادی که شرایط خاص دارند به صلاحدید مدیر برنامه مهاجرت دفتر اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا و مدیر دفتر رسیدگی به درخواست ها در کانادا ادامه خواهد داشت. بعلاوه، اداره مهاجرت ممکن است کما فی السابق درخواست مدارک الزامی نظیر اطلاعات بیومتریک، پاسپورت، معاینات پزشکی و هر مدرکی که باید به وسیله مقامات رسمی در چین، ایران و کره جنوبی صادر گردد را جهت رسیدگی به درخواست ها را داشته باشد. وقتی این مدارک احتیاج باشد، ماموران مهاجرت برای متقاضی نامه ای فرستاده و مهلت 90 روزه ای را برای پاسخ در اختیار او قرار می دهند. اگر قبلا درخواست مدارک اضافی برای وی داده شده باشد اما متقاضی نتوانسته در موعد مقرر مدارک را تقدیم کند مهلت 90 روزه دیگری در اختیار خواهد داشت. با اینکه در نامه ای که حاوی رهنمودهای اطلاعات بیومتریک است ذکر شده که متقاضی 30 روز فرصت دارد، وی همان مهلت 90 روزه را خواهد داشت.

تمدید زمان برای درخواست های اقامت دائم کانادا

اداره مهاجرت کانادا گفته است که در برابر افرادی که نمی توانند قبل از تاریخ مقرر درخواست های اقامت دائم خود را صادر نمایند انعطاف پذیری بیشتری به خرج می دهد و در بعضی موارد این مهلت را تا 90 روز تمدید می نماید. اگر متقاضیان نمی توانند قبل از به اتمام رسیدن مهلت 90 روزه فرم را تکمیل نمایند باید توضیحی برای عدم امکان داشتن تمام مدارک الزامی بیان نمایند. بعلاوه باید در ازای تمدید مهلت به 90 روز هزینه ای را بپردازند.علاوه بر این، افرادی که تاییدیه اقامت دائم یا ویزای اقامت دائم دارند، در صورتی که اداره مهاجرت شهروندی و پناهندگی را به وسیله این فرم آگاه نمایند، ممکن است مشمول تمدید مهلت شوند.

از سوی دیگر اتباع خارجی که اقامت موقت دارند و شرایط اقامت موقت آنها به زودی به خاتمه می رسد می توانند درخواست تمدید شرایط اقامت موقت خود را بدهند؛ آنها باید واججد تمام شرایط باشد، و در ازای پرداخت هزینه به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت نمایند.

برای اطلاع از خبرهای نو مرتبط با ویروس کرونا و سفر/مهاجرت به کانادا، حتما پیوسته از وبسایت وبلاگ بهسایا بازدید نمایید. به همین دلیل مطالب زیر هم توصیه می گردد:

ویزای کانادا در وحشت کرونا!

کرونا و سفرهای خارجی؛ توصیه هایی از سازمان بهداشت جهانی

جاستین ترودو خود را قرنطینه کرد

منبع: ویزا موندیال

به "اقدامات مهاجرتی کانادا در گیرودار پندمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات مهاجرتی کانادا در گیرودار پندمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید