نخستین موزه صنعت نفت ایران تاسیس می گردد

به گزارش وبلاگ بهسایا، به زودی نخستین موزه صنعت نفت در یکی از قدیمی ترین جایگاه های پمپ بنزین شهر تهران ایجاد می گردد.

نخستین موزه صنعت نفت ایران تاسیس می گردد

شهرام شهریار، فعال میراث فرهنگی و نویسنده سایت سفرنویس - که از دو سال گذشته پیگیر شرایط یکی از قدیمی ترین جایگاه های پمپ بنزین شهر تهران ابتدای خیابان سعدی جنوبی بوده است، این بار از مکاتبات خوبی که برای این بنای تاریخی رقم خورده خبر داده است. او در مطلب تازه خود درباره این بنا با عنوان اولین موزه نفت در قدیمی ترین پمپ بنزین تهران خبرهای خوب خود را از اکبر نعمت الهی، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت گرفته است. نعمت الهی با تایید راه اندازی موزه نفت تهران بیان کرد:

پس از تحویل ساختمان و جایگاه پمپ بنزین قدیمی دروازه دولت به وسیله شهرداری به وزارت نفت، این موزه به زودی راه اندازی خواهد شد.

وی اضافه کرد:

شرکت مشاوری برای شناسایی آسیب های وارد شده به این جایگاه انتخاب و قرار شده است تا دو ماه آینده طرح جامع عملیاتی و بازسازیی را پس از انجام آنالیز ها و مطالعات لازم به وزارت نفت ارائه نمایند.

نعمت الهی یادآور شد که در زمانی که این ساختمان در اختیار شهرداری بود، به عنوان محل دپوی سطل های زباله و ایستگاه خدمات میانی از آن استفاده که صدمات جبران ناپذیری به تاسیسات زیربنایی آن وارد شده است و امیدواریم پس از ارائه طرح مشاور کار اجرایی شروع تا از آسیب بیشتر به این بنا جلوگیری گردد.وی تاکید نمود:

تنها کاربری معین شده برای این ساختمان صرفا موزه و گنجینه صنعت نفت ایران خواهد بود و مکاتبات لازم با سازمان میراث فرهنگی برای ثبت این اثر اجرا شده است.

شهریار در ادامه مطلب به تاریخچه این پمپ بنزین پرداخته و نوشته است:

پمپ بنزین دروازه دولت، یکی از قدیمی ترین عمارت های پمپ بنزین ایران و شهر تهران است که در اسناد کتاب راهنمای تهران، منتشر شده به وسیله دایره ارتش در سال 1330 این عمارت به عنوان جایگاه شماره 6 معرفی شده است. 10 جایگاه پمپ بنزین با توجه به نیازهای روز به صورت همزمان در شهر تهران بنا شد که اولین جایگاه در تقاطع خیابان ولی عصر (عج) و مولوی تخریب، سومین جایگاه به نام پمپ بنزین ری با توجه به ثبت در لیست آثار ملی شبانه تخریب و چهارمین جایگاه در خیابان 15 خرداد به صورت ناشیانه بازسازی شده است که خوشبختانه تا به امروز تخریب کامل نشده است..

او بعلاوه در مطلب خود بر این نکته تاکید می نماید که صنعت نفت ایران با عمری بیش از یک صد سال، تا کنون از تشکیلاتی رسمی با عنوان موزه نفت برخوردار نبوده است. در حال حاضر محوطه این پمپ بنزین که تا چند ماه پیش پر از سوله های زباله بود به طور کامل تخلیه شده است. منبع: ایسنا

منبع: کجارو

به "نخستین موزه صنعت نفت ایران تاسیس می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین موزه صنعت نفت ایران تاسیس می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید