سرطان سینه یا پستان چیست؟ (علت، علائم، راه های درمان آن)

به گزارش وبلاگ بهسایا، سرطان سینه یا پستان شایع ترین سرطان در خانم هاست. علت و علائم بروز آن متفاوت است. با کنترل رژیم غذایی می توان درمان سرطان سینه را تسهیل کرد

سرطان سینه یا پستان چیست؟ (علت، علائم، راه های درمان آن)

سرطان پستان یا سرطان سینه ( Breast cancer) یکی از شایع ترین سرطان ها و در عین حال یکی از قابل درمان ترین آن ها است که از بافت پستان آغاز می شود. این سرطان ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرطبیعی در پستان است که در بین مردان نیز دیده می شود.

انواع سرطان سینه

هر پستان از سلول های شیر ساز، مجاری شیری و سلول های نگهدارنده تشکیل شده است. در هر پستان 20-15 قسمت به نام لوب وجود دارد که آن ها هم حاوی بخش های کوچکتری بنام لوبول هستند. لوبول ها و لوب ها به وسیله مجاری شیری به یکدیگر متصل می شوند. بنابراین بعضی از سلول ها وظیفه شیرسازی و بعضی دیگر وظیفه انتقال شیر و بعضی دیگر وظایف دیگری دارند. به این ترتیب، بسته به اینکه سرطان از کدامیک از این سلول ها منشاء گرفته باشد، نوع سرطان ها با هم فرق می نمایند که عبارتند از:

1- سرطان مجرایی: 85 تا 90 درصد افراد مبتلا به سرطان پستان، دچار این نوع سرطان هستند. در این نوع سرطان، سلول های سرطانی در داخل مجرای سینه رشد می نمایند. اگر توده کوچکی را در سینه احساس کردید و یا از نوک سینه ترشحاتی خارج شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

2- سرطان لوبولار (کارسینوم): 8 درصد افراد مبتلا به سرطان پستان، دچار این نوع هستند. شیر مادر درون این لوبول ها جمع می شود. گاهی اوقات این لوبول ها پر می شوند، اما سرطان نمی باشد. وجود توده سفت، تورم، تغییر ظاهر سینه و نوک سینه برگشته همه جزو علائم این سرطان می باشند. به وسیله بیوپسی سینه (نمونه برداری از بافت سینه) می توان این سرطان را تشخیص داد.

3- سرطان التهابی سینه: این نوع سرطان در پوست رخ می دهد؛ موجب قرمزی و ورم سینه می شود و ظاهر سینه را ملتهب می نماید. اگر علائم زیر را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • اندازه سینه به طور ناگهانی عظیم شود
 • پوست سینه شبیه پوست پرتقال شود
 • پوست سینه دائما به حال خارش بیفتد
 • سینه گرم و سفت شده باشد
 • درد سینه داشته باشید
 • نوک سینه تو رفته باشد و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد.

4- بیماری پاژه نوک سینه: در این بیماری که معمولا در یک سینه وجود دارد، نوک سینه خارش دار و قرمز رنگ می شود و به راحتی با جوش اشتباه گرفته می شود. بثورات قرمزی که در نوک سینه وجود دارند ممکن است به سمت پوست قهوه ای اطراف نوک سینه گسترش یابد و یا ممکن است موجب یک زخم باز در نوک سینه شود و یا علائمی شبیه اگزما در نوک سینه داشته باشد.

چه عوامل خطر ابتلاء به سرطان سینه را افزایش می دهد؟

مرض چاقی، عدم تمرین فیزیکی، نوشیدنی های الکلی، درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی، پرتوهای یونی، اولین قاعدگی در سنین پایین، و دیر بچه دار شدن یا بچه دار نشدن عواملی هستند که خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند. نکته قابل ذکر در این قسمت این است که هیچ رابطه علمی بین استفاده از هر گونه سینه بند با بروز سرطان پستان پیدا نشده است.

به یاد داشته باشید که جنس، ژن، نژاد، سن، شرایط یائسگی، داروها و درمان های پزشکی، سن آغاز قاعدگی و تاریخچه سلامتی خانوادگی نیز از عوامل مخاطره آمیز در بروز سزطان سینه به حساب می آیند، ولی این ها عواملی هستند که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید. دلیل حدود 5 تا 10٪ از موارد ابتلاء به این بیماری ژن هایی هستند که از والدین فرد به ارث رسیده اند، از جمله BRCA1 و BRCA2. تشخیص این سرطان با انجام نمونه برداری از توده مربوطه تأیید می شود. پس از تشخیص سرطان، آزمایش های بیشتری انجام می شوند تا معین شود که آیا سرطان به قسمت های دیگر بدن نیز سرایت نموده است یا خیر و چه درمان هایی ممکن است در جهت بهبود بیماری مفید واقع شود.

علائم سرطان سینه می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • توده در سینه که شایع ترین علامت سرطان پستان می باشد.
 • تغییر در شکل سینه (وجود برآمدگی) و یا ضخیم شدن سینه و یا زیر بغل
 • گودی پوست
 • ترشح مایع از نوک سینه (ترشحات نوک پستان معمولا همراه با سرطان پستان نیستند، ولی به علت احتمال وجود سرطان در بعضی از موارد، آنالیز دقیق آنها لازم است. ترشح ناشی از سرطان پستان معمولا خون واضح و یا خونابه مانند یا در بعضی از موارد بی رنگ می باشد.)
 • تغییر اندازه و شکل نوک سینه
 • پوسته شدن قسمتی از پوست پستان
 • تغییر رنگ و یا بافت نوک سینه و یا هاله اطراف نوک پستان
 • تهاجم به اعضای دیگر(متاستاز): در افرادی که بیماری در اندام های دیگر آنها گسترش پیدا نموده باشد، این علائم می توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشند.

دو نکته:

به یاد داشته باشید، بسیاری از برآمدگی ها و جوش ها، خوش خیم می باشند و سرطانی نیستند و به خوبی با درمان مناسب بهبود می یابند.

اگر شما هر نشانه غیرطبیعی را در سینه خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان به موقع سرطان سینه، شانس زندگی فرد را بیشتر می نماید.

راه های کنترل سرطان سینه

 • بارداری و شیردهی: بارداری قبل از سن سی سالگی و شیردهی، تعداد دفعات قاعدگی را کم می نماید که یکی از دلایل کاهش خطر ابتلا به این بیماری می باشد. هورمون استروژن، عامل ایجاد 80 درصد سرطان های سینه را تحریک می نماید. بارداری و شیردهی باعث کاهش میزان این هورمون می شود.
 • هورمون درمانی: استفاده از هورمون درمانی (مثلا برای مسائل یائسگی) باعث بروز مسائل قلبی و سرطان پستان می شود؛ در حالی که هورمون درمانی برای سلامت استخوان ها خوب است و جلوی سرطان روده عظیم را می گیرد.
 • الکل: نوشیدن الکل ممکن است میزان هورمون های زنانه را تغییر دهد و باعث بروز این بیماری شود.
 • سیگار: سیگار دارای مواد شیمیایی می باشد که باعث بروز سرطان می شود. این مواد شیمیایی جذب بدن شده و بر سلامت کنونی و آینده فرد اثر می گذارد.
 • رژیم غذایی: انواع کلم ها دارای ترکیبات سولفور هستند که با سرطان می جنگند. دانه سویا دارای ایزوفلاون جنیستی می باشد که با سرطان می جنگد. پیاز و سیر، ادویه ها، توت ها و میوه ها، دانه ها و غلات، ماهی ها، چای و قهوه بدون کافئین، آب و آبمیوه نیز موادغذایی ضد سرطان می باشند.
 • ورزش: 3 تا 5 ساعت در هفته، پیاده روی تند کنید تا خود را در مقابل این بیماری محافظت نمایید.
 • وزن: وزن خود را با ورزش و تغییر عادات غذایی متعادل کنید تا از سرطان در امان بمانید.

جلوگیری از سرطان سینه

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از این سرطان وجود ندارد. اما شما می توانید سینه خودتان را معاینه کنید و شیوه جلوگیری از سرطان سینه را بیاموزید. این معاینه باید هر ماه توسط خود فرد انجام شود. همراه با این معاینه، باید ماموگرامی سالانه و آزمایشات پزشکی نیز انجام شود. با این معاینه، تغییرات یک ماه گذشته را می توانید در سینه تان ببینید. در این معاینه بافت سینه را از قسمت زیر نوک سینه و هاله اطراف سینه به سمت زیر بغل معاینه می کنید. هر ماه 15 دقیقه برای معاینه سینه خود وقت بگذارید.

زمان مناسب برای معاینه سینه توسط خود فرد

اگر شما هنوز یائسه نشده اید: چند روز بعد از اتمام قاعدگی، این معاینه را انجام دهید. در این هنگام میزان هورمون ها ثابت و سینه کمتر حساس می باشد.

اگر شما یائسه شده اید: روز معینی را در هر ماه به این معاینه اختصاص دهید.

روش های معاینه سینه توسط خود فرد

1- دست ها بر مفصل ران: بایستید و دستان خود را بر مفصل ران بگذارید و ظاهر هر دو سینه خود را آنالیز کنید. اندازه، شکل و فاصله بین سینه ها را نگاه کنید. اگر تغییری در رنگ پوست و یا بافت سینه می بینید، آن را یادداشت کنید. به نوک سینه و هاله اطراف آن نگاه کنید و ببینید که سالم به نظر می رسند یا نه.

2- دست ها پشت سر: در حالی که در مقابل یک آیینه ایستاده اید، دست ها را بالا ببرید و پشت سرتان قرار دهید و نگاه کنید که آیا سینه ها به سمت بالا حرکت می نمایند و هر گونه تغییری را یادداشت کنید. به نوک سینه و هاله اطراف آن نگاه کنید و ببینید گودی، برآمدگی و یا تورفتگی در این نواحی بوجود نیامده باشد. به زیر بغل خود نگاه کنید و ببینید در آن ناحیه که گره لنفاوی دارد، ورمی وجود نداشته باشد.

3- ایستاده و مالش: دست چپ خود را بالا ببرید و با استفاده از انگشتان دست راست بر روی سینه چپ فشار کمی وارد کنید. انگشتان خود را از بالا تا پایین سینه و همینطور از سمت داخلی سینه به سمت زیر بغل حرکت دهید. می توانید از حرکت دایره ای شکل بهره ببرید. هر گونه تغییری در بافت، رنگ و یا اندازه سینه را یادداشت کنید. سپس روی سینه راست نیز همین معاینه را انجام دهید. بهتر است این معاینه را در زیر دوش آب انجام دهید، زیرا پوست خیس است و دارای کمترین مقاومت در برابر اصطکاک انگشتان می باشد.

4- آنالیز نوک سینه: هر دو دست خود را پایین بیاورید. با انگشتان سومی و اشاره دست راست، به آرامی نوک سینه چپ را فشار دهید و نوک سینه را به طرف جلو بکشید. ببینید که آیا نوک سینه به جای اول خود برمی شود؟ و آیا مایعی از نوک سینه ترشح می شود؟ تغییرات را یادداشت کنید. سینه راست را نیز به همین طریق معاینه کنید.

5- درازکشیده و مالش: این معاینه را در اتاق خوابتان انجام دهید. بر روی تخت دراز بکشید و بالش را زیر سر و شانه های خود قرار دهید. دست چپ خود را پشت سرتان قرار دهید. با دست راست، سینه و زیر بغل را مالش دهید (همانطور که در معاینه ایستاده و مالش شرح داده شد) هر گونه تغییر در بافت، رنگ و اندازه را یادداشت کنید. سپس سینه دیگر را نیز معاینه کنید.

توصیه ها

 • روز معینی را در هر ماه برای این معاینه انتخاب کنید و هیچ گاه آن روز را نباید فراموش کنید.
 • با آرامش و تنفس معمولی این معاینه را انجام دهید.
 • هر گونه تغییری را به پزشک خود بگویید.
 • معاینه پزشکی و ماموگرافی سالانه را هم نباید فراموش کنید.

سرطان سینه با چه سرعتی رشد می نماید؟

توجه به این نکته هنگام تصمیم گیری های درمانی مفید است که اغلب سرطان های پستان به آهستگی رشد می نمایند. به همین دلیل اگر چه منتظر شدن برای آگاهی از نتایج آزمون های تشخیصی، جهت تصمیم گیری مشکل به نظر می رسد، اما شما برای کسب اطلاعات لازم در خصوص نوع بیماریتان و در نظر دریافت اینکه چه درمانی برایتان مناسب تر است، وقت کافی خواهید داشت.

متوسط زمان دو برابر شدن سلول های سرطانی در پستان، 100 روز است. برای ایجاد توده سرطانی با اندازه یک سانتی متر وجود حدود یک میلیارد سلول لازم است و این بدین معنی است که به طور متوسط بیشتر سرطان ها حدود 10- 6 سال قبل از اینکه به صورت توده قابل لمس درآیند یا در ماموگرافی دیده شوند، وجود داشته اند. در حالی که اغلب انواع سرطان پستان رشد آرامی دارند، بعضی دیگر سریعاً رشد می نمایند. اینکه یک تومور سرطانی با چه سرعتی رشد کند، بسته به نوع بیماری و شرایط بیمار، در هر فرد با دیگری متفاوت است و نمی توان پیش بینی دقیقی در خصوص سرعت رشد سرطان در یک بیمار انجام داد.

عوامل خطرزا در سرطان سینه

 • سن بالا
 • سطح بالای فاکتور رشد شبه انسولینی در خون زنان پیش از یائسگی ( insulinlike growth factor)
 • سطح بالای استروژن در خون زنان قبل از یائسگی
 • سابقه سرطان پستان در فامیل ]تغییرات ارثی در ژن های BRCA1 و BRCA2 (نام اختصاری برای سرطان پستان1 و سرطان پستان2) در بسیاری از مبتلایان به سرطان های پستان و تخمدان وجود داشته است. [
 • سابقه قبلی ابتلاء به این بیماری و یا بعضی موارد غیر طبیعی دیگر در بافت سینه
 • افزایش مواجهه زنان با هورمون استروژن که در شرایط زیر رخ می دهد:

- بروز اولین دورهٔ قاعدگی قبل از 13 سالگی

- یائسگی بعد از 51 سالگی

- استفاده از درمان جایگزینی هورمون با استروژن

 • افرادی که در طول زندگی باردار نشده اند و یا اولین بارداری آنها بعد از 30 سالگی بوده است.
 • اضافه وزن و چاقی خصوصا بعد از یائسگی
 • مصرف الکل
 • زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کم

درمان سرطان سینه

گروه ضربت خدمات پیشگیری آمریکا توصیه می نماید زنان 50 تا 74 ساله هر دو سال یک بار غربالگری را انجام دهند.برای پیشگیری از ابتلاء به سرطان سینه در افرادی که احتمال ابتلاء در آنها بالا است، ممکن است از داروهای تاموکسیفن یا رالوکسیفن استفاده شود.برداشتن هر دو سینه به وسیله جراحی یک اقدام پیشگیرانه مفید در بعضی از زنان پر خطر است.برای افرادی که ابتلاء به سرطان در آنها تشخیص داده شده است، می توان از تعدادی از درمان ها استفاده کرد، از قبیل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند. انواع جراحی عبارتست از عمل جراحی حفظ پستان یا ماستکتومی.ممکن است در عمل جراحی یا در یک تاریخ دیگر عمل بازسازی پستان انجام شود. در افرادی که سرطان در سایر قسمت های بدن آنها گسترش یافته است، درمان ها عمدتاً به منظور بهبود کیفیت زندگی و راحتی فرد انجام می گیرند.

رژیم غذایی مناسب برای سرطان سینه

یکی از موارد مهم جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری، نوع تغذیه است. نوع چربی مصرفی می تواند در بروز یا پیشگیری از این سرطان تاثیر چشمگیری داشته باشد. محدودیت نوع و مقدار چربی در رژیم غذایی زنان مبتلا به سرطان پستان از نخستین مواردی است که بیماران باید به آن توجه داشته باشند. کاهش مصرف اسیدهای چرب اشباع مانند گوشت قرمز و روغن های جامد حیوانی و همچنین حذف منابع اسیدهای چرب ترانس نظیر لبنیات پرچرب و روغن های هیدروژنه از مسایل مهم تغذیه در زنان برای سرطان پستان است. چند ماده مغذی کلیدی پس از درمان سرطان پستان در زنان باید مورد توجه قرار گیرد:

 • لبنیات مصرفی این بیماران حتما باید از نوع پروبیوتیکی بوده تا از این طریق بتوان تعداد سلول های سیستم ایمنی و ضد التهابی را جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری افزایش داد. فرآورده های پروبیوتیکی حاوی باکتری هایی هستند که اثرات مفیدی در سلامتی مصرف نماینده برجای می گذارند. (مکمل های پروبیوتیک بر کارکرد سیستم ایمنی، بهبود سرطان، اسهال ناشی از آنتیبیوتیک، اسهال مسافرتی، آلرژی ها، عدم تحمل لاکتوز، بهبود فشار خون، کلسترول افزایش یافته خون و فراوری ویتامین در بدن، اثر مثبت می گذارند.)
 • از بین انواع ویتامین ها ویتامین E و D خاصیت آنتی اکسیدانی قوی داشته و التهاب و تشکیل سلول های بدخیم را در بدن مهار می نماید.
 • سبوس غلات به دلیل دارا بودن ویتامین های گروه B سبب افزایش انرژی در بدن و کاهش ضعف و سستی بعد از درمان در زنان مبتلا به سرطان سینه می شود.
 • محدود کردن مصرف غذاهای حاوی نیترات ها (مثل سوئیس، کالباس و غذاهای کنسرو شده)
 • کاهش افزودنی ها (مثل چاشنی های صناعی) به مواد غذایی
منبع: setare.com

به "سرطان سینه یا پستان چیست؟ (علت، علائم، راه های درمان آن)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان سینه یا پستان چیست؟ (علت، علائم، راه های درمان آن)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید