رشد 259 درصدی برچسب گذاری تجهیزات پزشکی

به گزارش وبلاگ بهسایا، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در 2 سال گذشته برچسب گذاری در حوزه تجهیزات پزشکی 259 درصد رشد داشته، ولی دامنه کار بسیار وسیع است.

رشد 259 درصدی برچسب گذاری تجهیزات پزشکی

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ بهسایا، محمدرضا شانه ساز در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما درباره نشت دارو در شبکه توزیع، افزود: وزارت بهداشت و حوزه سازمان غذا و دارو به نام بخش تخصصی که درگیر این موضوع است می تواند ادعا کند تنها مجموعه ای می باشد که تمام کالا های وارداتی سلامت محور یعنی دارو، مکمل، آرایشی، بهداشتی، غذا، تجهیزات و مکمل های ورزشی را برچسب گذاری می کند.

وی ادامه داد: در حوزه دارو هم از سال 92 تا آخر سال 97 حدود 4 میلیارد واحد کالا را برچسب گذاری کرده بودیم و در سال های 98 و 99 که مصادف با تحریم ها و کرونا بوده هم 4 میلیارد واحد برچسب گذاری شده است.

شانه ساز گفت: سامانه تی تک به صورت کامل در دسترس است و در داروخانه های شهری این موضوع را دنبال می کنیم، بیمه ها 600 قلم از دارو ها را تا از سامانه تی تک استعلام نکنند پرداخت نمی کنند.

وی خاطر نشان کرد: آنچه که در این سال ها تلاش کردیم ایجاد زیرساخت است که اکنون انجام شده است و همچنین الزامات قانونی که چند 10 هزار شرکت و واحد عرضه کننده را شامل می شود در این چارچوب قرار دادیم؛ بخش خصوصی هم با تمام مسائلی که در تحریم ها وجود داشته است برچسب گذاری ها را شروع کردند و الآن زمان بهره برداری از سامانه ها است.

وی ادامه داد: 600 قلم دارو هایی که بیمه ها با استعلام از سامانه تی تک پرداخت می کنند حدود 90 درصد گردش مالی بیمه ها را تشکیل می دهد، ولی 10 درصد هم باید حل شود.

شانه ساز گفت: در دو سال گذشته 259 درصد شناسه گذاری و برچسب گذاری در حوزه تجهیزات پزشکی رشد داشته، اما دامنه کار بسیار وسیع است یعنی این میزان شاید 50 درصد کل آمار تجهیزات پزشکی را شامل نشود.

وی افزود: در موضوع درمان به دلیل تعدد سامانه ها که لینک کردن آن ها با سامانه تی تک کار زمان بر بوده فاصله ای اتفاق افتاده است؛ سازمان های بیمه گر یک طرف موضوع هستند و معاونت درمان و سامانه های این معاونت یک طرف دیگر و همچنین سامانه تی تک.

شانه ساز ادامه داد: تا سال 97، 15 هزار و 808 نوع تجهیزات پزشکی برچسب گذاری شده که در سال 99 این تعداد 56 هزار و 700 بوده و حدود 259 درصد رشد داشته است و اینکه همکاران در بیمارستان ها از زیر ساخت ایجاد شده استفاده کنند باید بیمه ها پای کار بیایند.

رئیس سازمان غذا و دارو هم در ادامه گفت: اگر قانون اجرا و پرداخت ها بر اساس ثبت در سامانه تی تک شود فراتر از اینکه هر انگیزه ای باشد مسائل برطرف می شود که بیمه ها یک بخش مهمی را در بر می گیرند.

وی افزود: برای اینکه در بخش دارو اجرایی شدن ثبت در سامانه تی تک را انجام دهیم شرکت های زیادی از ما آزرده خاطر شدند.

شانه ساز ادامه داد: 800 قلم دارو در سامانه تی تک ثبت شده است و تا آذر تمام اقلام اعم از بیمه ای و آزاد در سامانه تی تک ثبت خواهد شد و پرداخت هزینه خدمات دارویی منوط بر ثبت در سامانه تی تک شده است یعنی اگر داروخانه ای ثبت را انجام ندهد تعرفه را دریافت نمی کند.

رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت درباره مسائل نسخه الکترونیک گفت: بخش خصوصی به دلیل اینکه بخش عمده ای از ارتباطات کاری آن ها غیر از سامانه بیمه ای می باشد راه حل های جدی برای همراه کردن آن ها وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رشد 259 درصدی برچسب گذاری تجهیزات پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 259 درصدی برچسب گذاری تجهیزات پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید