جزئیات دیدنی سحابی جبار در تصویر تلسکوپ جیمز وب آشکار شد

به گزارش وبلاگ بهسایا، تلسکوپ فضایی جیمز وب به تازگی با نگاه به بخشی از سحابی جبار، این زایشگاه ستاره ای را همان طور که انتظار می رود با جزئیاتی شگفت انگیز به تصویر کشیده است.

جزئیات دیدنی سحابی جبار در تصویر تلسکوپ جیمز وب آشکار شد

نگاه جیمز وب (James Webb) به یکی از اجرام مورد علاقه منجمان آماتور، سحابی جبار (Orion Nebula) یا شکارچی بسیار تماشایی است. این عکس با استفاده از ابزار نیرکم (NIRCam) که جهان را در طیف فروسرخ نزدیک می نگرد، گرفته شده و یک منطقه داخلی سحابی جبار را آشکار قرار داده است.

با این وجود نگاه وب به جبار شاید به مقدار دیگر تصاویر تازه اش، از جمله نگاره فراژرف این تلسکوپ با عمق 8 برابر تصویر فراژرف هابل، تصویر سورئال سحابی رتیل یا اولین تصویر مستقیم این رصدخانه از یک سیاره فراخورشیدی هیجان انگیز باشد.

این تصویر به عنوان بخشی از برنامه علمی اولیه وب و طی همکاری علمی PDRs4All ثبت شده است. هدف این همکاری، تصویربرداری از منطقه ها تجزیه نوری (PDRs) است که در آن نور فرابنفش ستاره ها، به شدت بر ساختار شیمیایی گازها در فضا اثر می گذارد و منطقه ها گرمی از گاز و غبار ایجاد می کند.

شکل درخشان نوار اوریون (Orion Bar) ویژگی غالب در این تصویر وب است، یک کمربند بزرگ از گاز و غبار که به رنگ زرد مایل به قهوه ای دیده می شود. در سمت مرکز این نوار، یک ستاره درخشان به نام θ2 Orionis A واقع شده است. این ستاره به مقدار ای روشن است که اگر ناظر در مکانی به مقدار کافی تاریک باشد، می تواند با چشم غیرمسلح آن را رصد کند.

این تصویر تازه به ویژه در گوشه بالا سمت راست، با ستاره های داغ و جوانی پر شده است که در مجموع به عنوان خوشه ذوزنقه (Trapezium Cluster) شناخته می شوند. تابش فرابنفش آن ها به نرمی نوار شکارچی را روشن کرده است. بدین ترتیب در تصویری که در نگاه اول مانند یک سبیل فضایی غول پیکر به نظر می رسد، پدیده های بسیاری فراتر از انتظار در جریان است.

کیفیت این تصویر جیمز وب در کنار تصویر قبلی از سحابی جبار که از طریق تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telesvope) گرفته شده است، بیشتر به چشم می آید. تصویر وب نسبت به تصویر هابل که در آن گاز داغ ویژگی اصلی است، مواد سردتری را نشان می دهد.

ابزارهای مادون قرمز جیمز وب در مقایسه با هابل پیشرفت قابل توجهی محسوب می شوند چون این امکان را فراهم می کنند که اعماق ابرهای گاز و غبار را ببینند و منطقه ها ستاره ساز و دیگر منطقه ها اخترفیزیکی را آشکار کنند.

هنگامی که تصاویر وب برای نخستین بار منتشر شد، تقریبا به طرز شگفت آوری با هیجان بالایی همراه بودند اما اکنون این تازگی، اندکی کم رنگ شده است، زیرا عادت کرده ایم که کیهان را با جزئیاتی که زمانی بی سابقه بود، ببینیم.

اما قرار گرفتن تصاویر وب در کنار عکس های ارزشمند هابل، به خوبی پیشرفت فناوری را به ما یادآوری می کند و همچنین تأکید می کند که چگونه دانش ما از کیهان، فقط به مقدار بهترین فناوری ماست.

عکس کاور: نگاه جیمز وب به سحابی جبار

Credit: NASA, ESA, CSA, Data reduction and analysis : PDRs4All ERS Team; graphical processing S. Fuenmayor

منبع: Gizmodo

منبع: دیجیکالا مگ

به "جزئیات دیدنی سحابی جبار در تصویر تلسکوپ جیمز وب آشکار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دیدنی سحابی جبار در تصویر تلسکوپ جیمز وب آشکار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید