علائم حمله پانیک و درمان آن

به گزارش وبلاگ بهسایا، خبرنگارانـ آیا تا به امروز علائم حمله پانیک را تجربه نموده اید؟ در صورتی که پاسه شما مثبت باشد، می دانید که واکنش ها بسیار شدید هستند و ممکن است دچار حمله قلبی یا مشکل جدی سلامتی گردد. حملات پانیک یا هراس با ترس در واقع از دست دادن کنترل در برابر یک فاجعه است، اگر در آن لحظه هیچ خطر واقعی هم وجود نداشته باشد. محرک های احتمالی بسیاری برای حمله پانیک وجود دارد که عفونت های باکتریایی تا قند خون پایین را شامل می گردد. بسیاری از افرادی که حمله پانیک را تجربه می نمایند، انتظار آن را ندارند و قبلاً هرگز حمله پانیک نداشته اند.

علائم حمله پانیک و درمان آن

به گزارش وبلاگ بهسایا، اگر با رایج ترین علائم حمله پانیک و برخی از علل حمله هراس آشنا نیستید، یک حمله پانیک حتما شما را متعجب می نماید و برای زندگی شما تهدید نماینده است. خوش بختانه بیش تر حملات پانیک بی ضرر هستند و طی 10 دقیقه یا همین حدود از بین می فرایند. بعلاوه برخی از دارو های طبیعی برای اضطراب و حملات هراس وجود دارد که برای کنترل ترس و محدود کردن آن مفید است.

علائم حمله پانیک

حمله پانیک یک بیماری شدید و ناگهانی ترس یا اضطراب است. معمولاً 10 دقیقه اول حمله پانیک اوج علائم را تجربه خواهید کرد؛ سپس نشانه ها فروکش خواهند کرد. حملات هراس می توانند ترسناک و گیج نماینده باشند، به خصوص اگر قبلاً برای شما اتفاق نیفتاده باشد. هنگامی که شما یک حمله را تجربه می کنید، درک این مسئله سخت است که چگونه این شرایط را متوقف کنید؛ زیرا در حالت عقلانی قرار ندارید.

تفاوت حمله پانیک با اضطراب چیست؟

در وب سایت انجمن پزشکان بالینی و روان پزشکی در دانشگاه میشیگان در خصوص برخی از تفاوت های اصلی بین حمله اضطراب و حمله واقعی پانیک و علائم حمله هراس موارد بسیار مهمی بیان شده است. علائم حمله اضطراب در مقابل حمله پانیک دارای تمایزات قابل مشاهده ای است. اضطراب بیش تر مربوط به نگرانی مزمن در خصوص آینده است، مانند نگرانی بیش از حد از مرگ، بیماری یا حتی موارد جزئی.

علائم حمله اضطراب شامل موارد زیر است:

خستگی

دقت به جزئیات بیش از حد

بی قراری وآشفتگی

زودرنجی

حمله پانیک چیست؟

حملات پانیک با حملات اضطرابی فرق دارد؛ زیرا آن ها بیشتر شبیه هراس یا میزان شدیدی از ترس هستند. این دوره ها به طور معمول کم تر از نیم ساعت طول می کشد. علائم حمله پانیک شامل موارد زیر است:

افزایش ضربان قلب

درد اندک در قفسه سینه

تنگی نفس

حمله پانیک چه علائمی دارد؟

طبق گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا حمله پانیک حداقل چهار مورد از این علائم و نشانه های زیر را داراست:

تعریق

تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم

اختلال در تنفس

لرزیدن

سرگیجه یا احساس سبکی

لرز

گرگرفتگی

احساس تهوع یا سوزنی شدن

درد قفسه سینه

حالت تهوع

معده درد

ترس از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن

احساس جدایی

ترس از مرگ

حمله پانیک چه حسی دارد؟

افرادی که اخیراً حمله پانیک را تجربه نموده اند، غالباً در اورژانس یا در مطب پزشک معالجه می شوند. برخی از علائم حمله پانیک مانند بسیاری از مسائل سلامتی مثل بیماری قلبی یا اختلالات تنفسی بسیار ناخوشایند و تهدید نماینده زندگی است.

آیا می توانید بدون هیچ علتی حمله پانیک داشته باشید؟

حمله پانیک معمولا بدون این که معین باشد، اتفاق می افتد. برخی افراد حتی زمانی که آرامش دارند یا خواب هستند، علائم حمله پانیک را تجربه می نمایند. بسیاری از افراد تجربه خود را با حمله هراس توصیف می نمایند: ناتوانی در ایستادن، نفس کشیدن یا عملکرد. این حالت حمله پانیک شدید و کامل است. فکر فقط می تواند در خصوص ترس از آنچه فکر می کنید و اتفاق می افتد، فکر کند. این بینش باعث می شود علائم حتی در بیش تر موارد بدتر شوند؛ زیرا سطح اضطراب نیز افزایش می یابد.

در هنگام حمله پانیک چه اتفاقی در بدن می افتد؟

حمله پانیک با نام ترس از ترس توصیف شده است. طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد وقتی شخصی دچار حمله پانیک می شود، علائم جسمی رایج اضطراب مانند سرگیجه، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس و درد قفسه سینه را احساس می نماید. این علائم حمله ناشی از این فکر است که چیزی بزرگ تر و ترسناک تر اتفاق می افتد، علائمی مانند از حال رفتن، افزایش ضربان قلب یا خفگی. طبق نظر محققان فکر در واقع تعبیر فاجعه آمیز علائم جسمی را دارد.

این ترس باعث می شود فشار خون بالا برود، تا جایی که به احساسات بدنی خود مطلع شوید. بدن شما درست قبل از حمله پانیک ـ چون این افکار وارد فکر شده اند، خواه از آن مطلع باشید یا نباشید ـ برانگیختگی سیستم عصبی سمپاتیک و افزایش علائم اضطراب را تجربه می نماید که باعث می شود یک حمله پانیک تمام عیار اتفاق بیفتد.

قبل و بعد از حمله وحشت چه احساسی دارید؟

بیش تر افراد می گویند که علائم حمله پانیک به طور ناگهانی اتفاق افتاده است؛ اما یک مطالعه تازه نشان می دهد که بدن قبل از تجربه حمله پانیک در واقع تغییرات فیزیولوژیکی را تجربه می نماید. برای مطالعه ای که در مجله روا ن پزشکی بیولوژیکی منتشر شد، 43 بیمار مبتلا به اختلال هراس تحت نظارت مکرر 24 ساعته قرار گرفتند. محققان توانستند 13 حمله را ارزیابی نمایند. در آنجا که بیماران 47 دقیقه قبل از آغاز حملات الگو های قابل توجهی از بی ثباتی و تنفس را تجربه کردند؛ بنابراین ممکن است این تغییرات را حس نکنید، در عین حال ضربان قلب و حجم ریه قبل از این که علائم قابل توجهی از حمله پانیک را تجربه کنید، آغاز به تغییر می نمایند.

حملات پانیک چه مدت طول می کشد؟

بیش ترین میزان حمله در حدود 10 دقیقه یا بیش تر طول می کشد؛ اما بعد از حمله احتمالاً احساس خستگی و تخلیه کامل انرژی خواهید کرد. عواقب حمله برای همه فرق دارد. اگر این حمله در ملاء عام اتفاق بیفتد، ممکن است فرد خجالت زده شود و شاید برخی افراد از حمله دیگری احساس حمله پانیک را داشته باشند و برخی دیگر در پی آن علائم افسردگی را تجربه نمایند.

10 حمله پانیک

چه عواملی باعث حمله پانیک می شوند؟ در حقیقت هیچ علت معینی برای هر مورد وجود ندارد. در اینجا برخی از محرک های حمله پانیک وجود دارد که می توانند زندگی را برای فرد سخت نمایند:

1. اختلال ترس

افراد مبتلا به اختلال ترس حملات مکرر پانیک را تجربه می نمایند. در حقیقت حملات پانیک ممکن است هر روز چند بار برای برخی افراد اتفاق بیفتد و برای برخی دیگر در سال فقط چند بار پیش بیاید. محققان معتقدند که اختلال ترس ناشی از تعامل عوامل ژنتیکی و محیطی است. این بیماری می تواند ناشی از یک زندگی استرس زا مانند طلاق، مورد سواستفاده قرار گرفتن، مرگ یک دوست، سابقه خانوادگی، اختلالات روحی و اضطرابی، بالا رفتن سطح کورتیزول یا حتی خجالتی بودن در کودکی باشد؛ بعلاوه زنان بیش تر از مردان علائم اختلال ترس را تجربه می نمایند.

همه افرادی که حملات پانیک دارند، اختلال ترس ندارند. به گفته محققان برای این که فرد در معیار های اختلال ترس قرار بگیرد، باید حداقل یک حمله پانیک داشته باشد و در پی آن حداقل یک ماه نگرانی مداوم یا ترس از داشتن یک مورد دیگر وجود داشته باشد. فرد مبتلا به اختلال ترس بعلاوه برای جلوگیری از موقعیت هایی که احتمال حمله دیگری در آن وجود دارد، مانند مواقعی که مانع از فعالیت های اجتماعی یا کار می شود، باید رفتار یا فعالیت های خود را تغییر بدهد.

2. آگورافوبیا (ترس از موقعیت های خاص)

آگورافوبیا نوعی اختلال اضطرابی است که باعث ایجاد ترس در موقعیت ها یا مکان های خاصی می شود. خلاف اختلال ترس که شامل حملات مکرر پانیک است، این نوع از اختلال اضطرابی به این نوع ازحملات به طور خاص در موقعیت های اجتماعی منجر می شوند. افراد مبتلا به آگورافوبیا ممکن است از حضور در جمعیت، حضور در اماکن عمومی، مسافرت دور از خانه یا مسافرت به تنهایی اضطراب داشته باشند. بخشی از آن چه این اضطراب را به وجود می آورد، ترس از حمله پانیک است که می تواند بسیار ناراحت نماینده باشد. به علت این ترس افراد مبتلا به آگورافوبیا معمولاً از حضور در مکان ها و موقعیت های خاص کاملاً اجتناب می نمایند که این امر باعث کاهش توانایی آن ها در زندگی عادی می شود.

3. پرکاری تیروئید

تحقیقات نشان می دهند که افراد دارای مسائل تیروئید در مقایسه با افرادی که عملکرد طبیعی تیروئید دارند، در تست های اضطراب به طور قابل توجهی آشفتگی بیش تری را تجربه می نمایند. یک مطالعه ژاپنی ارتباط بین عملکرد تیروئید و حملات پانیک در بیماران مبتلا به اختلال هراس را آنالیز نموده است. محققان 66 بیمار مبتلا به اختلال هراس را ارزیابی کردند و میزان هورمون تیروئید آن ها را میزان گرفتند. نتایج نشان داد بیمارانی که از حملات شدید پانیک رنج می بردند، بیش ترین سطح هورمون تحریک نماینده تیروئید را داشتند.

تیروئید گرمای بدن و جنبه های انرژی را کنترل می نماید؛ بنابراین وقتی تیروئید بیش فعال باشد که به آن پرکاری تیروئید گفته می شود، ممکن است افزایش ضربان قلب، تعریق، عصبی بودن و سایر علائم اضطراب را تجربه کنید.

4- عفونت بارتونلا (Bartonella)

بارتونلا نوعی باکتری است که باعث ایجاد بیماری های مختلفی ازجمله بیماری خراش گربه می شود. تحقیقات نشان می دهند که عفونت بارتونلا می تواند منجر به بیماری های عصبی و روانی شود و بیماران ممکن است دچار حملات پانیک، اضطراب و افسردگی شوند.

محققان سه مورد خاص را پیدا کردند که بارتونلا را با علائم روان پزشکی ازجمله حملات پانیک مرتبط می نماید. در یک مورد یکی از اعضای خانواده گزارش داد که یک فرد 41 ساله دوست داشتنی پس از یک سفر کمپینگ در کارولینای شمالی دچار تغییر شخصیت شد. او هنگامی که از سفر به خانه باز می شود، دچار خراشیدگی ناشی از ضربات شاخ گوزن در بخشی از پا و شانه خود می شود و برای چند هفته گرمای بیش از حد، آشفتگی، بی خوابی و احساس خشم را تجربه می نماید. بیمار دو هفته بعد از بازگشت دچار اضطراب جدی، حملات پانیک و افسردگی اساسی می شود.

روان پزشک اختلال دو قطبی را برای او تشخیص می دهد و دارو هایی برای درمان اضطراب و حملات پانیک تجویز می نماید؛ اما علائم از بین نمی فرایند. بعد از مراجعه به پزشک بیماری عفونی و دریافت 8 هفته درمان آنتی بیوتیک علائم بیمار به طور چشم گیری بهبود یافت. بسیاری از حیوانات و حشرات مثل کک، گربه، کنه، شپش و گزش های گزنده عفونت بارتونلا را ایجاد می نمایند. این بدان معنی است که شما باید پس از بروز چنین خراشیدگی هایی فورا آن قسمت ها را با آب و صابون بشویید.

5- بیماری لایم

بیماری لایم (Lyme disease) نوعی عفونت اسپیروکتی چند سیستمی است. حداقل سه گونه از جنس بورلیا مانند بورلیا بورگدورفری عامل این بیماری هستند. این عوامل از طریق نیش خانواده سخت کنه ها (Ixodidae) منتقل می شوند. آهو و موش در چرخه این بیماری با اهمیت هستند. مهم ترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی هستند. تحقیقات منتشر شده در مجله روان پزشکی نشان می دهد که بیماران با شرایط مشابه هراس دچار بیماری لایم و سایر بیماری های ناشی از کنه شده اند.

چندین زن به علت تغییرات شناختی خود ازجمله حملات پانیک، مه فکری، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و درد عصبی مورد ارزیابی قرار گرفتند. از آنجا که همه این علائم معمولی مربوط به اختلال هراس نبود، برای سایر بیماری های جسمی اساسی مورد آزمایش قرار گرفتند. در هر سه مورد نتایج آزمایش برای بیماری لایم یا سایر بیماری های ناشی از تیک مثبت بود. بعد از معالجه بیماری لایم در هر سه زن علائم شناختی ناشی از این مشکل کاهش پیدا کرد و یا رفع شد.

6. بهداشت ضعیف (روده)

سلامت روده بر علائم اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات مرتبط تأثیر می گذارد. آیا می دانید التهاب در روده در واقع به التهاب در مغز و بافت های سوماتیک یاری می نماید؟ به همین علت سلامت میکروبی روده با انواع اختلالات سلامت روان مرتبط است. این ارتباط روده و مغز شرح می دهد که چرا فرد مبتلا به سندرم روده و یا سلامت ضعیف روده ممکن است علائم روانی را تجربه کند. این ها شامل افزایش استرس و ترس است. این مشکل همواره به حملات پانیک منجر نمی شود؛ اما قطعا می تواند به عنوان بخشی از عوامل عصبی و اضطراب اتفاق بیفتد.

7. ترک اعتیاد (دارو و موادر مخدر)

اگرچه علائم ترک دارو بسته به سوء مصرف مواد فرق دارد، برای افرادی که در مرحله ترک هستند، اصلا غیر معمول نیست که افزایش سطح اضطراب، بی قراری، لرز، تشنج و حملات پانیک را تجربه نمایند. طبق تحقیقات منتشر شده در مجله اعتیاد، وابستگی به بنزودیازپین ها دارویی که برای درمان اختلالات اضطرابی استفاده می شود، می تواند باعث ایجاد علائمی مانند حمله هراس، اختلال در خواب، تپش قلب، درد عضلات، تعریق، زودرنجی و اختلال در تمرکز شود.

محققان دریافتند که افراد معمولاً در طی 1 تا 4 روز بعد از قطع مصرف دارو احساس اضطراب می نمایند و در طی 10 تا 14 روز علائم ترک تمام عیار را تجربه می نمایند. وابستگی به الکل و سایر آرام بخش ها نیز خطر وابستگی به بنزودیازپین را افزایش می دهد و فرایند ترک را سختتر می نماید.

8- سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد می تواند علائم اضطراب یا اختلال هراس را بدتر کند و در بروز علائم حمله پانیک مؤثر باشد. استفاده بیش از حد از دارو های افسردگی سیستم عصبی مرکزی مانند الکل و بنزودیازپین ها می تواند عملکرد فکری فرد را مختل کند و به افزایش اضطراب و حمله منجر شود. دارو های محرک بعلاوه به علت افزایش اضطراب در انتقال دهنده های عصبی در مغز با آشفتگی مرتبط هستند. محرک ها شامل کوکائین، اکستازی، آمفتامین و حتی کافئین می شوند.

مطالعه ای که در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس صورت گرفته است، ارتباط بین سوء مصرف مواد و حالات هراس را آنالیز نموده است. محققان دریافتند که از 97 شرکت نماینده اپیزود های هراس 39 درصد از حداقل یک ماده، سوء استفاده نموده اند. علاوه بر این 10 درصد از شرکت نمایندگان گزارش داده اند که برای درمان اختلال هراس خود از الکل استفاده می نمایند و شش درصد نیز استفاده از دارو های غیرمجاز را برای درمان خود اعلام کردند.

9. کاهش قند خون

تحقیقات نشان می دهد که قند خون پایین یا همان قند خون می تواند تعدادی از علائم عصبی و شناختی ازجمله تحریک پذیری، رفتار غیر منطقی یا کنترل نشده، تعریق، تشنج، سردرگمی، اختلال در گفتار و از دست دادن هوشیاری را ایجاد کند. هنگامی که بدن به میزان کافی میزان گلوکز را دریافت نمی نماید، ممکن است به نارسایی عملکردی مغز منجر شود. به همین علت است که محققان قسمت های مکرر هیپوگلیسمی شدید و اختلال عملکرد شناختی طولانی مدت را آنالیز نموده اند. اگرچه هیچ مطالعه معینی در رابطه با هیپوگلیسمی با آغاز حملات پانیک وجود ندارد، افزایش سطح اضطراب و رفتار کنترل نشده ای که با قند خون پایین همراه است، می تواند به بروز بیماری در برخی افراد منجر شود.

10. هایپر ونتیلیشن

مطالعات نشان داده اند که علائم هایپر ونتیلیشن می تواند باعث بروز حملات پانیک شود؛ اما محققان پیشنهاد می نمایند که این حالت تفسیر این احساسات است و نه خود عواطفی که منجر به حمله می شوند. هایپر ونتیلیشن باعث افزایش سرعت تنفس و عمق تنفس می شود که به کاهش میزان دی اکسید کربن در خون می انجامد. این کاهش دی اکسید کربن به تنگی نفس، افزایش ضربان قلب و سرگیجه منجر می شود.

استرس و اضطراب می تواند باعث تحریک بیش فعالی شود و از طرف دیگر هایپر ونتیلیشن می تواند باعث افزایش اضطراب و حمله پانیک شود. ممکن است افراد فکر نمایند که در حال خفگی هستند که به ترس شدید و در نهایت حمله منجر شود. اگر بیدار شوید و علائم روان شناختی ترس یا استرس را تجربه کنید، ممکن است هایپر ونتیلیشن برای شما رخ بدهد یا ممکن است هنگام خواب به وجود بیاید. در حقیقت بسیاری از افراد هنگام خواب حملات پانیک را تجربه می نمایند و در حین تجربه ترس و ناراحتی شدید از خواب بیدار می شوند. گاه این امر به علت هایپر ونتیلیشن ایجاد می شود و بعلاوه می تواند با مسائل تنفسی دیگر ناشی از آپنه خواب یا GERD ایجاد شود.

دارو های طبیعی

چگونه با حملات پانیک برخورد می کنید؟

وقتی صحبت از حمله هراس می شود، قطعا علمی برای پشتیبانی از گزینه های طبیعی وجود دارد و در حالی که دارو های اختلال هراس برای برخی از افراد مؤثر است، ممکن است روش های درمانی طبیعی که به عنوان یک درمان مستقل استفاده می شوند، مفید باشد.

درمان حمله پانیک بدون دارو ممکن است برای فرد و ارائه دهنده خدمات درمانی امکان پذیر باشد. در اینجا مجموعه ای از گزینه های مختلف درمان خانگی برای حمله پانیک وجود دارد:

روغن های اساسی

تمرینات تنفس

تکنیک های آرامش بخش

جلوگیری از ایجاد محرک ها

درمان شناختی رفتاری و حضور در گروه های حمایتی نیز می توانند در کاهش حملات پانیک موثر باشند.

چگونه با حمله پانیک برخورد می کنید؟

روغن های اساسی: اسطوخودوس، ylang ylang و بابونه برخی از برترین روغن های اساسی برای درمان اضطراب و حملات پانیک هستند؛ زیرا علاوه بر مقابله با ترس، نگرانی و تحریک پذیری به ایجاد احساس آرامش یاری می نمایند. نمونه ای از تحقیقات اثبات نماینده قدرت روغن های اساسی در اضطراب و اختلالات عصبی وجود دارد. در این آنالیز محققان نشان می دهند که روغن اسطوخودوس دارای خاصیت آرام بخش، محافظت نماینده عصبی، ضد تشنج و تقویت نماینده خلق و خوست. استفاده از این روغن ها ساده است. شما می توانید حدود 5 قطره را در خانه یا محل کار خود پخش کنید یا هنگامی که احساس اضطراب می کنید، روغن را مستقیم از بطری استنشاق کنید یا یک یا دو قطره را به شکل موضعی روی مچ دست یا پای خود بمالید.

از روغن Vetiver نیز برای بهره وری از خاصیت آرام بخشی در آروماتراپی بهره ببرید که شامل موارد زیر می شود:

کاهش استرس

کاهش علائم هراس

کاهش اضطراب

درمان بی خوابی

بهبود علائم افسردگی

برای استفاده یک قطره رقیق شده را به صورت موضعی کف پا ها بمالید یا آن را به حمام آب گرمتان اضافه کنید. حتما قبل از استفاده موضعی با روغن حامل رقیق کنید.

تمرینات تنفس: آیا به این موضوع فکر نموده اید که چگونه حملات پانیک را فورا درمان کنید یا چگونه آن را متوقف کنید؟ تنفس برترین دوست شماست. ممکن است فکر کنید که کلید تسکین علائم حمله پانیک نفس کشیدن عمیق است؛ اما تحقیقات نشان می دهد که این کار خیلی به درمان حمله یاری نمی نماید. گرفتن نفس های کم عمق هنگام حمله بسیار مفید است؛ زیرا این تمرینات تنفسی میزان دی اکسید کربن را که می تواند وارد بدن شود و باعث سرگیجه می شود، محدود می نماید؛ بنابراین اگر دچار هایپر ونتیلیشن هستید یا به سرعت و خیلی عمیق نفس می کشید، گرفتن نفس های کوتاه (که محققان آن را تمرین تنفسی به یاری پاتومتری معرفی می نمایند و یا از طرف محققان با نام کارسنجی شناخته شده است) به شما یاری می نماید تا کنترل تبادل گاز های بی عملکرد را که به علائم حمله پانیک منجرمی شود، کنترل کنید.

تکنیک های آرامش: تحقیقات منتشر شده در Frontiers در مجله روان پزشکی نشان داد که افراد مبتلا به اختلال هراس بعد از تمرین هفتگی یوگا به مدت 100 دقیقه به مدت 100 ماه به مدت دو ماه پیشرفت های قابل توجهی را تجربه کردند. شرکت نمایندگان پس از تمرین مداوم یوگا کاهش سطح اضطراب با اختلال هراس را تجربه کردند. یوگا برای افرادی که از اختلالات مکرر هراس رنج می برند بسیار مفید است؛ زیرا به آرامش عضلات و کاهش تنش کلی بدن یاری می نماید. در حقیقت یوگا با سرکوب فعالیت های عصبی مغز شما را تغییر می دهد. هر روش آرام بخشی می تواند یک درمان حمله پانیک یا به صورت تمرین مراقبه یا دعا در خانه عمل کند.

از مصرف تحریک نماینده ها خودداری کنید: تحریک نماینده حواس شما را تقویت می نماید و باعث افزایش احساس اضطراب و ترس می شود. آنالیز ها نشان می دهند که بین کافئین و اختلال هراس رابطه مستقیم وجود دارد. کافئین دارای اثرات اضطراب آور است، به این معنی که هنگام مصرف می تواند احساس اضطراب را ایجاد کند. هر نوع محرک که شامل دارو هایی مانند آمفتامین نیز می شود، می تواند سطح اضطراب و خطر ابتلا به حمله را افزایش بدهد؛ بعلاوه باید از مصرف الکل و غذا های قندی خودداری کنید؛ زیرا سطح قند خون را تغییر می دهند که می تواند علائم اضطرابی را ایجاد کند. بدن خود را از هر نوع مواد غذایی یا دارو های تغییر دهنده فکر پاک نگه دارید و به یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی کامل روی بیاورید.

درمان شناختی و رفتاری: مطالعات بسیاری وجود دارد که از اثربخشی درمان شناختی رفتاری برای اختلالات اضطرابی ازجمله اختلالات هراس و اختلالاتی که ممکن است باعث بروز حملات هراس شود، پشتیبانی می نماید. هدف این است که این افکار را جایگزین گزینه های مثبت تر و قدرتمند تر کنید تا بتوانید بهتر با ترس های خود کنار بیایید.

عضویت در گروه های حمایتی: برنامه های گروهی می توانند برای یاری به افراد مبتلا به اختلال هراس برای کنار آمدن با احساس ترس بسیار حامی و مفید باشند. افرادی که از حملات مکرر هراس رنج می برند، بیش تر از ترس وقوع حمله بعدی با ترس زندگی می نمایند. این تنها اضطراب آن ها را در پی دارد و می تواند به احساس انزوا و اختلالات رفتاری منجر شود. پیدا کردن پشتیبانی از افراد هم فکر و یک رهبر گروه می تواند به شما یاری کند تا در احساسات خود حرکت کنید و مکانیزم های مقابله را اتخاذ کنید تا سطح اضطراب خود را به حداقل برسانید.

منبع: draxe

منبع: فرارو

به "علائم حمله پانیک و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم حمله پانیک و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید