بیسکویت های سبوس دار لاغرتان نمی نمایند

به گزارش وبلاگ بهسایا، ما در طول شبانه روز خوراکی های متنوعی را با اشتیاق می خوریم اما عذاب وجدانمان فقط با مصرف بعضی از آنها بیدار می گردد.

بیسکویت های سبوس دار لاغرتان نمی نمایند

نویسنده:دکتر محمدحسین عزیزی

ما در طول شبانه روز خوراکی های متنوعی را با اشتیاق می خوریم اما عذاب وجدانمان فقط با مصرف بعضی از آنها بیدار می گردد.

مثلا راحت چیپس و ماست موسیر، شیرینی و شکلات یا حتی چلوکبابی چرب را نوش جان می کنیم اما تا هنگام صرف چای می گردد، یادمان می افتد که قند، خرما یا کشمش چاقی به همراه می آورند و سراغ جایگزین هایی که همه می گویند خوردنشان کسی را چاق نکرده، می رویم. در این میان، بیسکویت های سبوس دار زبانزد خاص و عام اند و تا به امروز کمتر کسی از خودش پرسیده که واقعا خوردن این بیسکویت ها فوایدی که گفته می گردد، دارند یا خیر؟ دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، این بیسکویت ها را زیر ذره بین برده است و شما می توانید در ادامه مشروح آن را مطالعه کنید.

آقای دکتر! چرا بیسکویت های سبوس دار این همه محبوب شده اند؟ مزیت خاصی نسبت به سایر بیسکویت ها دارند؟

بیسکویت سبوس دار در مقایسه با بیسکویت های معمولی سبوس بیشتری دارند زیرا فراورینمایندگان مقداری سبوس را به آرد آنها اضافه می نمایند. سبوس از مواد غذایی پرفیبر است اما جز این نمی توان این نوع بیسکویت را نسبت به سایر بیسکویت ها ارجح دانست.

پس چرا هر جا سخن از تغذیه سالم است، در خصوص بیسکویت های سبوس دار هم صحبت می گردد؟

این باور به غلط میان مردم رایج شده و متاسفانه هموطنان به اشتباه بیسکویت سبوس دار را رژیمی می دانند در حالی که که بیسکویت های سبوس دار هم مانند سایر بیسکویت ها روغن و شکر دارند و این مقدار در آنها اصلا کاهش نیافته است. ترکیب بیسکویت سبوس دار درست مانند سایر بیسکویت هاست و فقط کمی سبوس دارد.

پس نباید به این بیسکویت رژیمی بگوییم؟

ببینید لفظ رژیم به معنی رژیم کاهش وزن نیست یعنی هر محصول رژیمی می تواند مصرف نماینده خود را داشته باشد. رژیم یعنی برنامه غذایی، مثل این است که بگوییم تمام برنامه های تلویزیونی برای تمام مردم مناسب هستند، در حالی که این طور نیست. هر برنامه ای مخاطب خاص خود را دارد. محصولات رژیمی و رژیم های غذایی هم هر کدام برای گروه به خصوصی قابل استفاده هستند. البته ما در جهان بیسکویت های رژیمی هم داریم که فراورینماینده برای تهیه آنها یا شکر را کم می نماید یا به جای آن قند مصنوعی یا بدون کالری به کار می برد. به طور کلی بیسکویت رژیمی مفهوم گسترده ای دارد و بنا به احتیاج مصرف نماینده می تواند انواع مختلفی داشته باشد. تهیه چنین محصولی به ایجاد تعادل مشخصی میان مواد تشکیل دهنده بیسکویت احتیاج دارد تا با وجود رسیدن به هدف مورد نظر، طعم و ویژگی های بافتی مورد پسند مصرف نماینده را هم داشته باشد. فراورینمایندگان باید اطلاعات دقیقی در خصوص ویژگی های محصول شان روی بسته درج نمایند تا مصرف نمایندگان با آگاهی کامل آن را به مصرف برسانند.

حالا بیسکویت سبوس دار بخوریم یا نخوریم؟

مسلما وقتی چند انتخاب پیش رو دارید، بهتر است بیسکویتی را انتخاب کنید که سبوس بیشتری دارد زیرا سبوس فیبر زیادی دارد و فیبر هم برای سلامت قلب و عروق و کارکرد دستگاه گوارش مفید است اما زیاده روی در مصرف مانند سایر موادغذایی که شکر، نشاسته و روغن فراوانی دارند، خوب نیست و افرادی که دچار چاقی، دیابت و... هستند باید مانند سایر مواد غذایی، در مصرف آن اعتدال را رعایت نمایند. افراد عادی هم اگر می خواهند به اسم میان وعده و حتی تفننی خوراکی شیرینی بخورند، می توانند فقط یکی دو عدد بیسکویت سبوس دار میل نمایند نه اینکه به تصور رژیمی بودن آن، یک بسته بیسکویت را بخورند و انتظار پیامدهایش را هم نداشته باشند.

این بیسکویت ها از چه زمانی تهیه و وارد بازار شدند؟

بیسکویت های سبوس دار از سال های قبل از انقلاب اسلامی فراوری می شدند یعنی حدود 40 سال پیش. در سایر نقاط جهان هم عمر این بیسکویت ها به بیشتر از 60 سال می رسد.

مصرف خوراکی های سبوس دار را به چه کسانی توصیه می کنید؟

توصیه به مصرف خوراکی های پرفیبر از مدت ها قبل در سطح جهانی مطرح شده است خصوصا به شهرنشینان کم تحرک. البته افرادی که فعالیت بدنی کافی دارند مثلا کارگران، نوجوانان یا ورزشکاران به مصرف فیبر احتیاج چندانی ندارند زیرا به مقدار کافی کالری می سوزانند و اگر قرار باشد مواد غذایی به یاری فیبر با سرعت زیادی از بدنشان دفع گردد، انرژی کافی را از غذایی که خورده اند، دریافت نخواهند کرد.

در این بیسکویت از چه نوعی روغنی و به چه درصدی استفاده می گردد؟

همین روغن های نباتی رایجی که در آشپزخانه ها استفاده می گردد؛ از قبیل روغن آفتابگردان. درصد روغن در فرمول این بیسکویت 20-15درصد است.

درصد شکر را هم می فرمایید؟

بله، 100 گرم از این بیسکویت حدود 20-15 درصد شکر و 20-15گرم روغن دارد.

منبع: هفته نامه سلامت

منبع: راسخون

به "بیسکویت های سبوس دار لاغرتان نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیسکویت های سبوس دار لاغرتان نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید