از کارمندانمان چه بپرسیم؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، پرسش های مدیریت از کارمندان

ضروری است برای دست گرفتن نبض شرکت، ملاقاتی با اعضای تیمتان به صورت محدود و تنها به نشست های سالانه یا فصلی نکنید. اینکه این کار را چطور انجام می دهید به سبک مدیریتی خاص شما برمی گردد، در هر صورت پنج پرسش اساسی وجود دارد که به عنوان مدیر باید از اعضای تیمتان بپرسید. با خبرنگاران همراه باشید:

از کارمندانمان چه بپرسیم؟
  • دوست دارید از نظر حرفه ای چگونه شرایط خودت را بهبود دهید؟ ما چه فرصت های جدیدی می توانیم به تو بدهیم؟

حفظ کردن بهترین استعدادها در شرکت یا سازمانتان تقریبا همیشه نیاز دارد تا فرصت هایی برای رشد هم به صورت طولی (جایگاه سازمانی) و هم به صورت عرضی (گستره اختیارات) به افراد پیشنهاد دهید. این فرصت ها می تواند فراتر از ارتقای شغلی یا دستمزدهای بالاتر باشند. برای مثال، اعضای یک تیم خاص با چه چالش هایی می توانند روبرو شوند که هم کسب وکار شما را به پیش ببرد و هم از نظر حرفه ای موجب رشد و توسعه آنها شود؟ احتمالا کسی که مدتی در بخش های عملیاتی کار کرده است تمایل داشته مسوولیت هایی را به عهده بگیرد که در آن بیشتر با مشتریان سر و کار داشته باشد و برعکس. به یاد داشته باشید رشد شرکت یا سازمان شما تا حدی به توسعه تجارب و مهارت های اعضای تیمتان بستگی دارد.

  • کدام یک از جنبه های شغلت برای تو انگیزه می آفرینند ؟

در تحقیق اجرا شده از طریق فصلنامه مک کنزی، به رسمیت شناخته شدن، مربیگری و فرصت هایی برای رهبری به عنوان انگیزه بخش های قدرتمندی در محیط کار شناخته شده است. برخی مواقع، موارد فوق به میزان مشوق های پولی به افراد انگیزه می دهند. یک راه برای استفاده بهتر از این یافته آن است که دریابید آن چیزی که باعث می شود هر یک از اعضای تیمتان انگیزه داشته باشند تا صبح ها کارشان را شروع کنند، چیست. هر چه بیشتر بتوانید به اعضای تیمتان انگیزه ببخشید، آنها بیشتر راغب می شوند که در دستیابی به اهداف شرکت یا سازمان شما مشارکت داشته باشند.

  • تعریف چشم انداز و اهداف شرکت یا سازمان

براساس تحقیقات اجرا شده کمتر از نیمی از اعضای تیم ها (حدود 42 درصد) با ماموریت شرکت یا سازمان خود آشنایی دارند. هر چند امکان دارد، این مساله در ابتدا کم اهمیت به نظر بیاید، اما باید توجه داشته باشید مادامی که اعضای تیمتان از چشم انداز و اهداف شرکت یا سازمان شما مطلعی نداشته باشند، نمی توانند به صورت هدفمند درگیر فعالیت هایی شوند که در راستای آن چشم انداز و اهداف است. در اینجا، مطلعی داشتن به این معناست که اعضای تیم شما باید این قابلیت را داشته باشند، این موارد را به سادگی و به زبان خودشان بگویند.

  • ترجیح می دهید چه چیزهایی را راجع به فرآیندهای کسب وکارمان عوض کنیم؟

تیم شما خط مقدم شماست. آنها به صورت تنگاتنگی با وقایع روزمره ای که شرکت یا سازمانتان را به پیش می برد درگیر هستند که به آن معناست که آنها از نواقص موجود در فرآیندهای جاری بیش از شما مطلع هستند. سیستم کایزن (Kaizen) شرکت تویوتا یک مثال عالی در زمینه درگیر کردن تمامی اعضای تیم برای بهبود مداوم فرآیندها است. به جای منتظر ماندن برای تصمیم گیری بالا به پایین جهت یافتن و رفع نواقص، بهتر است از کمک افرادی بهره مند شد که درگیر کارهای روزمره هستند و سریع تر می توانند تغییرات مورد نیاز برای بهبود فرآیندها را شناسایی سازند.

  • به طور خاص برای من چه بازخوردی داری؟

هم برای مدیران عامل و هم اعضای تیم ها، دریافت بازخورد در مورد نقش و عملکردشان در شرکت یا سازمان حیاتی است. به همان میزان، اقدامی که در مورد بازخوردهای دریافتی انجام می شود نیز حائز اهمیت است. اگر اعضای تیمتان پس از ارائه بازخوردها تغییری در شما نبینند، احتمالا نسبت به تعهدتان برای ارتباط مستقیم دچار بدبینی می شوند، همان طوری که وقتی شما پس از ارائه بازخورد تغییری در آنها نمی بینید، در مورد تعهدشان برای تغییر در جهت رشد و اعتلای شرکت یا سازمان تردید می کنید. شاید شما در موقعیتی نباشید که بخواهید راجع به تک تک نظرات و پیشنهادهایی که دریافت می کنید کاری انجام بدهید، اما می توانید اصلاحاتی ساده در تصمیماتتان عملی کنید. مثلا با به کار بردن جمله ای نظیر: ما این ایده را مطرح می کنیم چون… و در ادامه می توانید اعضای تیم تان را باخبر سازید که نظراتشان را دریافت کرده اید و بابت دیدگاه های ارزشمندی که فراهم می سازند از آنها قدردانی می کنید.

منبع: الی گشت

به "از کارمندانمان چه بپرسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کارمندانمان چه بپرسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید