چگونه یک کاناپه یا مبل کهنه و دست دوم را تمیز کنیم؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، شاید برای خیلی از شما ها پیش آمده باشد که لکه های سرسخت روی مبل شما را به زحمت انداخته و یا حتی با مبلمان کثیف روبرو شده باشید، زیرا این امر کاملا طبیعی است و مبل از جمله لوازم پرکاربرد و روزمره در خانه است؛ بنابراین با راهکار های زیر می توانید مبلمان خود را با ساده ترین روش تمیز کنید.

چگونه یک کاناپه یا مبل کهنه و دست دوم را تمیز کنیم؟

تمیز کردن کاناپه دست دوم:

اگر بودجه زیادی برای خرید مبلمان نو ندارید. حتی می توانید برای مغازه خود کاناپه ای دست دوم خرید کنید. هرگونه مبلمان وبهلسترد، مانند کاناپه های دست دوم، قبل از ورود به داخل خانه یا مغازه باید کاملا تمیز شوند. در غیر این صورت، به صورت ناخواسته میکروب، بو و آفت ناخواسته را وارد خانه خود کردید.

علاوه بر این، اگر بچه یا حیوانات خانگی دارید، به خوبی می دانید که یک مبل چقدر سریع می تواند از نو و نو بودن خارج شود و باید آن را تعویض کرد. بچه ها و حیوانات می توانند مبل های نو را لکه دار و کثیف کنند.

اگر در پی بهترین روش برای تمیز کردن کاناپه ای هستید که کوچولوهایتان اغلب از آن استفاده می کنند، ابتدا یک تمیزکن کاناپه پارچه ای طبیعی را امتحان کنید. این ها روش های موثری برای سالم سازی و از بین بردن بو از یک کاناپه کثیف بدون پاک کننده های خریداری شده در فروشگاه هستند.

اگرچه در لجبازی لکه هایی که با آن ها کار می کنید، در برخی موارد ممکن است لازم باشد به یک پاک کننده قویتر متوسل شوید. آنچه شما نیاز دارید:

جاروبرقی

برس مویی

جوش شیرین

سرکه

صابون کاستیل

آب گرم

اسپری حشره کش (اختکمک)

دستمال مرطوب ضد عفونی کننده (اختکمک)

مراحل تمیز کردن مبلمان و کاناپه های کثیف:

مبل را کاملا جارو بزنید: اولین قدمی که باید برای تمیز کردن مبلمان اجرا کنید، این است که تمام قسمت های مبل را کاملا جارو برقی بزنید. شاید لازم باشد این کار را چندین بار انجام بدهید.

مبل را ضد عفونی و پاک کنید: ممکن است بخواهید برای از بین بردن لکه ها یک تمیزکننده طبیعی بسازید. همچنین می توانید از تمیزکننده خریداری شده در فروشگاه استفاده کنید. فقط برای اطمینان، ابتدا یک تکه کوچک از پارچه که دید نداشته باشد را تست کنید؛ که تمیز کننده به پارچه مبل شما آسیب نرساند.

بعد، قسمت های غیر تودوزی را با یک ضد عفونی کننده قابل اعتماد پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که دستمال مرطوب یا اسپری انتخابی شما ماده سفید کننده ندارد، زیرا این امر می تواند به چوب یا سایر قسمت های غیر پارچه ای مبل آسیب می رساند. اگر مطمئن نیستید ابتدا یک نقطه کوچک را امتحان کنید. در این مرحله نگران ضد عفونی کردن پارچه نباشید. روند تمیز کردن این کار را انجام می دهد.

در صورت تمایل از اسپری حشره کش استفاده کنید: اگر کاناپه را دست دوم گرفتید، حتما اسپری حشره کش همه منظوره را به همه قسمت های آن بزنید. بهتر است این کار را قبل از آوردن در خانه انجام بدهید، زیرا آفات و حشرات می توانند در کاناپه ها و مبلمان قدیمی خانه بسازند بدون اینکه با چشم دیده شوند؛ بنابراین گوشه ها و حفره ها را با اسپری حشره کش همه منظوره که برای دفع و از بین بردن آفاتی مانند ساس، کک و کنه کار می کند، اسپری کنید. کاناپه را به مدت 24 ساعت در محلی با تهویه مناسب خارج از خانه بگذارید.

بو ها را از بین ببرید: بسکمک از بو ها در کاناپه ها ناشی از باکتری و رطوبت بیش از حد است. جوش شیرین برای مقابله با هر دو مسئله کار خواهد کرد. با این حال، برای اطمینان ابتدا قسمت کوچکی از کاناپه که دید ندارد را تست کنید، که جوش شیرین به آن آسیب نرساند.

بعد، اندازه زیادی جوش شیرین را روی تمام بخش های کاناپه بپاشید. با استفاده از برس مودار، جوش شیرین را به صورت لایه یکنواخت روی تمام سطوح مبل پخش کنید. اجازه دهید جوش شیرین برای چند ساعت به همین صورت باقی بماند، سپس آن را جارو برقی بکشید.

لکه های روی مبل و کاناپه را پاک کنید: اگر بعد از حمام جوش شیرین، کاناپه شما هنوز بو می دهد، با مخلوطی از سرکه سفید و آب روی سطح آن بپاشید. پس از خشک شدن محلول، بوی سرکه از بین می رود و بو های دیگر هم باید از بین بروند.

قبل از اقدام به لکه گیری روی کاناپه خود، نوع پارچه آن را تعیین کنید. برخی از مبل ها با روکش مبلی ساخته شده اند که آنقدر شکننده هستند که نباید خیس شوند. سایر موارد، مانند روکش های چرمی یا مصنوعی که ممکن است نیاز به توجه ویژه ای داشته باشند.

محلول شگفت انگیز برای تودوزی های پارچه ای:

محلول سرکه و صابون، یک فنجان آب گرم، یک چهارم فنجان سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری صابون کاستیل را مخلوط کنید. اگر صابون کاستیل ندارید، از مواد شوینده مخصوص ظروف استفاده کنید. مخلوط را داخل یک بطری اسپری یا یک کاسه قرار دهید.

محلول را در محل های لکه دار اسپری کنید و با مسواک یا برس بکشید. با استفاده از یک برس نرم یا پارچه نرم، محلول را به صورت دورانی روی مبل بکشید و سپس لکه را با یک پارچه ای تمیز و مرطوب پاک کنید. سعی کنید منطقه را بیش از حد اشباع نکنید. سپس آن را در هوای آزاد قرار بدهید تا کاملا خشک شود.

نکاتی برای تمیزتر نگه داشتن کاناپه خود

به طور مرتب جارو برقی کنید: برای جاروبرقی کاناپه هفته ای یکبار از برس و سری مخصوص روی جاروبرقی استفاده کنید.

از رول پرزگیر استفاده کنید: از رول پرزگیر برای از بین بردن موی حیوانات خانگی از روکش مبلمان استفاده کنید.

آن را بپوشانید: می توانید از پتو های زیبا و نازک و یا پارچه روی کاناپه را بپوشانید. این کار باعث می شود که روغن بدن و تعریق بدن و یا مایعات دیگر به کاناپه نفوذ نکند.

نحوه از بین بردن لکه ها از روی مبل

از بین بردن لکه ها می تواند یک فرآیند آزمون و خطا باشد. اگر مشکل زیادی دارید، اجاره دستگاه فرشویی را در نظر بگیرید و از یک روکش، با کیفیت بالا و مناسب برای کاناپه خود استفاده کنید.

اگر می خواهید با برخی از درمان های خانگی دیگر ادامه دهید، این موارد را امتحان کنید:

از بین بردن لکه مداد رنگی از روی مبل: اگر مورد شما لکه مداد رنگی دارد، با استفاده از یک پارچه اندازهی اسپری WD40 روی لکه بمالید.

از بین بردن لکه جوهر از روی مبل: برای لکه های جوهر، یک پنبه را با الکل مالش دهنده اشباع کنید و به آرامی روی ناحیه بمالید.

از بین بردن لکه های زنگ زدگی از روی مبل: محلول آب لیمو و نمک، صابون ظرف ملایم و آمونیاک می تواند به شما در از بین بردن لکه های زنگ زدگی از مبلمان کمک کند؛ بنابراین شما با مطالعه این محتوا مراحل تمیز کردن مبل را همراه با چند ترفند ساده و کاربردی فرا گرفته اید.

اگر هنوز دست به کار نشده اید، اگر به تمام نکات مهم گفته شده درباره شستشوی مبلمان و تمیز کردن مبل دقت نمایید. خواهید دید که استفاده از این ترفند ها چقدر نتیجه بخش و البته ساده است. امیدوارم از محتوای تمیز کردن مبل کثیف و کهنه نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به خانه داری علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید.

همچنین برای مشاهده مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

منبع: ساعد نیوز

منبع: فرارو

به "چگونه یک کاناپه یا مبل کهنه و دست دوم را تمیز کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک کاناپه یا مبل کهنه و دست دوم را تمیز کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید