پرسودترین صندوق های بورسی کدامند؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، خبرنگاران : صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) ابزار اقتصادی برای کسب بازدهی مناسب هستند.

پرسودترین صندوق های بورسی کدامند؟

به گزارش وبلاگ بهسایا به نقل از دنیای اقتصاد، از ابتدای امسال تا روز دهم مرداد طبق جدیدترین آمار 3 میلیون و 580 هزار کد جدید سهامداری در بازار سرمایه صادر شده است که این رقم با احتساب کدهای قبلی به 15 میلیون و 250 هزار کد رسیده است.

این موضوع درحالی است که تعداد زیادی از تازه واردهای بورس شناخت صحیحی از ماهیت بازار سرمایه ندارند و ندانسته اقدام به سرمایه گذاری در سهام مختلف می نمایند. معامله در بازاری که مثبت است و روزانه رکوردهای جدیدی به ثبت می رساند هیجان بالایی دارد، اما باید به این نکته توجه کرد که خرید و فروش های زیاد هزینه کارمزد معاملات را افزایش می دهد و سود نهایی کمتر خواهد شد.

با توجه به نکاتی که گفته شد صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های ETF (قابل معامله در بورس) می توانند انتخاب بهینه ای برای سرمایه گذاران باشند. زیرا به دلیل جو مثبتی که بر بازارحاکم است این صندوق ها می توانند بازدهی مناسبی با ریسک کم نصیب سرمایه گذاران کند.

صندوق های ETF چیست؟

صندوق ETF نوعی از صندوق های سرمایه گذاری است که از دارایی های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز مانند سهام در بازار معامله می گردد و ساختاری شبیه صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارند؛ یعنی سرمایه گذاران می توانند در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است چند واحد از یک صندوق ETF را بخرند، یا چند واحد از آن را بفروشند.

این صندوق ها ساختاری شبیه به صندوق های سرمایه گذاری صدور ابطالی دارند، اما برخلاف این صندوق ها، که فقط در سرانجام روز و پس از محاسبه NAV می توان آنها را خریدوفروش کرد، سرمایه گذاران می توانند واحدهای ETF را مانند سهام در طول روز معامله نمایند و از مزیت نقدشوندگی سریع تر آن نسبت به صندوق سرمایه گذاری مشترک بهره مند شوند.

درحال حاضر 35 صندوق ETFدر بازار سرمایه معامله می شوند. از این 35 صندوق 13 صندوق آن سهامی، 19صندوق با درآمد ثابت و 3 صندوق نیز مختلط هستند. در تیرماه 99 صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت تصمیم، شاخص سی شرکت عظیم فیروزه و سپهر اندیشه نوین به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه را کسب کردند.

چرا ETFها؟

حسین خواجویی معاون سرمایه گذاری شرکت تامین آتیه پاسارگاد می گوید: ماهیت صندوق های ETF این است که افراد غیرمتخصص به صورت غیرمستقیم در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری نمایند. درواقع این صندوق ها به سرمایه گذاران یاری می نماید که از دانش متخصصان بازار سرمایه بهره مند شوند.

کارکرد دیگر این صندوق ها تشکیل سرمایه مناسبی در یک صندوق است که منجر به تشکیل سرمایه عظیم می گردد و سرمایه گذاری مناسب تری نسبت به سرمایه گذاری خرد محسوب می گردد. این دو کارکرد اصلی یک صندوق ETF است.

خواجویی درخصوص نحوه انتخاب صندوق ها برای سرمایه گذاری می گوید: اصلی ترین شاخصه خرید این صندوق ها که باید به آن توجه کرد NAV صندوق در روز معاملاتی قبل است. سرمایه گذاران باید صندوق هایی را انتخاب نمایند که قیمت آن کمتر از NAV صندوق باشد. سرمایه گذاری بالاتر از NAV اشتباهی است که سرمایه گذاران زیادی انجام می دهند.

او ادامه داد: فارغ از NAVصندوق ها آن دسته از سرمایه گذارانی که علاقه به سرمایه گذاری در صندوق های ETF دارند می توانند با مراجعه به وب سایت www.fipiran.com از بازدهی این صندوق ها اطلاع یابند و با مقایسه با بازدهی شاخص کل، در نهایت صندوق مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

منبع: اقتصادنیوز

به "پرسودترین صندوق های بورسی کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسودترین صندوق های بورسی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید