میلیارد چگونه در بازار مسکن به پول خرد تبدیل شد؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، بازار مسکن تهران در حال حاضر یک میلیارد تومان را عددی کاملا معمولی می داند. وقتی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به نزدیک 29 میلیون تومان رسیده، یعنی متقاضیان برای خرید یک آپارتمان 60، 70 متری باید به طور متوسط حدود 1.8 میلیارد تومان پول پرداخت کنند.

میلیارد چگونه در بازار مسکن به پول خرد تبدیل شد؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، در خیلی از محله های پایتخت، مثل منطقه یک، دو، سه، چهار، پنج، شش و 13 قیمت مسکن بالاتر از متوسط کل شهر است، اما آپارتمان های میلیاردی تنها به تهران محدود نمی شوند و حالا ویروس میلیاردی به بازار مسکن شهر های بزرگ هم سرایت کرده است. بررسی آگهی های فروش مسکن اپلیکیشن دیوار نشان می دهد در برخی محله های کرج مثل بزرگیه و گوهردشت خانه میلیاردی دیگر لوکس به حساب نمی آید و حتی خانه های معمولی هم بالای یک میلیارد تومان قیمت دارند. همین شرایط را در بازار مسکن شیراز شاهد هستیم.

در این شهر اغلب خانه ها بزرگ هستند و متراژ بالا باعث شده حتی اگر خانه را متری 10 میلیون تومان قیمت گذاری کنند، قیمت کل آن به بیش از یک میلیارد تومان برسد. قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ارزان ترین محله های شیراز حدود 11 تا 14 میلیون تومان است و در محله های گرانقیمت مثل قدوسی، ارم و معالی آباد اغلب خانه ها ارزش میلیاردی پیدا می کند. در برخی محله های مشهد می توان خانه متری هفت یا هشت میلیونی خرید و در برخی محله های دیگر مثل فرهنگ، هفت تیر، هاشمیه و برج های الهیه قیمت هر مترمربع به بیش از 20 میلیون تومان می رسد. اصفهان در بین شهر های بزرگ بیشترین مقاومت را به خرج داده. قیمت خانه ها در محله های پرطرفدار این شهر عموما متری 14 تا 17 میلیون تومان است و صرفا واحد های نوساز یا بزرگ متراژ با قیمت بالای یک میلیارد تومان فروخته می شوند.

بازار خانه های میلیاردی در کرج

بازار مسکن حومه کرج مثل بنفشه، اندیشه، فاز های جدید مهرشهر و هشتگرد هنوز به ویروس خانه های میلیاردی دچار نشده اند. در این محله ها می توان حتی با بودجه 500 میلیونی خانه خرید، اما در مرکز شهر کرج اغلب خانه ها به قیمت میلیاردی رسیده اند و بعضا به اندازه متوسط قیمت مسکن در تهران قیمت گذاری می شوند.

آنطور که بررسی آگهی های فروش مسکن در اپلیکیشن دیوار نشان می دهد، فروشنده های مسکن در فاز یک مهرشهر، بزرگیه، کوی مهر و گوهردشت اغلب قیمت های بالای متری 20 میلیون تومان پیشنهاد می دهند و آگهی های منتشر شده عموما بالای یک میلیارد تومان قیمت دارند. مثلا یک واحد 120 متری، سه خوابه و نوساز در گوهردشت با قیمت دو میلیارد و 160 میلیون تومان آگهی شده است. در محله بزرگیه فایل های میلیاردی تبدیل به یک اتفاق عادی شده است. یک آپارتمان 120 متری در بزرگیه با قیمت سه میلیارد تومان به فروش گذاشته شده و قیمت هر مترمربع آن حدود 25 میلیون تومان است. فروشنده یک واحد 110 متری دیگر در همان محله خانه اش را سه میلیارد و 150 میلیون تومان قیمت گذاری کرده است.

فردیس در جنوب کرج از دیگر محله هایی است که قیمت خانه های آن به بیش از یک میلیارد تومان رسیده. برای مثال صاحب یک واحد 114 متری در فردیس خانه اش را با قیمت یک میلیارد و 900 میلیون تومان به فروش گذاشته. این واحد مسکونی 15 ساله است و در طبقه آخر یک آپارتمان پنج طبقه واقع شده است. آسانسور، پارکینگ، انباری و دو بالکن از ویژگی های این خانه هستند. گوهردشت هم شرایط مشابهی دارد و حتی خانه های 80 متری در آن با قیمت میلیاردی آگهی می شوند. برای مثال فروشنده ای برای خانه دو خواب 80 متری 12 سال ساخت، یک میلیارد و 320 میلیون تومان پول می خواهد.

بازار خانه های میلیاردی در مشهد

آنطور که آگهی های فروش مسکن نشان می دهد، مالکان خانه ها در محله های مختلف مشهد عموما قیمت هایی در حدود 10 تا 20 میلیون تومان برای فروش خانه هایشان در نظر می گیرند. گران ترین محله ها هاشمیه و هفت تیر هستند و کسانی که دنبال خانه های ارزان قمیت هستند، سراغ بلوار توس، ایثارگران و کوی طلاب می فرایند. با سرمایه حدود یک میلیاردی می توان حتی در محله های نسبتا گران قیمت مشهد خانه پیدا کرد. مثلا یک واحد 80 متری که 16 سال از ساخت آن می گذرد در مجتمع بعثت هفت تیر با قیمت متری 14 میلیون و 400 هزار آگهی شده و فروشنده اش یک میلیارد و 180 میلیون تومان پول می خواهد.

خانه های بالای یک میلیارد تومان شاید هنوز در کل شهر مشهد رسوخ نکرده باشند، اما در محله هایی مثل الهیه، هاشمیه، شهرک غرب و اطراف کوه سنگی تعداد زیادی از آگهی های فروش مسکن دیوار قیمتی بالاتر از یک میلیارد تومان دارند. مثلا آپارتمان تک واحدی نوساز با مساحت 200 متری و چهار خوابه در محله الهیه به قیمت دو میلیارد و 200 میلیون تومان آگهی شده است. فروشنده یک واحد 130 متری در بلوار معلم خانه اش را سه میلیارد تومان قیمت گذاری کرده. این واحد در طبقه چهارم یک ساختمان پنج طبقه واقع شده است.

یک واحد نسبتا لوکس 165 متری در محله وکیل آباد مشهد با قیمت دو میلیارد و 900 میلیون تومان آگهی شده. دو تراس بزرگ، سونا خشک اختصاصی، آسانسور، سیستم گرمایش از کف، انباری بزرگ و پارکینگ از ویژگی های این خانه هستند. بررسی آگهی های منتشر شده برای فروش مسکن در مشهد نشان می دهد هنوز اغلب خانه ها به قیمت بالای یک میلیارد تومان نرسیده اند و می توان گفت مشهد از معدود شهر های بزرگ است که تا حدودی توانسته در برابر ویروس خانه میلیاردی مقاومت کند و تنها محله های گران قیمت آن به چنین ویروسی دچار شده اند.

بازار خانه های میلیاردی در اصفهان

اصفهان در بین شهر های بزرگ، ارزان ترین خانه ها را دارد. طوری که حتی در محله های پرطرفدار مثل اشراق و برازنده اغلب آگهی های فروش مسکن در اپلیکیشن دیوار حدود 14 تا 17 میلیون تومان قیمت دارند و این موضوع نشان می دهد با بودجه یک میلیاردی می توان خانه های کوچک 60 تا 80 متری در این محله ها پیدا کرد. مثلا یک واحد 75 متری در محله برازنده خیابان گلستان با قیمت متری 14 میلیون و در مجموع یک میلیارد و 50 میلیون تومان آگهی شده است. خانه 90 متری 10 سال ساخت در محله اشراق اصفهان با قیمت متری 13 میلیون و قیمت کل یک میلیارد و 150 میلیون تومان فروخته می شود. این واحد دو خوابه است و دو پارکینگ و حدود پنج متر انباری و هشت متر تراس دارد.

قیمت مسکن در شهر های اطراف اصفهان مثل فولادشهر، شاهین شهر و بهارستان خیلی کمتر است. مثلا متوسط قیمت آگهی های مسکن در فولادشهر متری پنج میلیون و 200 هزار و در شاهین شهر و بهارستان حدود متری 10 میلیون تومان است. موردی که نشان می دهد خانه های میلیاردی در شهر های اطراف اصفهان همچنان لوکس محسوب می شوند و ویروس میلیارد به بازار مسکن این شهر ها سرایت نکرده. با این وجود در مرکز شهر اصفهان رقم یک میلیارد تومان برای یک واحد مسکونی چندان عجیب نیست.

مالک یک آپارتمان دو خوابه 98 متری در محله دشتسان خانه اش را با قیمت دو میلیارد تومان یعنی متری 21 میلیون تومان آگهی کرده. این خانه 10 سال ساخت است و پارکینگ و انباری دارد. در محله اشراق که از محله های پرطرفدار اصفهان است، یک واحد 125 متری سه خوابه نوساز و کلیدنخورده، با قیمت متری 21 میلیون آگهی شده و خرید آن حدود دو میلیارد و 600 میلیون تومان سرمایه لازم دارد.

بازار خانه های میلیاردی در شیراز

اگر بخواهید در شیراز با یک میلیارد تومان خانه بخرید، احتمالا باید سراغ محله های ارزان قمیت یا شهر جدید صدرا در 25 کیلومتری شمالغرب شیراز بروید. ولی اگر بخواهید در مرکز شهر خانه پیدا کنید، احتمالا باید دنبال خانه های کوچک بگردید. در شیراز اغلب خانه ها بزرگ متراژ هستند و پیدا کردن خانه 60 متری کار ساده ای نیست. به همین خاطر اغلب خانه ها بالای یک میلیارد تومان قیمت دارند. بررسی آگهی های دیوار نشان می دهد با بودجه یک میلیارد تومانی می توان یک آپارتمان دوخوابه در کوی زهرا، یک واحد 140 متری در میانرود و واحد های 90 متری در محله سراج پیدا کرد.

قدوسی یکی از گران ترین محله های شیراز است که در آن فروشنده ها در آگهی هایشان قیمت حدود متری 28 میلیون تومان را پیشنهاد می دهند. احتمالا قیمت معاملات اجرا شده کمتر از این رقم باشد. در محله های ارزان قیمت شیراز مثل فرهنگیان، امام رضا، سراج و ریشمک عموما خانه ها با قیمت متری 11 تا 15 میلیون تومان آگهی می شوند. با این حساب با یک میلیارد تومان احتمالا بتوان خانه 70 تا 90 متری در این محله ها پیدا کرد، اما عموما خانه هایی که آگهی می شوند بالای یک میلیارد تومان قیمت دارند.

یک صاحبخانه در محله زرهی شیراز می خواهد واحد 110 متری خود را در طبقه پنجم یک آپارتمان نوساز با قیمت دو میلیارد و 310 میلیون تومان بفروشد و برای هر مترمربع 21 میلیون تومان قیمت در نظر گرفته است. این واحد دو خوابه است و آپارتمان لابی، پارکینگ و انباری دارد. واحد 110 متری در یکی از برج های قدوسی غربی با قیمت متری 14 میلیون و 600 هزار تومان آگهی شده. این محله از محله های گران قیمت شیراز به حساب می آید و چنین قیمتی پایین تر از میانگین آگهی ها منطقه است. با این وجود مالک خانه می خواهد آن را به قیمت یک میلیارد و 600 میلیون تومان بفروشد. خانه 13 ساله است و در طبقه پنجم قرار گرفته است.

منبع: فرارو

به "میلیارد چگونه در بازار مسکن به پول خرد تبدیل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیارد چگونه در بازار مسکن به پول خرد تبدیل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید