مسجد جمکران یکی از مشهورترین جاذبه های مذهبی استان قم به شمار می رود

به گزارش وبلاگ بهسایا، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، مسجد جمکران یکی از مشهورترین جاذبه های مذهبی استان قم به شمار می رود.

مسجد جمکران یکی از مشهورترین جاذبه های مذهبی استان قم به شمار می رود

این مسجد که در بخش شرقی شهرستان قم و در شش کیلومتری آن در روستای جمکران ساخته شده، امروزه بواسطه توسعه شهر قم، تقریبا جز این شهر محسوب می گردد و این مسافت از حرم حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران به وسیله بعضی از عاشقان آن حضرت (عج) پیاده پیموده می گردد. هر چند که با وجود توجه ویژه به این مکان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این مسجد توسعه چشمگیری داشته است، ولی هنوز از کمبودهای بسیاری رنج می برد و نیازمند حمایت دولت و یاری نیکوکاران برای تکمیل آن است. این مسجد که امروزه با نام جمکران معروفیت یافته است، در گذشته به نامهای مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد حسن بن مثله جمکرانی نیز نامیده میشده است.

واقعه ساخت مسجد به شیخ حسن بن مثله جمکرانی مربوط می گردد، وی ادعا کرد که در بیداری با امام دوازدهم شیعیان دیدار کرده و حجت بن حسن (عج) دستور ساخت مسجد را به وی داده است. در میان شیعیان بحث های زیادی در مورد دیدار با امام زمان (عج) مطرح است. عده ای با استناد به روایاتی، آن را در خواب ممکن می دانند. دریافت نامه از مهدی (عج) پس از غیبت کبری نیز مورد قبول بسیاری از شیعیان است، آنچنانکه نامه و توقیع رسیده به شیخ مفید از نظر شیعیان مورد تردید واقع نشده است.

اما عده ای از جمله بعضی از معاصرین، با استناد به نامه ای که حجت بن حسن مهدی (عج) به آخرین نایب خویش ارسال کرده است که شیعیان به توقیع ناحیه مقدسه از آن نام می برند، مشاهده امام زمان (عج) در بیداری را برخلاف نامه منسوب به مهدی می دانند. در بخشی از این نامه آمد: غیبت کامل شروع شد و پس از آن ظهوری نخواهد بود، مگر بفرمان خداوند… بزودی بعضی از شیعیان من ادعا خواهند کرد که مرا دیده اند، مطلع باشید که هر کس قبل از خروج سفیانی و صیحه آسمانی ادعای مشاهده مرا کند، دروغگوی و تهمت زننده است.

منبع: همگردی

به "مسجد جمکران یکی از مشهورترین جاذبه های مذهبی استان قم به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد جمکران یکی از مشهورترین جاذبه های مذهبی استان قم به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید