قالیباف: تحریم هم لغو گردد باید فکری به حال خودتحریمی کنیم

به گزارش وبلاگ بهسایا، تهران (پانا) - رئیس مجلس اظهار کرد حتی اگر مسئله تحریم حل گردد بازهم باید برای رهایی از خود تحریمی نظام اداری و اجرایی فکری کرد.

قالیباف: تحریم هم لغو گردد باید فکری به حال خودتحریمی کنیم

به گزارش روابط عمومی مجلس، محمدباقر قالیباف که در نشست ارائه شیوه مطلوب حمایت از کسب و کارهای خرد و خانگی با تاکید بر شعار سال و در جمع کارشناسان، متخصصان و روسای کمیسیون های مالی مجلس سخن می گفت، توضیح داد: زنجیره اقدامات حمایتی از کسب و کارهای خرد در مجلس و در فضای مالی متفاوت از یکدیگر و در عین حال به یکدیگر وابسته است. زنجیره فراوری، ترویج، بازاریابی و مصرف باید به نحوی باشد که حمایت های هدفمند و اصولی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: حمایت ها از کسب و کارهای خانگی باید مقید به زمان و مشروط به رشد باشد و اگر این اتفاق نیفتد، تجربه های تلخی که در صنعت خودرو و فولاد رخ داد و شاهد آن بودیم که حمایت های بدون ضابطه و بی بازده رخ داد، تکرار می گردد و رانت ایجاد خواهد شد. همچنین باید مراقبت کرد تا سوداگری ها و کسب های بی زحمت و بدون پرداخت مالیات ایجاد نگردد.

رئیس قوه مقننه کشورمان تاکید نمود: ما باید بدانیم که در شرایطی هستیم که منابع محدودی را در اختیار داریم و راهبرد خود را توسعه مبتنی بر این محدودیت ها قرار دهیم. این محدودیت ها، محدودیت هایی است که بعضی مسائل نظیر تحریم و کرونا ایجاد نموده است و متاسفانه بعضی مسائل نظیر خودتحریمی هایی که نظام اجرایی و اداری به ما تحمیل می نماید، یکی ازمسائلی است که با آن روبرو هستیم و حتی اگر مسئله تحریم حل گردد باید ببینیم با خود تحریمی نظام اداری و اجرایی چه می گردد کرد.

وی خطاب به کارشناسان، متخصصان و مدیران حاضر در این نشست گفت: زنجیره اقداماتی که در قوه مقننه و سایر قوا باید انجام گردد، با اقدامات انجام شده در فضای کسب و کار متفاوت است و من از شما درخواست می کنم که به ما یاری کنید و بگویید که در این جهت چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم. ما در 5 تا 6 سال گذشته قوانین کافی در عرصه حمایت از کسب و کار و فراوری به تصویب رسانده ایم که اگر بتوانیم با نظارت مطلوب آنها را به درستی اجرا کنیم، کفایت می نماید.

قالیباف با انتقاد از بوروکراسی اداری حاکم بر کشور گفت: بوروکراسی به اسب سرکشی تبدیل شده است به هیچکس جوابگو نیست و مسائل فراوانی را در جهت کسب و کارهای خرد و حتی کلان ایجاد می نماید و حل این موضوع در چارچوب زنجیره اقدامات یکی از اموری است که باید به آنها توجه گردد. همچنین مسئله اقتصاد دولتی که 80 درصد اقتصاد ما در حال حاضر شامل آن می گردد و باعث ایجاد کوه رانتی شده است، یکی دیگر از مسائل است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه پلتفرم ها در کسب و کارهای خرد و خانگی، عرصه جدیدی را پیش روی این کسب و کارها قرار داده است، گفت: این روش کسب و کار، رفته رفته فاصله کسب و کار خرد و کوچک و عظیم را کم می نماید و این تجربه را ما در پلیس + 10 و در نیروی انتظامی داشتیم و شاهد این بودیم که چند برابر شاغلان فعال در نیروی انتظامی در بستر پلتفرم ها مشغول کار شدند و یک درآمد پایداری نیز برای نیروی انتظامی ایجاد شد.

قالیباف توضیح داد: این کار در حوزه قانونگذاری نیز تاثیرات مثبتی داشت و تا پیش از آن قانونگذار تاکید داشت که تنها افسران می توانند جریمه صادر نمایند، اما بعد از آن شاهد استفاده از فناوری های نوین نظیر استفاده از دوربین های نظارتی ترافیکی بودیم که تاثیرات فرهنگی نیز در جامعه داشت و امروز دیگر همه پلیس 110 و پلیس + 10 را می شناسید، چرا که اثرات فرهنگی و تسهیل گری اش را در جامعه گذاشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت: اگر فهم مشترک بین فعالان مالی، کارشناسان و صاحب نظران و همچنین قوای مجریه و مقننه ایجاد گردد، می توانیم اتفاقات خوبی را در عرصه حمایت از کسب و کارها و رونق مالی رقم بزنیم و در جهت خنثی سازی تحریم ها حرکت کنیم، ما در مجلس نیز بُعد نظارتی را در اولویت کار خود قرار داده ایم و حتما در این جهت حرکت خواهیم کرد که تصمیمات گذشته در حوزه حمایتی به خوبی اجرا گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قالیباف: تحریم هم لغو گردد باید فکری به حال خودتحریمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: تحریم هم لغو گردد باید فکری به حال خودتحریمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید