عکس ، کشف حباب های آبی رنگ ناشناخته در جو زمین

به گزارش وبلاگ بهسایا، ایسنا نوشت: تصویری که یکی از فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی از زمین گرفته است، حباب های عجیبی به رنگ آبی را در جو زمین نشان می دهد.

عکس ، کشف حباب های آبی رنگ ناشناخته در جو زمین

یکی از فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی(ISS)، تصویر عجیبی را از زمین گرفته است. این تصویر، دو حباب آبی عجیب و غریب را نشان می دهد که در جو سیاره ما می درخشند. این جفت خیره نماینده ممکن است ماورایی به نظر برسند اما در واقع، آنها نتیجه دو پدیده طبیعی غیرمرتبط هستند که به طور همزمان رخ می دهند.

این تصویر سال گذشته به وسیله یکی از اعضای خدمه اکسپدیشن 66(Expedition 66) که نامش ذکر نشده هنگام عبور ایستگاه فضایی بین المللی از فراز دریای جنوبی چین گرفته شد. این عکس در 9 اکتبر به وسیله رصدخانه زمین ناسا(NASA Earth Observatory) به صورت آنلاین منتشر شد.

نخستین حباب نور که در پایین تصویر دیده می گردد، یک صاعقه بزرگ در جایی از خلیج تایلند است. رعد و برق معمولا از ایستگاه فضایی بین المللی به سختی دیده می گردد زیرا معمولا به وسیله ابرها پوشیده شده است اما این صاعقه خاص در کنار یک شکاف دایره ای بزرگ در بالای ابرها رخ داد که باعث شد دیواره های اطراف ساختار ابری شبیه به کاسه آتشفشانی روشن شوند و یک حلقه درخشان قابل توجه را ایجاد نمایند.

دومین حباب آبی که در سمت راست بالای تصویر دیده می گردد، نتیجه نور تابیده شده از ماه است. جهت ماه در رابطه با ایستگاه فضایی بین المللی به این معناست که نور بازتاب شده از خورشید، مستقیما از جو سیاره عبور می نماید که آن را به یک لکه آبی روشن با هاله ای مبهم تبدیل می نماید. به گفته رصدخانه زمین، این اثر به خاطر مقداری از نور ماه است که ذرات ریزی را در جو زمین پراکنده می نماید.

رنگ های مختلف نور مرئی، طول موج های متفاوتی دارند که بر تعامل آنها با ذرات جو تأثیر می گذارد. نور آبی، کوتاه ترین طول موج را دارد؛ بنابراین، احتمال پراکندگی آن بیشتر است که باعث آبی شدن ماه در این تصویر می گردد. به گفته ناسا، همین اثر شرح می دهد که چرا آسمان در طول روز آبی به نظر می رسد زیرا طول موج های آبی نور خورشید، بیشترین پراکندگی را دارند و برای چشم انسان بیشتر قابل مشاهده می شوند.

بعلاوه در این عکس، شبکه درخشانی از نورهای مصنوعی دیده می گردد که از سمت تایلند می آیند. سایر منابع برجسته آلودگی نوری در تصویر، از ویتنام و جزیره هاینان ساطع می شوند که جنوبی ترین منطقه چین است؛ اگرچه این منابع نور تا میزان زیادی به وسیله ابرها پوشیده شده اند. به گفته رصدخانه زمین، هاله نارنجی رنگ موازی با انحنای زمین، لبه جو است که معمولا به عنوان کرانه زمین شناخته می گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، کشف حباب های آبی رنگ ناشناخته در جو زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کشف حباب های آبی رنگ ناشناخته در جو زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید