روستای دالین یکی از دیدنی ترین روستاهای استان فارس است

به گزارش وبلاگ بهسایا، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، روستای دالین یکی از دیدنی ترین روستاهای استان فارس است.

روستای دالین یکی از دیدنی ترین روستاهای استان فارس است

روستای دالین، روستایی از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان در استان فارس بوده که دارای بزرگترین سایت باغشهری در استان فارس می باشد. روستای دالین یکی از قدیمی ترین روستاهای ایران بوده که قدمتش به زمان هخامنشیان هم می رسد. این روستا قبل از اسلام و بعلاوه بعد از آن به پنجگاه معروف بوده و ساکنینش تا چند قرن بعد از اسلام یعنی تا حدود قرن 6 و 7 هجری زرتشتی بوده اند و بعد از اسلام آوردن، نام قلعه شان را به قلعه علی تغییر دادند و ظاهرا بعد از آتش زدن روستا به دست افغانها در دوران هرج و مرج ایران یعنی بعد از نادر شاه و به روایت دیگری در دوره کریم خان زند، مردم این روستا نام قلعه علی را به دالین تغییر دادند.

امامزاده سلطان نورالدین علی غازی علوی

نسب شریف آن عارف بزرگوار با سیزده واسطه به محمد بن حنیفه و با چهارده واسطه به علی بن ابی طالب می رسد. تعمیرات بقعه چندین بار در زمانهای مختلف (صفویه و قاجاریه) انجام شده و دارای نقوشی است که هم اکنون به همان سبک مانده است. آینه کاری و نقاشی های داخل بقعه به وسیله آقای عبادالله جاهد از سلسله ذهبیه و از املاک داران فارس انجام شده است. در سالهای اخیر علاوه بر محوطه سازی، قسمتی از ساختمان سنگ نما و سنگ کاری شده و هنوز به تعمیرات اساسی احتیاج دارد.

قدمت درختان چنار

در آئین زرتشتی درخت سمبل عبادتگاه بوده و وجود درختان کهنسال بر فراز بلندی ها و جویبار در نزدیکی بنایی یا زیارتگاهی، نشانه آتشکده یا نیایشگاهی بوده است و وجود سه درخت چنار کهنسال روبروی امازاده سلطان سید نورالدین و درخت سرو در کنار امامزاده شاه علمدار در روستای دالین این گفته را ثابت مینماید. درخت چنار سمت چپ امامزاده با قدمتی نزدیک به 1400 سال علت وجود قبرستان در آنجا بوده است. دو درخت دیگر که قدمت آن نزدیک 300-250 سال حدس زده می گردد، بخاطر بنای امامزاده کاشته شد.

منبع: همگردی

به "روستای دالین یکی از دیدنی ترین روستاهای استان فارس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای دالین یکی از دیدنی ترین روستاهای استان فارس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید