راه های تشخیص ماهی تازه از فاسد

به گزارش وبلاگ بهسایا، بیشتر قریب به اتفاق ایرانیان میانه خوبی با غذاهای دریایی ندارند. اما مصرف غذاهای دریایی و ماهی فواید بسیاری دارد. سبزی پلو با ماهی را نمی توان غذای ملی ایرانی دانست. اما سال هاست که این غذا زینت بخش سفره شب عید ایرانی ها است. یک سری نکات کلیدی در انتخاب و خرید ماهی وجود دارد که توجه به آن ها امکان خرید ماهی مانده و نامناسب را به صفر می رساند.

راه های تشخیص ماهی تازه از فاسد

1- به قوام گوشت ماهی توجه کنید: ماهی تازه گوشت سفتی دارد و اگر با انگشت روی آن را فشار دهید جای انگشت روی آن نمی ماند و سریع گوشت ماهی به حالت اولیه بر می گردد.

2- به مشام خود اطمینان کنید: طبیعی است که ماهی بوی خاص خود را داشته باشد اما ماهی کهنه و فاسد بوی نامطلوب و تندی دارد.

3- به چشم های ماهی توجه کنید: اگر سر ماهی جدا نشده باشد می توانید چشم های ماهی را آنالیز کنید. چشم های ماهی تازه شفاف و براق است. چشم های ماهی کهنه مات و خاکستری رنگ است.

4- به آبشش های ماهی توجه کنید. آبشش ها را باز کنید. داخل آن باید قرمز و مرطوب باشد. آبشش ماهی کهنه یا حالت لزج و یا حالت خشک دارد.

5- در صورتی که ماهی را به صورت فیله خریداری می کنید توجه کنید که فیله های ماهی باید مرطوب باشند و گوشت آن تغییر رنگ نداده باشد و قوام و سفتی لازم را داشته باشد.

6- تغییر رنگ لبه های گوشت ماهی به زرد یا قهوه ای نشانه کهنگی ماهی است.

7- ماهی نر دارای گوشت بیشتر و خوشمزه تری نسبت به ماهی ماده است. اما تشخیص ماهی نر از ماده از نظر ظاهری سخت است و علائم خاص خود را دارد. برای نمونه سر ماهی سفید نر، خال های سفید دارد که تنها علامت نر بودن آن از نظر ظاهری است.

8- به پولک های ماهی توجه کنید: ماهی تازه پوست براقی دارد و پولک ها محکم به پوست چسبیده اند. در خاتمه پیشنهاد می گردد ماهی را از مراکز معتبر تهیه کنید تا از سالم بودن آن اطمینان خاطر بیشتری داشته باشید.

منبع: فوت و فن

به "راه های تشخیص ماهی تازه از فاسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های تشخیص ماهی تازه از فاسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید