تفنگ صحنه چیست و چرا خطرناک است؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، الک بالدوین، هنرپیشه هالیوود هنگام فیلمبرداری با شلیک تفنگ نمایشی باعث مرگ مدیر فیلمبرداری و بعلاوه مجروح شدن کارگردان شد.

تفنگ صحنه چیست و چرا خطرناک است؟

اطرافیانش گفته اند حال روحی اش آشفته است و بیرون مرکز پلیس در حال گریه دیده شده است.

او از اینکه تفنگ باعث مرگ یک نفر شده شوکه شده است. سخنگوی او تاکید نموده که تفنگ نمایشی و گلوله مشقی بوده و قرار نبوده این حادثه اتفاق بیفتد.

شلیک الک بالدوین در صحنه فیلمبردار را کشت و کارگردان را زخمی کرد

تفنگ های با فشنگ خالی از گلوله یا پوکه خالی در صنعت سینما استفاده می گردد تا با آن ها صحنه های شلیک فیلمبرداری گردد.

علت واقعی بودن این صحنه ها آن است که فشنگ خالی یا پوکه مانند گلوله واقعی می ماند، اما در واقع فشنگ مشقی است.

گلوله های تازه از یک فشنگ تشکیل شده که فلزی است و دور ماده انفجاری یا باروت را می گیرد. وقتی تفنگ شلیک می گردد ماشه باروت را منفجر می نماید و گلوله ای که سر فشنگ است به سمت هدف حرکت می نماید.

در فشنگ های صحنه معمولا به جای فلز برای گلوله سر فشنگ که کشنده است، از مواد دیگر مانند کتان یا کاغذ برای سر فشنگ استفاده می نمایند.

تفنگ های صحنه در عین حال که می توانند تفنگ غیرواقعی مانند تفنگ های اسباب بازی باشند، گاهی هم تفنگ های واقعی خالی از گلوله هستند.

ترکیب آن ها با هم قرار است به واقعی بودن نمایش یاری کند. اینکه گلوله غیرواقعی با تفنگ نمایشی شلیک گردد، صدای بلند شنیده گردد و دست با یک ضربه ناگهانی به عقب تکان بخورد و نور فلاش مانندی دیده گردد. نوری که به طور واضح از انفجار باروت داخل تفنگ ایجاد می گردد.

آیا قبلا چنین حوادثی رخ داده؟

بله ممکن است شما ماجرای براندون لی را به یاد داشته باشید. او در 28 سالگی سر صحنه فیلمبرداری فیلم کلاغ در سال 1993 کشته شد. گلوله مشقی از یک تفنگ نمایشی شلیک شده بود.

گلوله های مشقی برای نمایش نمای بسته یا کلوزآپ استفاده می شوند و باید قبلا از سر فشنگ بیرون آورده شوند.

بعد از آنکه به براندون لی شلیک شد، دوربین ها به ضبط فیلم ادامه دادند. وقتی همه متوجه شدند اتفاقی افتاده که او در خاتمه صحنه از جایش بلند نشد.

در واقعه ای دیگر در سال 1984 جان اریک هگزام هنرپیشه آمریکایی از اینکه فیلمبرداری دیر آغاز شده حوصله اش سر رفت و آغاز کرد در اطراف استودیو به شوخی و راه رفتن.

او تفنگ را با فشنگ مشقی پر کرد. تفنگ را بر سرش گذاشت و شلیک کرد.

برعکس لی او با فشنگ کشته نشد بلکه فشار انفجار به میزان کافی قوی بود که جمجمه اش را بشکند. او ساعاتی بعد در بیمارستان درگذشت.

امن بودن تفنگ صحنه و گلوله مشقی چطور تضمین می گردد؟

مرگ هگزام نشان داد که فشنگ های مشقی یک مسئله ای دارند حتی اگر گلوله نداشته باشند که قسمت مرگبار فشنگ است.

علاوه بر این در برخی از فیلم ها برای اینکه تاثیر شلیک به خوبی دیده گردد از باروت اضافه هم استفاده می گردد.

در استودیو های فیلمسازی برای استفاده از تفنگ نمایشی مقررات سختی وجود دارد. معمولا کارشناسان متخصص سلاح این اسلحه ها را تهیه می نمایند و به اعضای کادر فیلم درباره امنیت آن مشورت می دهند.

بیل دیویس، کارشناس سلاح که مشاور چند محصول فیلم و سینما بوده می گوید: اگر کسی از گلوله واقعی استفاده کند در قدم اول اینکه اصلا نباید روی ست فیلمبرداری باشد.

در مرحله دوم، اول باید لوله تفنگ را با یک اتوماتیک آنالیز نمایند که مطمئن شوند هیچ جسمی در داخل لوله باقی نمانده است و در مرحله سوم باید هر فشنگی را که داخل تفنگ می گذارند به دقت آنالیز نمایند.

شماری از این متعجب هستند که با این همه فناوری دیجیتال برای اضافه کردن جلوه های ویژه چرا باید از تفنگ استفاده کرد.

کرگ زوبل، کارگردان و بازیگر سینما توییت نموده هیچ علتی برای استفاده از تفنگ پر با فشنگ یا هرچیزی شبیه آن وجود ندارد. این باید کاملا کنار گذاشته گردد.

منبع: فرارو

به "تفنگ صحنه چیست و چرا خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفنگ صحنه چیست و چرا خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید