از بین بردن جای جوش با لیزر پوست

به گزارش وبلاگ بهسایا، از بین بردن جای جوش با لیزر از روش های مدرن و پیشرفته ای است که امروزه در درمان جای جوش (اسکار آکنه) و بسته به نوع ضایعه پوستی انجام می گیرد

از بین بردن جای جوش با لیزر پوست

جوش صورت یا آکنه از مسائل رایجی است که علاوه بر کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و... برای فرد، عوارضی طولانی مدت مانند جای جوش و اسکار را نیز به همراه دارد. این خود موضوعی است که کدام روش درمانی برای از بین بردن جای جوش بهتر است؟ آیا می توان از روش های طبیعی استفاده کرد؟ و آیا مدت زمان گذر از بیماری تأثیر در درمان جای جوش دارد یا خیر؟

تشخیص جوش صورت (آکنه) چگونه است؟

در بسیاری از افراد جوش های چرکی صورت و بدن بدون برجای گذاشتن هر گونه اسکار بهبود می یابد. اما در گروه کوچکی از بیمارانی که آکنه های شدید و گاهی مواقع خفیف دارند ممکن است جای جوش به شکل قرمزی یا لک های قهوه ای رنگ؛ فرورفتگی و چال شدن پوست و گاهی به صورت اسکار هیپرتروفیک باقی بماند. برای درمان جای جوش صورت با توجه به نوع ضایعه ممکن است اقدامات گوناگون و متعددی لازم باشد.

تشخیص آکنه و جوش صورت و بدن، یک تشخیص کلینیکی است. پزشک با معاینه بیمار دچار عارضه پوستی و با مشاهده نوع ضایعات، ضمن تشخیص بیماری، شدت آن را نیز تشخیص می دهد تا فرایند درمان را برای از بین بردن جوش و درمان جای جوش صورت برنامه ریزی نماید. از این روی ارزیابی شدت آکنه و جوش صورت مهم ترین وسیله جهت معین راه حل درمانی برای از بین بردن جوش می باشد.

هرگونه دستکاری جوش ها در فاز حاد باعث گسترش عفونت و افزایش واکنش های التهابی شده و در نهایت شانس بروز اسکار و جای جوش را افزایش می دهد

در این گروه از افراد برای درمان جای جوش صورت اقدامات متعددی نظیر میکرودرم، پیلینگ، سای سیژن و حتی لیزر ممکن است لازم باشد

جای جوش ها به چه شکل و چند دسته تقسیم می شوند؟

بطور کلی جای جوش (اسکار آکنه) را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

  • اسکارهای فرو رفته یا آتروفیک
  • اسکارهای برجسته یا هیپرتروفیک

اغلب ضایعات آکنه سبب اسکارهای فرو رفته می شوند که آن ها را می توان به سه دسته از نظر ظاهری تقسیم کرد. این تقسیم بندی بسیارمهم است چرا که درمان اسکار بسته به نوع آن و شکل اسکار تفاوت می نماید.

اسکارهای دره ای شکل یا rolling scar: بصورت نواحی موجدار و فرورفته 4 تا 5 میلی متری یا بیشتر هستند. در واقع یک ظاهر موجدار را به صورت فرد می دهد. عمق کم و دهانه پهن دارند.

اسکارهای واگنی یا boxcar: بشکل نواحی فرورفته کم عمق یا عمیق با جدار تعیین و زاوبه راست در گوشه های آن شبیه واگن قطار تعیین می شوند.

اسکارهای چکشی یا ice pick: بصورت فرورفتگی های تیز و عمیق در صورت که همانند فرو رفتن نوک چکش در پوست می باشد.

توجه کنید:

بطور کلی فرد زمانی بایستی جهت درمان و اصلاح اسکار آکنه خود مراجعه کند که حداقل سه ماه ضایعه آکنه نداشته باشد و جوش های وی درمان شده باشد. و نیز اگر تحت درمان با آکوتان بوده است, حداقل 6 ماه از قطع درمان آکوتان گذشته باشد.

مهم است که فرد مراجعه نماینده انتظارات معقول از نتیجه درمان داشته باشد. اسکارها جز در مواردی، هرگز بصورت کامل و 100% رفع نمی شوند و کاملاً شبیه پوست نرمال نخواهند شد. لذا انتظار محو شدن کامل یک جوشگاه بطور کامل فرضاً توسط یک یا دو جلسه لیزر امری غیر واقعی است.

از بین بردن جای جوش با لیزر

لیزر درمانی یک روش درمانی غیر تهاجمی است که جایگزین مناسبی برای جراحی اسکار صورت می باشد.

در این روش با استفاده از اشعه، جای جوش را رفع می نمایند. اشعه لیزر تا لایه های عمیق پوست نفوذ می نماید و سبب تحریک کلاژن سازی و ایجاد سلول های جدید در پوست می گردد. به همین خاطر ممکن است بلافاصله بعد از انجام لیزر درمانی، شاهد بهبود اسکارها نباشید و تا کامل شدن فرایند کلاژن سازی باید کمی منتظر بمانید.

  • روش رادیوفرکوئنسی فراکشنال: این روش درمانی بهترین روش برای جای زخم های عمیق به جامانده بر روی پوست است. عمق درمان در این حالت می تواند تا 3.5 میلی متر باشد. این روش همچنین می تواند مزیت لیفت پوست صورت و جوان سازی آن را نیز برای بیمار به همراه داشته باشد. به این ترتیب این روش درمانی می تواند بهبودهای چشمگیر برای پوست بیمار ایجاد کند.
  • روش لیزر CO2 فراکشنال: این روش یک راه حل ایده آل برای جای زخمی است که باعث جمع شدن پوست شده باشد و عمق درمان آن تا 1.5 میلی متر می باشد. این روش می تواند پوست شما را صاف تر و روشن تر کند. علاوه بر این هزینه استفاده از این روش تا حدود زیادی در مقایسه با سایر روش ها مقرون به صرفه است.
  • روش لیزر Q سوئیچ Nd:YAG: این روش درمانی در درمان لکه های رنگی پوست و زخم های بافتی، نسبت به سایر روش ها رجحان دارد. در این حالت معمولاً جای جوش ها بنفش یا قهوه ای به نظر می رسند، اما زمانی که این زخم ها بطور مؤثر با استفاده از لیزر درمان شوند، پوست بیمار بطور قابل توجه روشن تر به نظر می رسد و درخشش و صاف بودن آن افزایش پیدا می نماید. این روش همچنین دارای این مزیت اضافی است که احتیاجی به ریکاوری ندارد و حداقل درد را برای بیمار دارد.

افرادی که سابقه مثبت خانوادگی اسکار آکنه دارند در معرض خطر بیشتری برای بروز جای جوش و اسکار آکنه دارند. این افراد برای درمان جای جوش صورت احتیاج به مراقبت های گسترده تری دارند.

گردآوری: مجله اینترنتی وبلاگ بهسایا

منبع: setare.com

به "از بین بردن جای جوش با لیزر پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بین بردن جای جوش با لیزر پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید