آیا گیاهخواران در معرض کمبود ید هستند؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، به گزارش موسسه سلامت و بهداشت عمومی کشور، ید یک عنصر ضروری برای بدن است که به وسیله غده تیروئید از خون برداشته شده و برای ساخت بعضی پروتئین ها و فعالیت بعضی آنزیم ها به ویژه ساخت هورمون های تیروئیدی ـ تیروکسین (TSH) و تری یدوتیرونین (T3) مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا گیاهخواران در معرض کمبود ید هستند؟

این هورمون ها مسئول تنظیم متابولیسم بدن، تعادل بسیاری از هورمون ها و تنظیم عملکرد بسیاری از اندام های بدن مانند قلب، ماهیچه ها، سیستم گوارشی، رشد مغز و حفظ استخوان هستند، ید یک عنصر بسیار حیاتی است و کمبود آن می تواند آسیب های زیادی به بدن وارد کند.

احتیاج روزانه به ید چقدر است؟

احتیاج روزانه بدن به ید در مردان و زنان و بچه ها، بین 150 - 100 میکروگرم است. میزان مورد احتیاج بدن به ید در همه طول عمر میانه انسان، یک قاشق چایخوری است.

البته این نکته مهم است که ید مورد احتیاج بدن را به طور مداوم و روزانه دریافت کنید.

اگر شما همه چیز خوار باشید، می توانید همه ید مورد احتیاج خود را با خوردن یک رژیم غذایی متنوع و متعادل دریافت کنید. اما اگر از یک رژیم گیاهخواری پیروی می کنید و اصلاً ماهی نمی خورید، ممکن است لازم باشد به دریافت ید خود توجه بیشتری داشته باشید.

منایع غذایی ید برای یک گیاهخوار کدام است؟

ید در غذاهای حیوانی مانند انواع ماهی، میگو، جگر گاو، جوجه و به میزان کمتری در غذاهای غنی شده مانند نان، غلات و شیر وجود دارد.

گیاهخوارانی که هیچگونه منبع حیوانی مصرف نمی نمایند، می توانند از نمک خوراکی یددار، جلبک های دریایی یا مکمل های مولتی ویتامینی حاوی ید استفاده نمایند.

بعضی چاشنی ها نیز حاوی ید هستند. شیرخشک غنی شده نوزادان نیز می تواند تأمین نماینده ید در گیاهخواران باشد.

اگر شما یک گیاهخوار هستید، می توانید از غذاهای گیاهی حاوی ید مانند آجیل و دانه ها، لوبیا سبز، کلم پیچ و توت فرنگی در برنامه غذایی خود بگنجانید.

بعضی انواع شیرهای گیاهی نیز با ید غنی شده اند. برای اینکه مطمئن شوید یک شیر گیاهی با ید غنی شده به برچسب غذایی محصول دقت کنید. محصولات غنی شده با ید حاوی یدید پتاسیم هستند.

بعلاوه می توانید برنج، ماکارونی یا پاستا، را در آب حاوی نمک یددار بجوشانید. اما در این کار افراط نکنید، هرچند نمک یددار، می تواند ید مورد احتیاج بدن یک گیاهخوار را تامین کند، اما گزینه خوبی نیست، زیرا مصرف بیش از میزان نمک با بالا رفتن فشار خون و تعدادی از بیماری ها همراه است و توصیه می گردد میزان مصرف آن را کاهش دهیم.

برترین راه برای تنظیم یک برنامه غذایی متعادل، مشورت با متخصص تغذیه است.

منبع: ایرنا زندگی

به "آیا گیاهخواران در معرض کمبود ید هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گیاهخواران در معرض کمبود ید هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید