چطور بدون وابستگی به کافئین، خستگی را از خود دور کنیم؟

به گزارش وبلاگ بهسایا، استفاده از کافئین ممکن است برای یک روز به ما انرژی می دهد، اما در مقابل این احتمال هم وجود دارد که منجر به مسائل جانبی بسیاری از جمله سردرد، بی خوابی و بسیاری عوارض دیگر گردد؛ بنابراین بسیاری از جایگزین های دیگر؛ از مواد غذایی مناسب گرفته تا سبک های زندگی می توانند رخوت روزانه را دور نموده و وابستگی به کافئین را کاهش دهند.

چطور بدون وابستگی به کافئین، خستگی را از خود دور کنیم؟

به گزارش ایسنا، نوشیدنی های مختلف حاوی کافئین به شکل های گوناگون بر سلامتی تاثیر می گذارند. کافئین خود ماده محرکی است که تاثیرات مثبت و منفی در پی دارد. مصرف آن باعث می گردد بسیاری از افراد احساس هوشیاری و تمرکز بیشتر داشته و کمتر خواب آلود باشند. هرچند زیاده روی در مصرف آن نتیجه منفی به جا می گذارد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، با به کارگیری روش های زیر می توانید بدون وابستگی به کافئین، خستگی را از خود دور کنید:

- انجام ورزش های با ریتم تند: تحقیقات نشان می دهد که یک تحرک کوچک چند دقیقه ای می تواند شما را برای یک روز شارژ کند.

- استفاده از دوش آب سرد: آب سرد سیستم بدنی شما را تحریک می نماید و به گردش خون سرعت می بخشد و این موضوع باعث هوشیاری شما می گردد. می توانید ابتدا با یک دوش آب گرم خودتان را آرام کنید و در پنج دقیقه آخر به سراغ آب سرد بروید.

- مصرف میان وعده های حاوی پروتئین: تکه های سیب، کره بادام زمینی یا بادام و میوه خشک شده می توانند گزینه خوبی برای شما باشند؛ اگر دچار خواب آلودگی و خستگی در طول روز شده اید.

- مصرف ویتامین ب: بی حالی، کمبود تمرکز، اضطراب و افسردگی می تواند از نشانه های کمبود ویتامین ب در بدن شما باشد. در صورتی که به صورت مداوم احساس خستگی می کنید، بهتر است آغاز به مصرف ب-کمپلکس کنید. راه دیگر و بهتری که می توانید در پیش بگیرید، مصرف مولتی ویتامین است که علاوه بر تامین ویتامین ب، سایر مواد و ویتامین های مورد احتیاج بدن شما را تامین می نماید.

- مصرف وعده های غذایی کوچک و متعدد: خوردن وعده های کوچک و متعدد، گردش کالری را در بدن بهبود می بخشند. در مقابل وعده های سنگین، باعث می شوند تا شما خواب آلود شوید.

- پیاده روی: یک پیاده روی ساده هم می تواند به مقدار یک تمرین کوچک شما را هوشیار کند. حتی حرکت آهسته و کوتاه، هوشیاری شما را پس از چند دقیقه افزایش خواهد داد.

- مصرف ویتامین ث: پژوهش های تازه نشان داده است که کمبود ویتامین ث باعث خستگی می گردد. این ویتامین برای سلامت غدد فوق کلیوی ضروری است. این غدد از احساس خستگی ناشی از استرس پیشگیری می نمایند. ویتامین ث بعلاوه از ابتلا به عفونت ها پیشگیری نموده و باعث جذب بهتر آهن می گردد.

منبع: فرارو

به "چطور بدون وابستگی به کافئین، خستگی را از خود دور کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بدون وابستگی به کافئین، خستگی را از خود دور کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید