معنی ضرب المثل فارسی؛ با همه بله، با من هم بله

به گزارش وبلاگ بهسایا، ضرب المثل با همه بله با ما هم بله مربوط به یکی از مردان بزرگ کشور ایران بوده است و به فرزندش پند می دهد که چگونه با مردم برخورد کند. در خواند این مقاله با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ با همه بله، با من هم بله

تاریخچه ضرب المثل با همه بله با من هم بله

حدود 80 سال پیش، مردی زندگی می کرد که پست مهمی در دستگاه دولت داشت. وی پسری بسیار باهوش و زرنگ تربیت نموده بود که به عنوان معاون در وزارتخانه ای کار می کرد.

روزی فرزندش را نزد خود خواند و به او گفت:

پسرم؛ در این جایگاهی که هستی مسائل بسیاری نزد تو خواهد آمد. با مردم مهربان و خوش رفتار باش و تا حدی که می توانی مسائلشان را حل و فصل کن، اما از قانون تخطی نکن. مردم داری بسیار سخت است و طوری زندگی کن که هم خدا و هم مردم از تو راضی باشند.

بعد به او گفت:

به اشخاصی که به تو مراجعه می نمایند تنها با گفتن بله، بله به آن ها امید بده. این کلمه را اگر به کار ببری هر چقدر هم کارشان زمان ببرد بازهم منتظر خواهند ماند.

پسر از پدرش به خاطر نصایح ش تشکر کرد و قول داد آن را به کار بندد. مدت ها گذشت و به پسر آن مرد از پندهای پدر در راستای پیشرفت و ترقی خود و وزارتخانه استفاده کرد و با به کار بردن لغت بله بله گره از کار مردم باز می کرد.

یک روز آن مرد با فرزندش تماس گرفت کاری را برایش انجام دهد. او در حال شرح دادن بود که پسرش با رعایت احترام و ادب گفت: بله بله سرورم. آن مرد سعی می کرد تا پاسخ درست و حسابی از فرزندش دریافت کند، اما او پشت سر هم جواب می داد: بله بله، فهمیدم قربان که چه کار باید انجام دهم.

چند دقیقه بعد آن مرد بسیار عصبانی شد و با صدای بلند به پسرش گفت:

ای نادان! این شیوه ای که به کار می بری را خودم به تو آموختم. نکند فراموشش کردی؟!

با همه بله، با ما هم بله

پسرش متوجه شد که نباید با پدرش این گونه صحبت می کرد، پس از او عذرخواهی کرد. از آن موقع به تدریج این لغت به صورت ضرب المثل در بین مردم کشور ایران رواج پیدا کرد.

منبع: کجارو / parsnaz.ir / بیتوته

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ با همه بله، با من هم بله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ با همه بله، با من هم بله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید