حال ناخوش سدهای تهران و کاهش 30 درصدی ذخایر سدهای کشور

به گزارش وبلاگ بهسایا، آمار دفتر اطلاعات و داده های آب کشور نشان می دهد با سپری شدن 73 روز از سال آبی، تا 13 آذرماه (سال آبی 1401-1400) مقدار کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود 17.67 میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 30 درصد کاهش نشان می دهد و در تهران هم علیرغم بارندگی های اخیر، همچنان با کسری 258 میلیون مترمکعبی در حجم آب سدهای پنج گانه نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجهیم.

حال ناخوش سدهای تهران و کاهش 30 درصدی ذخایر سدهای کشور

یوسف رضاپور - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران - در گفت و گو با وبلاگ بهسایا، با بیان اینکه از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر سال جاری) تا به امروز 5/47 میلی متر بارندگی در حوزه عملکردی استان تهران ثبت شده است، اظهار کرد: حجم آب سدهای تامین کننده آب شرب تهران در حال حاضر 375 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با ذخیره 633 میلیون مترمکعبی روز مشابه سال گذشته حدود 258 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد، گفت: نباید تصور گردد که بلافاصله بعد از چند روز بارندگی مشکل کم آبی استان تهران برطرف شده و دیگر نیازی به اصلاح الگوی مصرف نیست.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه هم اکنون حجم آب سد امیرکبیر حدود 62 میلیون مترمکعب بوده در حالی که این اندازه در روز مشابه پارسال 110 میلیون مترمکعب بوده است، گفت: حجم آب سد طالقان از 256 میلیون مترمکعب در سال گذشته به189 میلیون مترمکعب و حجم آب سد لتیان از 38 میلیون مترمکعب به 24 میلیون مترمکعب رسیده، بعلاوه حجم آب سد لار 25 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 67 میلیون مترمکعبی سال گذشته، 42 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می دهد. حجم آب سد ماملو نیز از 162 میلیون مترمکعب به 75 میلیون مترمکعب رسیده است.

رضاپور تاثیر بارندگی های اخیر بر افزایش ذخیره آب سدهای تامین کننده آب شرب تهران را بسیار اندک عنوان و اظهار کرد: با وجود بارندگی های مناسبی که در روزهای گذشته شاهد بودیم اما ورودی آب به سدها همچنان شرایط خوبی نداشته و با کاهش 36 درصدی در این بخش از ابتدای سال آبی در مقایسه با سال گذشته روبرو هستیم. چراکه بخشی از بارندگی های اخیر در روزهای گذشته در ارتفاعات به صورت برف بوده و رواناب کمی را شاهد بودیم.

وی با تاکید بر اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد و شهروندان باید صرفه جویی و مدیریت مصرف را همچنان جدی بگیرند، خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط استان و کشور انتظار می رود تا همکاری ها افزایش یابد تا با یک شرایط مطمئن تر آب شرب مردم را به صورت پایدار تامین کنیم.

به گزارش وبلاگ بهسایا، آنالیز شرایط سدهای کشور هم نشان می دهد، اندازه کل حجم ورودی به سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا تاریخ 13 آذرماه معادل 2.84 میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل 44 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می­ دهد.

بر این اساس و طبق اعلام وزارت نیرو، در شرایط کنونی، از کل حجم مخزن سدهای مهم کشور به اندازه حدود 50.5 میلیارد متر مکعب، حدود 35 درصد آب ذخیره شده وجود دارد.

اندازه پرشدگی سدهای مهمی چون زاینده رود، شمیل و نیان و سفیدرود در شرایط فعلی حدود 13 تا 18 درصد است. در استان­های خوزستان و تهران، اندازه پرشدگی میانه مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب در حدود 38 درصد و 20 درصد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حال ناخوش سدهای تهران و کاهش 30 درصدی ذخایر سدهای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال ناخوش سدهای تهران و کاهش 30 درصدی ذخایر سدهای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید