نقش گردشگری سلامت در رونق اشتغال زایی

به گزارش وبلاگ بهسایا، شالبافیان گفت: رونق و توسعه گردشگری سلامت با تقویت همکاری بخش دولتی و خصوصی امکان پذیر است.

نقش گردشگری سلامت در رونق اشتغال زایی

علی اصغر شالبافیان امروز چهارشنبه 18 آبان 1401 در نشستی که با هدف بررسی مکان یابی و نحوه ایجاد زیرساخت های گردشگری سلامت به منظور تشکیل کارگروه توسعه سرمایه گذاری در این حوزه با مشارکت فعالان گردشگری در محل معاونت گردشگری تشکیل شد، گفت: تعامل دو موضوع سلامت و گردشگری با بررسی تندرستی و بیماری، ارتقای سلامت و جلوگیری از بیماری مورد توجه واقع شده است و به تفسیر های گوناگون از سه طریق سلامت گردشگران، سلامت جوامع میهمان و میزبان و نیز مسافرت با هدف سلامت و تندرستی به یکدیگر مرتبط می شوند.

او اضافه نمود: از این رو بسیاری از پروژه های این حوزه می توانند با تمرکز بر موضوع تندرستی مسیری کوتاه و مجذوب کننده را برای جذب گردشگران، ایجاد ارزش اضافه نموده، رونق طرح ها و پروژه های مرتبط و در نهایت اشتغال زایی قابل توجه در این حوزه طی کنند.

معاون گردشگری کشور با اشاره یه اینکه دو موضوع مستقل تندرستی و گردشگری از طریق خلاقیت به یکدیگر پیوند می خورند، یادآور شد: ورود جدی فعالان گردشگری و سرمایه گذاران علاقه مند به بخش گردشگری سلامت می تواند راهگشای پیشرفت در این بخش باشد. از این رو با آغوش باز پذیرای بخش خصوصی هستیم.

او یادآور شد: امروزه بسیاری از کشور های پیروز در این حوزه با ارائه بسته های مجذوب کننده در بخش تندرستی شامل راه اندازی مراکز اسپا و عرضه محصولات متنوع در کنار خدمات پزشکی، زمینه تجربه گردشگران و ایجاد اشتیاق سفر را برای تعداد قابل توجهی از گردشگران فراهم می کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: این در حالی است که کشور ما با دارا بودن بسیاری از روش های سنتی و مدرن درمانی و تندرستی همانند زالو درمانی به دلیل عدم بسته بندی و اضافه نمودن وجه های تبلیغاتی به محصولات گردشگری از میدان رقابت خارج شده اند.

شالبافیان با تاکید بر اینکه تلاش برای بازیابی و احیای گردشگری سلامت با تمرکز بر اموری از جمله بازاریابی پزشکی و زیرساختی و سرمایه گذاری در دستور کار جدی کمیته گردشگری سلامت معاونت گردشگری واقع شده است، اظهار کرد: در سال های گذشته بسیاری از طرح ها و پروژه های متنوع از جمله دهکده های سلامت، مراکز آب درمانی و ... در بخش های سلامت و تندرستی در کشور آغاز به کار کرده است، اما در فرآیند مدیریت کلان و اجرایی دچار کندی و توقف شده اند و به نوعی می توان گفت که هم اکنون در شرایط بلاتکلیفی به سر می برند، از این رو نیاز امروز گردشگری سلامت مشارکت جدی دو بخش دولتی و خصوصی برای بازیابی حوزه ای که است که ظرفیت های متعدد آن نیازمند عرضه صحیح و قانونمند در پوشش محصولات تخصصی مجذوب کننده و قابل اعتماد برای مخاطبین از نوع گردشگران است.

معاون گردشگری کشور همچنین پیشنهاد داد فعالان گردشگری سلامت با حضوری جدی و متفاوت در نمایشگاه گردشگری تهران در بهمن ماه سال جاری، الگو ها و محصولات متنوعی را در بخش تندرستی از جمله نمک درمانی، اسپا، آب درمانی و ... عرضه کنند تا به این ترتیب موانع موجود در مسیر درآمدزایی این حوزه برداشته شود.

او همچنین با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیاز به غربال پروژه های گردشگری سلامت داریم، تاکید کرد: در راستای رفع موانع موجود، نیاز است پروژه های سرمایه گذاری تفکیک شوند و طبق فرآیند آسیب شناسی، طرح ها و پروژه های معطل، آن ها که مسائل حل نشده دارند و یا تعدادی که نیازمند موافقت اصولی، تاییدیه، مجوز و یا تسهیلات لازم هستند احصا و به جد مورد توجه و طبق ضوابط و قوانین موجود مورد حمایت قرار گیرند.

شالبافیان در انتها به فعالان حوزه گردشگری سلامت پیشنهاد داد با بارگذاری طرح های پیروز سرمایه گذاری این حوزه در درگاه اینترنتی، باعث ایجاد خلاقیت، کسب ایده و نیز امیدواری و انگیزه میان سایر فعالان شوند.

وبلاگ بهسایا فرهنگی هنری رادیو تلویزیون

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نقش گردشگری سلامت در رونق اشتغال زایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش گردشگری سلامت در رونق اشتغال زایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید