معنی ضرب المثل فارسی؛ یک کلاغ چهل کلاغ شده است

به گزارش وبلاگ بهسایا، ضرب المثل یک کلاغ چهل کلاغ شده است، به جوجه کلاغی مربوط می گردد که پرواز کردن را آموزش ندیده است و بین شاخه های درخت به دام می افتد. برای خواندن این داستان با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ یک کلاغ چهل کلاغ شده است

تاریخچه ضرب المثل یک کلاغ چهل کلاغ شده است

در زمان های بسیار دور، کلاغی در جنگلی زندگی می کرد. او جوجه ای به جهان آورد. از تولد جوجه کلاغ، ماه ها گذشت. او کاملا بزرگ شد، اما پرواز کردن را خوب نیاموخته بود. در یک روز بهاری، مادر کلاغ تصمیم گرفت برای به دست آوردن غذا از لانه خارج گردد. وی قبل از رفتن به فرزندش گفت: تو پرواز را خوب آموزش ندیدی به همین علت در نبود من از خانه بیرون نرو.

جوجه اش که فکر می کرد پرواز کار آسانی است و مسئله ای ندارد، از خانه اش بیرون آمد و همین که قصد پرواز کردن داشت، روی شاخه ها افتاد و زخمی شد.

جوجه کلاغ از شدت درد به خودش می پیچید و ناله می کرد که در این حین، کلاغی او را دید و به یاریش رفت، اما نتواست او را نجات بدهد. بعد با خودش گفت بهتر است بروم و به همه خبر بدهم که چه اتفاقی افتاده است. سپس پرواز کرد و رفت. ناگهان تعدادی کلاغ را دید که روی زمین راه می فرایند. آن ها را صدا کرد و گفت: جوجه کلاغی روی شاخه ها افتاده و بال هایش شکسته است و نمی تواند پرواز کند. آن ها هم فورا برای نجات بچه کلاغ پرواز کردند تا به بقیه هم خبر بدهند.

مدتی نگذشته بود که همه کلاغ ها باخبر شدند که چه اتفاقی برای جوجه کلاغ افتاده است. آن ها دور هم جمع شدند و هر کدام چیزی می گفتند. یکی می گفت نوک جوجه کلاغ شکسته و دیگری مطمئن بود بالش شکسته است. آن یکی می گفت جوجه کلاغ مرده است. خلاصه همه کلاغ ها تصمیم گرفتند برای یاری به جوجه کلاغ اقدام نمایند.

وقتی که نزدیک او رفتند متوجه شدند جوجه کلاغ زنده است و مادرش بال های او را به دندان گرفته و از لابه لای شاخه نجات می دهد.

از آن دوران تا به امروز، اگر خبری بین مردم منتشر گردد که صحت نداشته و به وسیله اشخاص مختلفی پخش شده باشد، ضرب المثل زیر را برایش بکار می برند:

یک کلاغ، چهل کلاغ شده است.

منبع: کجارو / akairan.com / بیتوته / koodakan.org

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ یک کلاغ چهل کلاغ شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ یک کلاغ چهل کلاغ شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید